Vykonávanie malej i veľkej potreby je chúlostivá záležitosť, pri ktorej človek potrebuje súkromie. Pre mnohých ľudí to však nie je taká samozrejmosť, na akú je zvyknutý zdravý človek. Zvládnuť samostatne presun na toaletu či dokonca jej použitie je pre mnohých seniorov, ale aj pacientov so zníženou pohyblivosťou, náročné.
Veľkou pomocou sú pre nich pomôcky do kúpeľne, konkrétne takzvané toaletné stoličky. Tie umožňujú vykonať potrebu v podstate kdekoľvek, a pritom stále v súkromí a diskrétne. Podobne ako mnohé iné pomôcky, aj niektoré toaletné stoličky môžete získať na predpis. Čítajte ďalej, spoznajte viac výhod tejto pomôcky a zistite, ako ju získať plne alebo čiastočne hradenú zdravotnou poisťovňou.
Ako získať toaletnú stoličku na predpis?
Hneď na začiatok si povieme, ako sa k takej toaletnej stoličke na predpis dostanete. Ak chcete, aby vám pomôcku preplatila poisťovňa, je potrebné, aby vám na ňu lekár vystavil poukaz. To znamená, že zájdete buď k vášmu obvodnému lekárovi – ten odporučí návštevu špecialistu, alebo priamo navštívite konkrétneho špecialistu, ktorý vám pomôcku môže predpísať. To platí predovšetkým v prípade, že daného lekára už navštevujete a nepotrebujete výmenný lístok. Lekár vás vyšetrí, zhodnotí zdravotný stav, anamnézu, prípadne vám urobí potrebné vyšetrenia a následne vystaví poukaz.
Statickú toaletnú stoličku na predpis vám predpíše lekár z odboru:
- chirurgie,
- fyziatrie,
- balneológie a liečebnej rehabilitácie,
- traumatológie,
- neurológie,
- nuerochirurgie,
- ortopédie,
- ortopedickej protetiky.
Pojazdnú toaletnú stoličku vám môže predpísať len rehabilitačný lekár a podlieha tiež schváleniu revíznym lekárom vašej zdravotnej poisťovne.
Keď lekár vystaví poukaz, treba s ním ísť do špecializovanej predajne so zdravotnými pomôckami, prípadne si stoličku objednať online na certifikovaných e-shopoch, napríklad aj u nás na Ezdrav.sk.
Sú všetky toaletné stoličky na predpis?
Nie. Na predpis môžete získať len tie zdravotné pomôcky, ktoré sú uvedené v Zozname kategorizovaných pomôcok. Ten je zverejnený na stránkach Ministerstva zdravotníctva SR. Každá zdravotná pomôcka má svoj kód. Pokiaľ by ste chceli zažiadať o konkrétnu pomôcku, je potrebné lekárovi tento kód povedať. Predpis vám totiž vystaví na konkrétnu pomôcku, čiže potom si už nebudete môcť vyberať.
Zdravotná poisťovňa prepláca mnoho druhov zdravotných pomôcok. Mali by ste však počítať s tým, že ide zväčša o základné modely. Pokiaľ teda vášmu blízkemu chcete zabezpečiť „nadštandard“ , budete si pravdepodobne musieť priplatiť.
Pre koho sú vlastne toaletné stoličky určené?
Hoci sa tieto pomôcky veľmi často spomínajú v súvislosti s našimi milými seniormi, nie sú určené len vyslovene pre nich. Toaletná stolička poslúži každému pacientovi so zníženou pohyblivosťou – či už je postihnutie spôsobené ochorením, zranením alebo pooperačnou rekonvalescenciou. Slúži teda ako dlhodobé riešenie, ale tiež ako krátkodobá pomoc, napríklad po spomínaných operáciách a úrazoch.
Ako vybrať toaletnú stoličku?
Tak ako aj pri iných pomôckach, aj pri prenosných WC je potrebné zohľadniť rozmery, nosnosť, ale taktiež potreby konkrétneho pacienta. Pri krátkodobom používaní – napríklad po operácii, vám možno postačí jednoduchá toaletná stolička. Ak sa však staráte o imobilného pacienta alebo člena rodiny, môže sa viac hodiť pojazdné toaletné kreslo, ktoré súčasne slúži aj ako sprchovacia stolička a invalidný vozík. Uľahčí teda nielen vykonávanie potreby, ale aj celkovú hygienu a presun pacienta.
Toaletné stoličky sú výnimočnou a praktickou pomôckou, ktorá pomáha zachovať dôstojnosť, zvyšovať komfort a uľahčovať hygienu aj v náročnejších životných obdobiach. Či už ide o seniora, človeka po úraze, alebo pacienta so zníženou pohyblivosťou – toaletné kreslo dokáže byť spoľahlivým pomocníkom každý deň.