Ochorenia, úrazy, zhoršenie zdravia a zníženie mobility sa môže objaviť rýchlo a bez varovania. Veľmi často to znamená, že mnoho zmien čaká nielen samotného pacienta, ale aj jeho blízkych. Či už sa budete o vášho blízkeho starať vy sami, alebo vám bude pomáhať opatrovateľ, budete okrem trpezlivosti a odhodlania potrebovať aj tie správne pomôcky a vedomosti.
Jedným z kľúčových aspektov starostlivosti o čiastočne a úplne imobilných ľudí je správne a pravidelné polohovanie. To vám totiž pomôže striedavo zaťažovať a odľahčovať jednotlivé časti tela vášho blízkeho a zabrániť vzniku bolestivých dekubitov. Prečítajte si o polohovaní niečo viac a objavte kvalitné antidekubitné pomôcky.
Prečo je polohovanie pacienta zásadné?
Imobilní pacienti sú pripútaní na lôžko, čo znamená, že majú obmedzené možnosti pohybu. Čiastočne imobilní pacienti môžu byť schopní do určitej miery meniť polohu sami. Nemusí byť teda potrebné polohovať ich tak často, ako je to u úplne imobilných pacientov. Pri dlhodobom ležaní v jednej polohe totiž vznikajú rôzne zdravotné komplikácie. Medzi najčastejšie patria:
- stuhnutie svalov a kĺbov,
- skrátenie šliach a atrofia svalov,
- deformácie,
- vznik dekubitov.
Okrem toho si skúste predstaviť, že by ste napríklad počas noci ležali neustále v jednej polohe bez možnosti sa otočiť na bok, chrbát, brucho a podobne. Určite by sa kvalita vášho odpočinku zhoršila a ozývala by sa aj bolesť kĺbov či krížov.
Aj z tohto dôvodu je zmena polohy u ležiaceho pacienta kľúčová. Správnym polohovaním mu pomôžete zmierniť bolesť, a tiež striedať zaťaženie jednotlivých častí tela tak, aby sa zvýšilo jeho pohodlie. Jednotlivé polohy pomáhajú znížiť zaťaženie chrbtice, krížov, bedrových kĺbov, panvy a samozrejme aj končatín.
Ako často polohovať ležiaceho pacienta?
Prečítajte si, akým spôsobom a ako často by ste mali meniť polohu vášho blízkeho. Prečo je pravidelnosť polohovania kľúčová?
Úloha antidekubitných pomôcok v živote imobilného pacienta
Polohovanie ležiaceho pacienta by bolo bez vhodných pomôcok o niečo zložitejšie a náročnejšie. Práve antidekubitné pomôcky, ako sú rôzne podložky, matrace a vankúše vám pomôžu uložiť blízkeho do vhodnej polohy a odľahčiť jednotlivé časti jeho tela. Pozrime sa teraz bližšie na jednotlivé antidekubitné pomôcky.
Antidekubitné vankúše na sedenie
Hoci sa dekubity nazývajú preležaniny, čo navádza k tomu, že vznikajú len pri dlhodobom ležaní, nie je to úplne tak. Dekubity sa môžu na tele vášho blízkeho vytvoriť aj pri dlhom sedení – napríklad v invalidnom vozíku, kresle či v posteli. Antidekubitné vankúše na sedenie majú špeciálny tvar a prispôsobené sú aj veľkosťou a materiálom. Sú vyrobené tak, aby vášmu blízkemu priniesli úľavu pri sedení a znížili riziko vzniku dekubitov na minimum.
Vankúš proti preležaninám
Vankúše proti preležaninám zahrňujú vcelku široké spektrum pomôcok rôznych tvarov. Niektoré sú určené na odľahčenie hlavy a krčnej chrbtice, iné zas horných alebo dolných končatín, chrbtice a podobne. Veľkú skupinu vankúšov proti preležaninám tvoria takzvané klinové vankúše. Mnohé z nich majú všestranné využitie, vďaka čomu ich pri polohovaní viete použiť hneď niekoľkými spôsobmi.
Okrem klinových vankúšov sú dostupné aj také vankúše proti preležaninám, ktoré zmierňujú zaťaženie tela pri ležaní na boku. Majú špeciálny podlhovastý tvar a umožňujú odľahčiť hneď niekoľko častí tela súčasne.
Matrace proti preležaninám
K skvelým pomocníkom patria aj matrace proti preležaninám. Sú vyrobené zo špeciálnych materiálov tak, aby sa prispôsobili tvaru tela a znižovali naň záťaž. Mnohé z rúrkových antidekubitných matracov disponujú aj kompresorom, vďaka čomu ich jednoducho pripravíte na použitie.
Antidekubitné podložky
Ako posledné si spomenieme antidekubitné podložky, alebo teda chrániče lakťov, piet, členkov a podobne. Ich úlohou je chrániť tieto časti pred nadmerným tlakom počas ležania a sedenia, vďaka čomu prinášajú nielen úľavu, ale pomáhajú tiež s prevenciou dekubitov.