Zhoršený zdravotný stav pacientov môže prispieť k vzniku preležanín. Ľudia, ktorí dlhodobo sedia na invalidnom vozíku alebo ležia na lôžku, môžu trpieť lokálnymi poraneniami kože a tkanív – takzvanými dekubitmi. Dekubity výrazne komplikujú starostlivosť o pacienta a zvyšujú riziko infekčných ochorení.
Typické miesta, kde sa môžu objavovať, sú lakte, plecia, oblasť bedrových kostí, päty, členky, chrbát, ale tiež na zadnej časti hlavy a po bokoch. Na tieto časti ľudského tela je počas ležania vyvíjaný najväčší tlak.
Čo sú dekubity?
Dekubity, inak nazývané aj preležaniny, nie sú chorobou ako takou. Vždy sa objavujú v spojení s inými ochoreniami. Preležaniny sú poranenia kože a bunkového tkaniva, ktoré sú primárne spôsobené dlhodobým tlakom na kožu. Takáto tlaková rana vzniká prerušením obehu krvi v tkanivách a jej následného nedokrvenia. Postihuje kožu, svaly, šľachy a kosti.
Ako sa odlišujú jednotlivé stupne dekubitov?
- Stupeň: Oblasť preležaniny má červené sfarbenie, ktoré nevybledne ani po uvoľnení tlaku. Rana je teplá na dotyk, koža zatiaľ nie je porušená a neprichádza k bolesti.
- Stupeň: Otvorená rana, ktorá môže vyzerať ako neporušený alebo prasknutý pľuzgier naplnený tekutinou. V tomto stupni už vzniká lokálna bolesť.
- Stupeň: V dôsledku poškodenia povrchu kože má rana kráterovitý vzhľad so stratou kožného krytu. Hĺbka rany sa líši podľa miesta výskytu. Pri tejto fáze je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Bolesť sa začína stupňovať.
- Stupeň: Kritický stupeň, ktorý si vyžaduje lekársku starostlivosť. Rana je veľmi poškodená a prichádza k strate kože. Táto fáza postihuje okosticu, kosti a kĺby. Bolesť je veľmi silná. Rana môže byť príčinou septického stavu. Septický šok vznikne ako odpoveď organizmu na ťažkú infekciu.
Ako ošetrovať dekubity?
Ošetrovanie dekubitov by malo odpovedať stupňu, v ktorom sa pacient nachádza. Hojenie dekubitov zahŕňa najmä chirurgické ošetrenie, vlhkú terapiu, boj proti infekcii, zmiernenie bolesti a správnu výživu. Každé domáce ošetrenie by malo byť konzultované s lekárom, nakoľko ide o vážny a bolestivý stav pacienta.
Ako predchádzať dekubitom?
- Polohovanie pacienta: Najdôležitejšou a účinnou prevenciou je zmiernenie tlaku neustálym polohovaním pacienta. Vhodné je použiť antidekubitné podložky alebo antidekubitné matrace. Matrace a podložky svojím zložením a ortopedickými vlastnosťami uľahčujú dlhodobý pobyt na lôžku.
- Pomôcky na prevenciu vzniku dekubitov: Na trhu je množstvo pomôcok, ktoré sa líšia svojím tvarom a materiálom. Princípom týchto pomôcok je rozložiť tlak na väčšiu plochu, čím odľahčia často namáhané časti tela. Napríklad polohovací vankúš je skvelým pomocníkom pre ľudí so zníženou pohyblivosťou. Často tieto vankúše bývajú vyrobené z umývateľných a dezinfikovateľných materiálov, ktoré bránia infekcii. Aj pri používaní týchto typov pomôcok je však stále potrebné pacientov polohovať.
- Dôkladná hygiena: Súčasťou prevencie vzniku preležanín je aj hygienická starostlivosť. Pacienti so zlou hygienou či inkontinenciou sú totiž omnoho náchylnejší na vznik preležanín. Táto prevencia zahŕňa časté sprchovanie, umývanie, výmenu plienok, výmenu spodnej a posteľnej bielizne. Sprchovanie býva často náročné pre pacienta aj pre ošetrujúcu osobu. Na prekonanie problémov pri sprchovaní je vhodné nachystať pacientovi stoličku alebo zdvihák. Ošetrujúca osoba potom môže v kľude dôkladne umyť celé telo pacienta.
Niektoré antidekubitné pomôcky sú hradené zdravotnou poisťovňou. Nájdete ich aj v našej online ponuke, každá takáto pomôcka je viditeľne označená. Nájdete pri nej tiež informáciu, či je hradená v plnej výške, alebo je potrebné časť sumy doplatiť.