Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám
+421 911 717 966
(Po - Pia: 9:00 - 17:00)
0,00 
Kategórie produktov
Potrebujete poradiť?
+421 911 717 966
info@igorvlk.sk

Ako ošetrovať dekubity?

Dátum publikácie: 6. apríla 2022

Dekubity, inak nazývané aj preležaniny, sú hrozbou každého imobilného pacienta, ktorý je pripútaný na lôžko alebo invalidný vozík. Spôsobujú nepríjemné, bolestivé a ťažko sa hojace rany, vznikajúce tlakovým poškodením tkanív v dôsledku dlhodobého ležania či sedenia. Dobrou správou však je, že správnou starostlivosťou o pacienta sa im dá predchádzať. Ak sa aj vy staráte o milovanú osobu, ktorej hrozí vznik preležanín, pripravili sme pre vás krátke zhrnutie všetkého, čo by ste o dekubitoch mali vedieť.

Dekubity sú lokálne poranenia kože a tkanív. Vznikajú zväčša u ľudí, ktorí dlhodobo ležia na lôžku alebo sedia na invalidnom vozíku – a teda u imobilných pacientov bez schopnosti sa slobodne pohybovať. Pokiaľ sa o takéhoto pacienta staráte, je potrebné pochopiť príčinu vzniku dekubitov, aby ste si návyky s pacientom dokázali správne nastaviť a uvedomili si potrebu správneho polohovania aj hygieny.

Ako vznikajú dekubity a ktoré časti tela sú na ich vznik náchylnejšie?

Preležaniny vznikajú dlhodobým tlakom, prípadne tlakom a trením, v istej časti tela. Pri pôsobení dlhodobého tlaku na určité miesto dochádza k uzavretiu drobných ciev, v dôsledku čoho sa postihnutá oblasť horšie prekrvuje. Zle prekrvované tkanivo nedostáva potrebné množstvo kyslíka ani živín, a bunky preto postupne odumierajú. Viesť to môže až k nekróze – a teda odumretiu kože, podkožia aj svalového tkaniva. Ide o extrémne bolestivý a ťažko hojaci sa stav.

Náchylnejší na vznik dekubitov sú pacienti s inkontinenciou, chorobami nervového systému alebo ľudia s poúrazovými stavmi. Veľkosť dekubitov, teda rozsah poškodenia tkaniva, závisí od viacerých, navzájom sa ovplyvňujúcich faktorov, napríklad:

 • intenzita a doba pôsobenia tlaku,
 • odolnosť tkanív,
 • vek a váha pacienta,
 • pridružené ochorenia, celkový stav pacienta,
 • prostredie, v ktorom sa pacient lieči,
 • výživa.
osetrovanie dekubitov

Na ktorých častiach tela najčastejšie vznikajú dekubity?

Môžu vzniknúť kdekoľvek na tele. Väčšinou však vznikajú na miestach, kde tlak pôsobí priamo oproti kosti, čiže tam, je malá vrstva tukového aj svalového tkaniva. Čím tenšia je táto vrstva, tým je šanca vzniku dekubitov vyššia. Najčastejšími oblasťami vzniku sú miesta na sedacích kostiach, nad krížovou kosťou, na lopatkách a chrbtici, na pätách a členkoch.

Ako správne ošetrovať dekubity?

Hojenie dekubitov zahŕňa najmä chirurgické ošetrenie, vlhkú terapiu, boj proti infekcii, zmiernenie bolesti a správnu výživu. Súčasťou je tiež pravidelné polohovanie a hygiena. Stav a ošetrovanie preležanín do veľkej miery závisí aj od stupňa ich vývoja. Pri horších stavoch je potrebné odstrániť odumreté tkanivo (chirurgicky), čistiť ranu, podporovať jej hojenie (výživou) a potláčať bolesť, ktorú pacientovi spôsobuje. V každom prípade by ste ošetrovanie v domácom prostredí mali konzultovať s lekárom, nakoľko ide o veľmi vážny, a pre pacienta aj bolestivý stav. Ako dekubity ošetrovať podľa stupňa ich vývoja?

1. stupeň dekubitov – erytrém:

Prvý stupeň preležanín sa prejavuje lokálne opuchnutou, teplou až začervenanou oblasťou. Je to viac-menej nebolestivý stav, ktorý nespôsobuje poškodenie kože. Podceniť by ste ho ale určite nemali, nakoľko sa môže rozvinúť do horšieho stavu. Je potrebné ho „podychytiť“ ihneď a urobiť všetko pre to, aby sa stav zlepšil:

 • V prvom rade zmeňte polohu pacienta, čím zabránite ďalšiemu tlaku.
 • Po zmene polohy mu môžete v danom mieste pravidelne robiť prekrvujúcu masáž, vďaka ktorej bude koža rýchlejšie regenerovať. Vykonávajte ju veľmi jemnými pohybmi, na postihnuté miesto netlačte. Použiť môžete aj prípravky, ktoré podporujú prekrvenie a zahriatie kože.

2. stupeň dekubitov – pľuzgier:

V tomto stupni už vzniká čiastočné poškodenie kože. Vytvárajú sa vodnaté pľuzgieriky, ktoré môžu prasknúť. Tým dochádza k povrchovej rane a riziku vzniku infekcie. Pacient už navyše začína pociťovať bolesti, a tak je starostlivosť o niečo náročnejšia:

 • Už pri tomto stupni dekubitov by ste mali kontaktovať lekára a poradiť sa s ním ohľadom správneho ošetrovania.
 • Aby ste zabránili infekcii, môže byť vhodné použiť dezinfekčný obklad na podporu vysušenia rany.
 • Dezinfekčný roztok nalejte na sterilnú gázu a tú priložte na postihnuté miesto. Následne miesto zafixujte antialergickou náplasťou.

3. stupeň dekubitov – nekrotický vred:

V treťom stupni už dochádza k zničeniu tkanív medzi kosťou a pľuzgierom. Poškodenie prechádza do podkožnej vrstvy, kde začínajú odumierať tkanivá. Na povrchu sa postupne vytvára vred prekrytý chrastou:

 • Do takejto rany výrazne nezasahujte.
 • Môžete ju jemne očistiť vodou alebo fyziologickým roztokom a následne prekryť savým sterilným gázovým štvorcom – to je však všetko, čo je bez porady s lekárom možné urobiť.
 • Je dôležité uvedomiť si, že preležaniny v tomto vysokom stupni (3 – 4) sa už nemusia zahojiť a je potrebné ich riešiť s lekárom. Nekrotické tkanivo totiž treba čo najskôr chirurgicky odstrániť a ranu poriadne ošetriť, aby sa predišlo vzniku infekcie.

4. stupeň dekubitov – vred a nekróza:

Tlaková lézia, odumretie kože s čiernou nekrózou, ktoré zasahuje svaly, šľachy a prechádza až ku kosti. Poškodenie tkaniva je rozsiahle a stav extrémne bolestivý. Rana silne zapácha, môže z nej vytekať hnis, tkanivo sa rozkladá. Tento stav patrí výhradne do rúk lekára.

Aj kvôli rýchlemu zhoršovaniu sa stavu dekubitov je potrebné správne ich ošetrovať už od prvého štádia. Len tým, že starostlivosť o pacienta nepodceníte, predídete týmto nepríjemným stavom. Liečbu môžete podporiť aj rôznymi „režimovými“ opatreniami. Organizmus lepšie prekysličíte napríklad tak, že budete pravidelne vetrať alebo s pacientom vykonávať dychové cvičenia. Veľmi podstatná je aj správna výživa. Obsahovať by mala predovšetkým vysoký obsah bielkovín a albumínu.

Ako predchádzať dekubitom?

Najlepšia ochrana pred vznikom dekubitov je samozrejme prevencia. Až v 95% prípadoch je možné správnou prevenciou úplne predísť vzniku dekubitov. Do prevencie zaraďujeme mobilizáciu pacienta, teda pravidelné vykonávanie rehabilitačných cvičení. Ak to nie je možné, treba ho pravidelne polohovať, a to minimálne každé 2 hodiny. Je potrebné ho otáčať a striedať jeho polohu, vďaka čomu sa znižuje doba pôsobenia tlaku na určitú oblasť.

Redukcia tlaku správnym a pravidelným polohovaním je zároveň najúčinnejší spôsob, ako zabrániť vzniku dekubitov. Aj polohovanie by však malo byť vykonávané správne, a preto najlepšie urobíte, ak sa ohľadom správnej techniky poradíte s odborníkom. Poradiť vám môžu napríklad zdravotné sestry či lekár.

Pomôcť môže aj zlepšenie prekrvenia organizmu pacienta – a to za pomoci jemných masáží. Vysoko odporúčané je tiež používanie špeciálnych polohovacích pomôcok, antidekubitných matracov a podložiek (napríklad aj u pacientov na invalidnom vozíku).

Polohovacie pomôcky a antidekubitné matrace

Antidekubitné matrace sa od klasických matracov líšia tvarom aj materiálom. Dokážu rozložiť tlak na väčšiu plochu, čím odľahčujú namáhané oblasti tela. Sú pohodlné pre pacienta a praktické pre ošetrovateľa, keďže umožňujú predĺžiť interval medzi zmenami polôh. Pozor: aj pri používaní antidekubitných matracov je stále potrebné pacienta polohovať.

Okrem matracov je k dispozícii mnoho ďalších antidekubitných podložiek, ktoré sú vhodné pre ležiacich pacientov aj ľudí na invalidnom vozíku. Ochránia jednotlivé časti tela, alebo pomôžu pri polohovaní a zlepšia komfort pacientov napríklad pri ležaní na boku.

Nezabúdajte na hygienickú prevenciu

Hygienická starostlivosť je pri prevencii vzniku dekubitov, prípadne pri ich ošetrovaní, veľmi dôležitá. Pacienti so zlou hygienou či inkontinenciou sú totiž omnoho náchylnejší na vznik dekubitov. Okrem toho, už vzniknuté dekubity môžu byť zdrojom infekcií, ktoré môžu negatívne ovplyvniť hojenie aj celkový stav pacienta.

Žiaduca je teda častá výmena spodnej bielizne, obliečok či plienok. Dôležité je tiež pravidelné umývanie a kúpeľ. Zapamätajte si, že len svedomitá starostlivosť o pacienta dokáže zabrániť vzniku závažných preležanín. Aj keď je teda celkové ošetrovanie či polohovanie náročné, podceniť by ste ich určite nemali. Pomôžu tak lepšiemu stavu, prípadne rýchlejšiemu zotaveniu vašej milovanej osoby.

Všetky práva vyhradené © Igor Vlk - súkromná firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationbullhornclockcross