Dáždnik s palicou
Skvelý pomocník pre ľudí so zníženou pohyblivosťou a seniorov. Poskytuje podporu pri chôdzi a uľahčuje...
Vychádzkové palice sú výbornou pomôckou pre seniorov, pacientov s dlhodobými zdravotnými problémami ovplyvňujúcimi chôdzu, alebo pre všetkých ostatných, ktorí by v dôsledku rôznych príčin mohli pri chôdzi stratiť rovnováhu a spadnúť. Najčastejšie sú využívané práve u seniorov. Tí kvôli vyššieho veku nemajú takú dobrú koordináciu pohybu, bolia ich kĺby a potrebujú oporu pri chôdzi.
Palice teda pomáhajú udržať stabilitu pri státí, sú nápomocné pri chôdzi a čiastočne dokážu poskytnúť pomoc aj pri vstávaní či sadaní. Pacientovi jednoducho dodávajú stratenú istotu a bezpečie pri vykonávaní bežných činností dňa. Aj vďaka nim dokáže osoba zostať samostatná a mobilná.
Pre správne používanie palice je dôležitá najmä jej výška. Musí byť presne prispôsobená na výšku pacienta, pretože len vtedy bude slúžiť tak, ako má. Nesprávne nastavená vychádzková palica môže obmedziť jej funkčnosť, pričom neponúkne ani požadovanú úľavu pri chôdzi.
V zásade platí, že výška palice by mala siahať po zápästie v obutom stave. Nesmie byť nižšie, aby sa k nej pacient nemusel skláňať, ale zároveň by zápästie nemala ani prevyšovať, nakoľko sa potom o ňu bude pacientovi zle opierať a neposkytne mu potrebnú stabilitu. Ako nastaviť optimálnu výšku palice?
Práve nameraná dĺžka by mala následne zodpovedať dĺžke vašej palice. Po dohode vám ju na mieru skrátime aj my. Pokiaľ si nie ste si istý, či palicu nastavujete správne, pozrite si podrobný návod v našom článku. Pre zobrazenie článku kliknite sem.
V našej ponuke máme na výber rôzne palice na chodenie, medzi nimi aj niekoľko exkluzívnych modelov v rôznych vzoroch, farbách a s všelijakými rukoväťami. Tieto palice majú elegantný vzhľad, a tak budú dokonca pôsobiť ako módny doplnok. Hodia sa seniorom, ale aj mladším ľuďom, ktorí kvôli svojmu hendikepu musia palicu používať dennodenne.
Možno sa to nezdá, no aj používanie palice má svoje správne zásady. Na čo treba myslieť, aby ste ju používali správne?
> Správna strana: Palicu vždy používajte na opačnej strane, ako je vaša zranená či postihnutá noha. Pri chôdzi by sa mala palica nachádzať vždy blízko tela, nie šikmo smerom von.
> Maximálna telesná hmotnosť: Rešpektuje maximálnu nosnosť palice stanovenú výrobcom. Pokiaľ bude palicu používať ťažší človek, hrozí jej znehodnotenie či dokonca zlomenie.
> Žiadne mechanické zmeny: Palicu neodporúčame skracovať samostatne, nakoľko po mechanickom zásahu už neručíme za jej bezpečnosť. Z rovnakého dôvodu sa môžu s palicou používať iba originálne náhradné diely a originálne príslušenstvo. Pokiaľ potrebujete palicu skrátiť, my vám ju upravíme na mieru.
> Skladovanie: Nikdy palicu neskladujte v bezprostrednej blízkosti zdrojov tepla, ako sú kachle či ohrievače. Vplyvom vysokého tepla by mohol materiál začať pracovať a palica by sa mohla znehodnotiť.
> Poškodená pomôcka: Pokiaľ je palica akokoľvek poškodená (nalomená či ohnutá), v žiadnom prípade ju ďalej nepoužívajte. Nemusí totiž už ponúkať potrebnú stabilitu.
Je nejaký rozdiel medzi barlami a palicami? Určite áno. Barly sa zväčša používajú v rekonvalescencii pri úrazoch alebo operáciách. Dlhodobo sa používajú len francúzske barly, a to napríklad aj pri ochoreniach alebo problémoch, ktoré postihujú obe končatiny.
Palice sú zase vhodné skôr pre ľudí, ktorí potrebujú tzv. „tretiu nohu“, a teda hľadajú stabilitu a oporu pri chôdzi. Zväčša sú to práve seniori, ktorým palica dáva potrebnú istotu, akú im už ich nohy neposkytujú. Palice však nemusia používať len starší ľudia, ale prakticky ktokoľvek, kto má problém s chôdzou či státím. Veľmi vhodnou pomôckou budú aj pre cukrovkárov, ktorým sa môže často točiť hlava, alebo pre ľudí pod vplyvom veľmi silnej medikamentóznej liečby.