Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám
+421 911 717 966
(Po - Pia: 9:00 - 17:00)
0,00 
Kategórie produktov
Filtrovanie produktov

Cena

Cena

Hradené zdravotnou poisťovňou

Hradené zdravotnou poisťovňou
 • nie (4)

Farba

Farba
 • Biela (2)
 • Hnedá (1)
 • Modrá (1)

Nosnosť

Nosnosť
Rozmery

Dĺžka

Dĺžka

Výška

Výška

Šírka

Šírka
Potrebujete poradiť?
+421 911 717 966
info@igorvlk.sk

Barly

Bolesť nôh a kĺbov, kŕčové žily, pooperačné a poúrazové stavy, či znížená stabilita pri chôdzi alebo státí – to všetko sú problémy, pri ktorých môžu pomôcť barle. Tieto spoľahlivé a osvedčené pomôcky prinášajú pacientom s pohybovými ťažkosťami istotu a komfort. Pomáhajú im stať sa samostatnejšími, zvyšujú ich pohodlie a dovoľujú im naďalej vykonávať bežné činnosti dňa, vrátane osobnej hygieny, starostlivosti o domácnosť ale aj prechádzok na čerstvom vzduchu.

Barle sú primárne určené na pomoc pri chôdzi, no zároveň pomáhajú udržať stabilitu a znižujú záťaž na dolné končatiny, vďaka čomu pohybový aparát tak netrpí. Do našej ponuky sme zaradili všetky typy bariel, a teda francúzske aj nemecké. Máme ich skladom v rôznych veľkostiach. Všetky sa dajú nastaviť alebo fixne skrátiť na požadovanú dĺžku. Niektoré modely sú po lekárskom predpise preplácané aj zdravotnou poisťovňou.

Aký je rozdiel medzi francúzskymi a nemeckými barlami?

Obidva typy bariel sa používajú pri problémoch s pohybovým aparátom, bedrovými kĺbmi, kolenami či členkami, ďalej pri zlomeninách v dolných končatinách, po rôznych úrazoch a operáciách. Nemecké barle sa však zväčša odporúča používať len pacientom s problémami na jednej končatine, a zároveň v krátkom časovom horizonte – napríklad pri rekonvalescencii po úraze či po operácii. Francúzske barle možno použiť aj pri postihnutí obidvoch nôh, a to po dlhšie časové obdobie. Pre mnohých, predovšetkým pre starších ľudí, sú francúzske barle pohodlnejšie než nemecké barle.

Nemecké – podpazušné barle

Názov „nemecké barle“ označuje klasické podpazušné barle. Tie sa takmer vždy používajú v páre. Stabilitu poskytnú najmä mladším pacientom po úrazoch, operáciách a iných problémoch pohybovej sústavy, kedy je potrebné odľahčiť jednu nohu od tlaku počas chôdze. Pri ich používaní sa váha tela presúva do ramien a chrbta, vďaka čomu sa pacient dokáže pohybovať samostatne a relatívne bez bolesti.

Používajú sa relatívne jednoducho, no aj tak takmer každému pacientovi chvíľku trvá, kým si na ne zvykne. Ako ich správne použiť? Pacient sa chytí madla v strede barle, vystuženú časť si oprie pod pazuchu a pri chôdzi prenesie váhu na ruku a rameno tak, aby mal pri chôdzi dostatočnú oporu, ale zároveň nedostúpil na nohu. Barle nahrádzajú chorú nohu, takže vždy platí, že najprv treba „urobiť krok“ barlami, následne sa na ne zavážiť a pomocou zdravej nohe urobiť ďalší krok dopredu.

Nevýhodou týchto bariel však je, že aj keď sú nastavené v správnej výške, môžu pri dlhšom chodení alebo státí tlačiť pod pazuchami. Preto sa neodporúča zadovážiť si ich v prípade, že vás trápi dlhodobý problém s chôdzou. Môže byť totiž naozaj náročné a nepríjemné s nimi absolvovať dlhšie pešie trasy. Problém s nimi môžu mať aj starší ľudia, ktorí pohyb na nemeckých barlách nevedia dostatočne koordinovať, prípadne nevládzu váhu preniesť na ramená.

