Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám
+421 911 717 966
(Po - Pia: 9:00 - 17:00)
0,00 
Kategórie produktov
Filtrovanie produktov

Cena

Cena

Hradené zdravotnou poisťovňou

Hradené zdravotnou poisťovňou
 • áno (4)
 • nie (21)

Farba

Farba
 • Biela (20)
 • Modrá (3)
 • Šedá (2)

Nosnosť

Nosnosť

Materiál

Materiál
 • PVC
 • PP
 • hliník
 • oceľ
 • oceľ_polyetylén
Rozmery

Dĺžka

Dĺžka

Výška

Výška

Šírka

Šírka
Potrebujete poradiť?
+421 911 717 966
info@igorvlk.sk

Ošetrovanie rán

Pribúdajúci vek a zdravotný stav sa môžu odraziť aj na stave pokožky. Okrem toho, že sa pokožka prirodzene vplyvom veku stenčuje a stráca na pevnosti, môžu pridružené ochorenia spôsobiť, že sa vášmu zverencovi budú horšie hojiť rany, bude náchylnejší na vznik modrín či dekubitov. Okrem seniorov a imobilných pacientov spadajú do tejto kategórie aj tí, ktorých trápia ochorenia ako diabetes alebo sa liečia po ťažkej operácii a potrebujú dôkladnú starostlivosť a pravidelné ošetrovanie rán.

Starostlivosť o pokožku seniorov a pacientov

Základom starostlivosti je samozrejme pravidelná a dôkladná hygiena. Pokiaľ máte člena rodiny alebo pacienta v opatere už dlhšie, určite máte svoj režim a systém, ako spolu fungujete. Kúpanie, ústna hygiena, priebežné umývanie počas dňa, to sú štandardy, ktoré platia v rámci pravidelnej hygieny a starostlivosti. Môžu však nastať situácie, kedy sa budete musieť popasovať s ošetrovaním drobných raniek, dekubitov či pooperačných zranení.

Práve u pacientov s oslabenou imunitou či rôznymi ochoreniami musíte byť pri ošetrovaní rán obzvlášť dôsledný, precízny a jemný. V domácnosti by ste vždy mali mať pre istotu zásobu dezinfekčných prostriedkov, sterilných tampónov, obväzov a pomôcok na ošetrovanie rán – ako sú nožnice, pinzeta a podobne.

Hojenie rany po operácii

Bezprostredne po zákroku a počas pobytu v nemocnici sa o preväzovanie a ošetrovanie pooperačnej rany stará zdravotná sestra. Po prepustení do domácej opatery by vás mal personál nemocnice poučiť o tom, ako ranu ošetrovať ďalej. Pri ošetrovaní rán závisí vo veľkej miere od jej príčiny a tiež od toho, či sa pridruží komplikácia vo forme zápalu. V zásade by ste však pri starostlivosti o ranu po operácii mali dodržiavať tieto kroky:

 • Pred preväzovaním rany je dôležité, aby ste pacienta podľa možností osprchovali alebo umyli, ideálne za použitia dezinfekčného mydla.
 • Okolie rany nikdy nesušte trením, stačí opatrne prikladať uterák.
 • Pripravte si všetky pomôcky, ktoré potrebujete na preväz. Dbajte na to, aby boli sterilné.
 • Tesne predtým, ako sa pustíte do preväzovania rany, si umyte ruky vodou a dezinfekčným mydlom.
 • Vydezinfikujte ranu roztokom, ktorý vám predpísal alebo odporučil lekár a priložte krytie.
 • Dajte pozor na odev, ktorý vášmu zverencovi oblečiete. Oblečenie by malo byť čisté, suché a nemalo by ranu otláčať alebo sa o ňu otierať.

Ošetrovanie dekubitov u imobilných pacientov a seniorov

Pokiaľ sa staráte o člena rodiny alebo pacienta, ktorý je pripútaný na lôžko, určite ste sa s pojmom dekubity už stretli. Veľmi často sa nazývajú aj preležaniny, pričom už ich názov vám veľa napovie o tom, ako vznikajú. Preležaniny sú bolestivé a ťažko sa hojace rany, ktoré vznikajú tlakovým poškodením tkanív v dôsledku dlhého sedenia alebo ležania.

Ošetrovanie dekubitov závisí od ich závažnosti. Pokiaľ má váš blízky zatiaľ len nábeh na vznik preležanín, prípadne postrehnete, že sa mu vytvárajú na tele červené, teplé a lokálne opuchnuté miesta, musíte ho pravidelne polohovať – čiže meniť jeho polohu. Polohovanie je dôležitou súčasťou rutiny starostlivosti o ležiaceho pacienta. Meniť polohu by ste mali minimálne každé dve hodiny.

Pri vážnejších štádiách preležanín by ste sa o ošetrovaní dekubitov mali jednoznačne poradiť s lekárom. Lekár vám odporučí dezinfekčné obklady, prípadne iné pomôcky a prípravky, ktoré môžete pri domácej starostlivosti o preležaniny použiť.

Ošetrovanie pokožky pri inkontinencii

Inkontinencia je vcelku bežný, no chúlostivý zdravotný problém, za ktorý sa mnohí hanbia. Ide o citlivú záležitosť – je však riešiteľná pomocou rôznych terapií a špeciálnych pomôcok. Aj v tomto prípade zohráva kľúčovú úlohu dôkladná hygiena. Moč aj stolica obsahujú látky, ktoré môžu podráždiť pokožku a pripraviť živnú pôdu pre baktérie. Vzniknúť môžu rôzne zapareniny či zápaly intímnych oblastí. Okrem vody a handričky môžete siahnuť po čistiacich penách, ktoré majú upravené pH, prípadne po krémoch určených na tento účel. Dajte však pozor, aby ste nenanášali príliš hrubé vrstvy, nakoľko by mohlo dôjsť k zapareniu pokožky.

Starostlivosť o nohy diabetika

Pri cukrovke je bežné, že dochádza k zhoršenému hojeniu rán a nadmernému vysušovaniu pokožky. Ak sa teda staráte o diabetika, venujte prípadným rankám a drobným poraneniam dostatok pozornosti. Pri ošetrovaní rán a pokožky vášho blízkeho sa vyhýbajte prípravkom s obsahom alkoholu a tiež látok, ktoré by ju mohli ešte viac vysušiť.

U cukrovkárov je dôležité, aby ste dávali pozor predovšetkým na ich nohy. Pokožka na nohách a chodidlách býva suchá a často popraskaná a veľmi náchylná na zanesenie infekcie. V rámci ošetrovania je teda kľúčové pokožku pravidelne umývať, premasťovať a dezinfikovať prípadné ranky. Pri zanedbaní starostlivosti môže totiž dôjsť k vzniku diabetickej nohy.


Zobraziť celý popis kategorie

Počet výsledkov

1 - 25 z 25 produktov

Zoradenie produktov

Zoradenie produktov
FILTROVAŤ PRODUKTY
Všetky práva vyhradené © Igor Vlk - súkromná firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationbullhornclockcrosschevron-downmove