Čalúnený sedák
Skvelý pomocník pre ľudí so zníženou pohyblivosťou a pre seniorov. Uľahčuje vykonávanie hygieny.
Imobilní pacienti, seniori alebo ľudia po zraneniach či operáciách, sú veľmi často pre svoj zdravotný stav odkázaní na pomoc iných ľudí – a to nie len pri jedení, obliekaní alebo chôdzi, ale aj pri chúlostivých záležitostiach, akými sú hygiena či vyprázdňovanie.
Pre zvýšenie pohodlia pri vykonávaní potreby ľudí so zníženou pohyblivosťou dnes existuje viacero pomôcok. Patria medzi ne podložné misy, fľaše na moč, nadstavce na WC, plienky a toaletné kreslá. Práve toaletné kreslá však týmto ľuďom umožňujú vykonať hygienu diskrétne a dôstojne – respektíve spôsobom najbližším tomu, čo považujeme za štandard.
WC stoličky, toaletné stoličky či toaletné kreslá – to všetko sú synonymá jednej pomôcky. Na prvý pohľad pôsobia ako bežné kreslá či stoličky, majú však niekoľko úprav, ktoré zaručujú pohodlné vyprázdňovanie. WC stoličky majú špeciálny výrez v sedacej časti a ich súčasťou je tiež odnímateľné vedro na moč a stolicu. V prípade potreby teda stačí odstrániť sedák stoličky a pomôcka je pripravená na použitie.
V zásade sa ich používanie líši od klasickej toalety len v dvoch bodoch – nie je možné po sebe spláchnuť a pre vykonanie potreby sa pacient alebo senior nemusí presúvať do kúpeľne. Práve to môže byť veľkou pomocou v prípade, že majú vaši blízki problémy s pohybom v dôsledku:
Niektoré kreslá sú statické, čo znamená, že ich možno presunúť len zdvihnutím a prenesením. Iné sú vybavené kolieskami, vďaka ktorým sa stolička s WC ľahšie presúva po domácnosti, respektíve môže byť využitá aj na krátkodobý presun.
S pribúdajúcim vekom býva pre starších ľudí čoraz väčším problémom zohýbanie, sadanie a pohyb všeobecne. Niektoré toaletné stoličky sú výškovo nastaviteľné, vďaka čomu je možné ich prispôsobiť a uľahčiť tak seniorovi používanie toalety. Vybavené sú rúčkami pre podporu vstávania a sadania, a tiež protišmykovými gumenými koncovkami na nožičkách.
Ako sme už spomenuli, niektoré stoličky sú do určitej miery nastaviteľné a prispôsobiteľné potrebám pacienta či seniora. Parametre by ste však mali pred kúpou vždy dobre skontrolovať. Pri produktoch sa zvykne uvádzať:
Niektoré pomôcky môžu byť totiž užšie, nižšie, prípadne naopak, príliš široké či vysoké. Výberom správnych parametrov zvýšite šancu, že sa váš blízky bude pri používaní kresla cítiť komfortne.
Toaletné stoličky sú navrhnuté tak, aby poskytovali nie len komfort, ale aj oporu. Majú pevnú konštrukciu, operadlá a rúčky. Do rúčok sa pacient môže zaprieť a uľahčiť si tak vstávanie a sadanie. Pri výbere kresla pre vášho blízkeho máte na výber z viacerých možností.
Najväčšou výhodou tohto typu kresiel je ich stabilita. Najčastejšie sa vyrábajú s drevenou alebo kovovou konštrukciou, ktorá je pevná, avšak zároveň nie je veľmi ťažká. To je dôležité predovšetkým pre premiestňovanie kresla z miestnosti do miestnosti. Nožičky stoličiek s WC bývajú tiež opatrené gumenými protišmykovými koncovkami. V rámci tohto typu kresiel nájdete také, ktoré majú pevnú výšku, ale aj také, ktorých výšku viete nastaviť. Pri niektorých modeloch je možné kreslo zložiť alebo rozložiť na viacero častí.
Pojazdné kreslá sú funkciou veľmi podobné tým statickým, avšak majú oproti nim niekoľko výhod. Vďaka kolieskam ich môžete využiť na presun vášho blízkeho po domácnosti. Pojazdné kreslá sú tiež zväčša vyhotovené z odolných a často aj vodeoodolných materiálov – môžu byť teda použité aj pri sprchovaní.
K toaletným kreslám si môžete v prípade potreby dokúpiť náhradné diely, ako napríklad:
Pre zvýšenie komfortu a hygieny sú dostupné aj doplnky k toaletným stoličkám. Dostanete kúpiť napríklad vankúše alebo hygienické vrecká, ktoré uľahčujú čistenie po vykonaní potreby.
Zdravotné poisťovne preplácajú niektoré druhy zdravotných pomôcok, ktoré sú pre fungovanie imobilných ľudí nevyhnutné. Nájdete medzi nimi viacero pomôcok na hygienu, ako napríklad nadstavce na WC, dosky a rúčky na vane, sedačky a stolčeky do sprchy a tiež aj toaletné kreslá.
Pokiaľ vy alebo váš blízky jednu zo spomínaných pomôcok potrebujete, je potrebné sa obrátiť na vášho odborného lekára, ktorý vám vypíše recept. Statické kreslá môžu predpísať chirurg (CHI), neurochirurg (NCH), neurológ (NEU), ortopéd (ORT), ortopedický protetik (OPR), rehabilitačný lekár (RHB) a traumatológ (TRA). Pojazdné kreslá môže predpísať rehabilitačný lekár, preplatenie však musí schváliť aj zdravotná poisťovňa.
Mnoho pomôcok môžete získať bez doplatku. Pri niektorých je však potrebné určitú časť sumy doplatiť. Aj na našom eshope nájdete produkty, ktoré sú preplácané poisťovňou. Informáciu vždy nájdete uvedenú pri popise danej pomôcky.