Francúzske barle

Francúzske barle sú široko rozšírené najmä medzi seniormi, no často ich využívajú aj mladšie osoby. Poskytujú istotu, stabilitu a úľavu od tlaku na nohy u osôb s dysfunkciami pohybového aparátu alebo pri poúrazových stavoch. Používajú sa v podstate pri podobných pohybových problémoch ako podpazušné barle. Zväčša sú však určené pre pacientov s dlhodobými problémami.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie, a na používanie aj jednoduchšie, ako nemecké barle. Vytvárajú len tlak na ruky, čo ocenia najmä ľudia so slabšími ramenami. Pacient pri chôdzi pevne uchopí madlo a oprie sa do opierky. Časť váhy sa tak prenesie do rúk a mierne do chrbtice, vďaka čomu sa bude pacientovi kráčať jednoduchšie a s menšou bolesťou. Podľa typu pohybového problému možno používať obidve alebo len jednu barlu – vždy na druhej strane, ako je postihnutá noha.

Ako správne nastaviť výšku barle?

Výška barle závisí od toho, aký vysoký je pacient a tiež ktorú barlu bude používať. Obidva typy je ale potrebné merať v obutom stave a na rovnom povrchu. Barle sa potom na požadovanú výšku dajú nastaviť buď manuálne, alebo je potrebný mechanický zásah. Nikdy do barle však mechanicky nezasahujte sami, pretože by sa mohla poškodiť jej stabilita. My vám po dohode barlu na požadovanú výšku nastavíme.

Ako nastaviť výšku francúzskej barle?

 1. Barlu oprite kolmo o zem, cca pár centimetrov od nôh.
 2. Ruky voľne zveste popri barle.
 3. Nastavte barlu tak, aby bolo madlo na držanie vo výške vášho zápästia (ohybu zápästia).
 4. Opierka by potom mala končiť pár centimetrov pod lakťom, aby sa dal lakeť dobre ohnúť.

K francúzskej barle sa nesmiete skláňať smerom dole – vtedy je vám jej výška príliš nízka, ani sa o ňu opierať tak, že vám bude plece neprirodzene vystreľovať do výšky – vtedy máte barlu nastavenú príliš vysoko.

Ako si nastaviť nemeckú barlu?

Postup je podobný, ako pri francúzskej barle:

 1. Barlu oprite kolmo o zem, cca pár centimetrov od nôh.
 2. Ruky voľne zveste popri barle.
 3. Barlu si nastavte tak, aby jej vrchný polstrovaný okraj siahal približne 1 – 2 cm pod podpazušie.
 4. Madlá si potom podľa tejto výšky upravte smerom nahor alebo nadol tak, aby boli ruky pri chôdzi mierne skrčené v lakťoch a vy ste sa tak pri používaní barle mierne predklonili.

Nie ste si istý, či barle nastavujete správne? Podrobný návod k správnemu nastaveniu francúzskych aj nemeckých barlí nájdete v našom článku. Pre zobrazenie článku kliknite sem.


Zobraziť celý popis kategorie

Počet výsledkov

1 - 4 z 4 produktov

Zoradenie produktov

Zoradenie produktov
FILTROVAŤ PRODUKTY

Barla 4-bodová

Skvelý pomocník pre ľudí so zníženou pohyblivosťou a seniorov. Poskytuje podporu pri chôdzi a uľahčuje...

Barla artróza

Skvelý pomocník pre ľudí so zníženou pohyblivosťou a seniorov. Poskytuje podporu pri chôdzi a uľahčuje...

Ganymed barla

Skvelý pomocník pre ľudí so zníženou pohyblivosťou a seniorov. Poskytuje podporu pri chôdzi a uľahčuje...

Hradené ZP

Barla francúzska

Skvelý pomocník pre ľudí so zníženou pohyblivosťou a seniorov. Poskytuje podporu pri chôdzi a uľahčuje...

4,62 €
Všetky práva vyhradené © Igor Vlk - súkromná firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationbullhornclockcrosschevron-downmove