Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám
046/ 5465 546
(Po - Pia: 8:00 - 15:00)
0,00 
Kategórie produktov
Filtrovanie produktov

Cena

Cena

Hradené zdravotnou poisťovňou

Hradené zdravotnou poisťovňou
  • nie (14)

Farba

Farba
  • Biela (8)
  • Modrá (4)
  • Červená (2)
  • Béžová (1)
  • Zelená (1)

Nosnosť

Nosnosť

Materiál

Materiál
  • guma
  • bavlna
  • froté
  • latex
  • pena

Veľkosť

Veľkosť
  • L
  • M
  • S
  • uni
Rozmery

Dĺžka

Dĺžka

Výška

Výška

Šírka

Šírka
Potrebujete poradiť?
046/ 5465 546
info@igorvlk.sk

Inkontinencia

Byť odkázaný na pomoc inej osoby nie je ľahké. Predovšetkým pri intímnych záležitostiach ako je vyprázdňovanie či vykonávanie hygieny to môže byť pre seniorov a imobilných pacientov nielen fyzicky, ale aj psychicky náročné. Pokiaľ sa k ochoreniu navyše pridružia zdravotné komplikácie, ako napríklad inkontinencia, môže sa stať, že sa váš milý blízky bude hanbiť a cítiť sa nekomfortne. Ako vy, tak aj váš blízky si však musíte uvedomiť, že inkontinencia je zdravotný problém, za ktorý daný človek nemôže. Správnym prístupom ku starostlivosti, trpezlivosťou a s vhodnými pomôckami môžete vášmu blízkemu pomôcť tieto chúlostivé situácie zvládnuť o niečo ľahšie. Čo by ste teda o inkontinencii mali vedieť a ktoré pomôcky sa vám môžu pri starostlivosti o imobilného inkontinentného človeka zísť?

Čo to vlastne je inkontinencia?

O inkontinencii hovoríme vtedy, keď dochádza k nedobrovoľnému a nekontrolovateľnému úniku moču alebo stolice. Ide o problém, ktorý sa síce môže objaviť aj u mladších ľudí, ale najčastejšie potrápi práve seniorov a ležiacich pacientov. S pribúdajúcim vekom strácajú svaly svoju silu a pružnosť a inak to nie je ani pri svaloch panvového dna a močového zvierača. U pánov sú zas najčastejšou príčinou inkontinencie problémy s prostatou. Medzi ďalšie príčiny vzniku inkontinencie patria napríklad aj úrazy chrbtice a operácie.

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že inkontinenciu váš blízky ovplyvniť nevie. Neprichádza so žiadnym varovaním a pacient zistí čo sa deje až keď už je neskoro. Mali by ste preto vždy situáciu riešiť trpezlivo a pokojne. S veľkou pravdepodobnosťou je tento problém totiž nepríjemnejší a zahanbujúcejší práve pre vášho „pacienta“ než pre vás ako „ošetrovateľa“.

Ako na starostlivosť o ležiaceho pacienta s inkontinenciou?

Základom by mala byť pravidelná hygiena. Celotelový kúpeľ imobilných pacientov sa odporúča vykonávať raz do týždňa, no umývanie intímnych partií je potrebné vykonávať na dennom poriadku, podľa potreby aj viackrát denne. Poslúži vám k tomu mokrá handrička či uterák, zakaždým čistý. Moč a stolica totiž obsahujú enzýmy, ktoré môžu spôsobiť podráždenie a poškodenie pokožky, čím vytvárajú prostredie na vznik infekcií, zaparenín a zápalov. Aké zásady hygienickej starostlivosti by ste mali dodržiavať?

  • Pravidelnú výmenu plienok, podložiek a iných pomôcok.
  • Dôkladné umývanie pomocou handričiek po každej potrebe, prípadne vždy, keď je to potrebné.
  • Dezinfekciu používaných pomôcok ako sú podložné misy, zberné vrecká na moč a podobne.
  • Používanie vhodných inkontinenčných pomôcok, napríklad špeciálnych fixačných nohavičiek, podložiek pre inkontinentných pacientov alebo plienok, ktoré sú určené presne pre tento účel.

Pomôcky na inkontinenciu pre seniorov a imobilných pacientov

Používanie plienok, vložiek a iných inkontinenčných pomôcok je v podstate samozrejmosťou. Existujú však ďalšie špecifické pomôcky pre imobilných pacientov a seniorov trpiacich na inkontinenciu, ako sú irigátory, podložné misy a urinálne vrecká, o ktorých si teraz povieme viac. Mali by byť súčasťou vašej výbavy starostlivosti o pacienta aj v domácom prostredí.

Fľaša na moč a zberné vrecko na moč pre imobilných pacientov

Fľaše na moč slúžia na zachytávanie moču imobilných pacientov. Poznáme viacero typov, pričom jednotlivé druhy sa líšia na základe toho, či sú určené pre ženy alebo mužov (tzv. bažanty). Fľaše na moč pre ženy aj pre mužov bývajú vyrobené z nerozbitného plastu so zaoblenými hranami, takže nie sú ťažké a súčasne nehrozí riziko rozbitia a prípadného poranenia.

V závislosti od zdravotného stavu vášho blízkeho a jeho mobility môže fľašu použiť sám a vykonať malú potrebu bez toho, aby vstal z postele. Pre takýchto pacientov je vhodné na posteľ namontovať držiak na fľašu, z ktorého ju v prípade potreby vyberie, vykoná potrebu a následne ju odloží späť. Tento jednoduchý spôsob môžu vykonávať aj ženy. Pre ne totiž existujú špeciálne lieviky, ktoré im umožňujú vykonať potrebu do fľaše aj v polohe ležmo.

Zberné vrecko na moč pre imobilných pacientov

Zberné vrecká na moč, nazývané aj urinálne vrecká, sú spôsobom, ako zachytávať moč pacientov s urostómiou (vývodom z močového mechúra) alebo pre ležiacich pánov. Ide o vrecko s hadičkou, ktoré sa na jednej strane pripevní o vývod alebo urinálny kondóm a pomocou hadičky odvádza moč do zberného vrecka. Vrecko môžete blízkemu pripevniť na bok postele alebo invalidného vozíka, vďaka čomu môže vykonať malú potrebu kedykoľvek a kdekoľvek, bez toho, aby sa musel báť, že sa zašpiní. V závislosti od veľkosti vrecka a frekvencie vylučovania sa bude líšiť aj to, ako často bude treba vrecko vymieňať. Nikdy by ste však nemali nechávať jedno vrecko dlhšie ako 3 dni.

Podložné misy ako pomoc pri vykonávaní potreby ale aj hygieny

Podložné misy sú pomôcky, ktoré uľahčia ležiacemu seniorovi alebo pacientovi vykonávanie potreby, no použiť ich možno aj ako pomôcku pri umývaní a hygiene. Ako je potrebné podložnú misu použiť môžete tušiť už z jej názvu. Misa sa podkladá pod pozadie pacienta tak, aby zúžená časť smerovala ku krížom a rúčka k chodidlám.

Irigátory

U ležiacich pacientov sa často stáva, že vplyvom nedostatku pohybu a telesnej aktivity sa môže objaviť zápcha či iné problémy pri vylučovaní. Irigátory sú zdravotnícke pomôcky, ktoré slúžia na zavedenie klystíru a výplach čriev. Veľmi často sa používajú práve pri problémoch ako je zápcha, ale tiež z preventívnych dôvodov. Hoci sa vám môže zdať, že nejde o práve príjemnú záležitosť, vášmu imobilnému blízkemu môžu pomôcť. Pri výplachu sa totiž z konečníka vyplavuje nahromadená stolica, hnilobné produkty a baktérie, čím sa znižuje riziko vzniku infekcie, prípadne iných zdravotných ťažkostí.

Spodné prádlo – inkontinenčné nohavičky zabránia malým „nehodám“

Zmierniť neistotu a strach z možného úniku moču môžu vašim blízkym pomôcť aj inkontinenčné nohavičky. Existuje viacero typov a prevedení, ktoré sa rozdeľujú podľa závažnosti inkontinencie – od ľahkých štádií až po tie ťažké. Nájdete také, ktoré sú unisex, a teda vhodné pre pánov i dámy, a potom zas také, ktoré sú určené len pre dámy alebo pánov.

V závislosti od toho, či má váš blízky ľahšiu alebo ťažšiu formu inkontinencie, môžete potom siahnuť napríklad po PVC nohavičkách pre seniorov, ktoré slúžia ako fixácia pre inkontinenčné spodné prádlo. Toto spodné prádlo je vyrobené z absorpčných materiálov. Zadržiava vlhkosť aj zápach, vďaka čomu sa váš blízky bude cítiť „v suchu“ a podľa možností normálne.


Zobraziť celý popis kategorie

Počet výsledkov

1 - 14 z 14 produktov

Zoradenie produktov

Zoradenie produktov
FILTROVAŤ PRODUKTY
Všetky práva vyhradené © Igor Vlk - súkromná firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationbullhornclockcrosschevron-downmove