Zdravý človek sa zväčša len zriedka zamyslí nad vecami, ktoré robí automaticky. Ráno vstanete, idete na toaletu, do kúpeľne a potom sa váš deň môže začať. Imobilní pacienti a seniori sú však často aj pri týchto základných veciach odkázaní na pomoc druhých ľudí a používanie špeciálnych pomôcok. Medzi takéto pomôcky patria aj prenosné WC pre imobilných a seniorov. Ich úlohou je v čo najväčšej možnej miere uľahčiť pacientovi používanie toalety a dopriať mu dostatok súkromia a pohodlia.
Ako fungujú prenosné WC pre imobilných a seniorov?
Ako sme už spomenuli v úvode, hlavnou úlohou WC stoličiek je uľahčiť pacientovi vykonávanie malej i veľkej potreby. Sú skvelou pomôckou pre tých pacientov, ktorí dokážu bez pomoci sedieť, no ich zdravotný stav im neumožňuje použitie klasickej toalety. Vizuálne pripomínajú WC stoličky klasické kreslá. Sú však špeciálne upravené a opatrené opierkami a odnímateľným vedrom. V sedacej časti sa nachádza výrez, pod ktorým nájdete odnímateľné vedro. V prípade potreby stačí odstrániť sedák a kreslo je pripravené na použitie. Po vykonaní potreby jednoducho vylejete obsah misy a vrátite sedák na svoje miesto.
Pre koho je toaletná stolička vhodná a podľa čoho ju vyberať?
Toaletné kreslá sú vhodné v podstate pre ktoréhokoľvek pacienta alebo seniora, ktorý má problémy s pohybom z dôvodu:
- zdravotného stavu (ochorenia a úrazy),
- vyššieho veku,
- telesného postihnutia,
- pooperačného stavu.
Tieto pomôcky do kúpeľne umožňujú vykonávať potrebu v súkromí – môžu byť umiestnené v kúpeľni, ale napríklad aj v izbe či inej miestnosti domu. Azda najväčšou výhodou týchto kresiel je, že ich môžete presúvať. Statické kreslá prenesiete, tie s kolieskami jednoducho odtlačíte tam, kde ich budete potrebovať.
Pri výbere prenosnej WC stoličky by ste mali vždy brať do úvahy zdravotný stav osoby, ktorá ju bude používať. Ďalej je potrebné vybrať správne rozmery a výšku toaletného kresla, aby sa z neho vášmu blízkemu dobre vstávalo. Nezanedbateľné sú tiež parametre ako hĺbka sedáku, váha kresla a tiež jeho nosnosť. Rôzne modely kresiel môžu mať totiž rôzne rozmery – niektoré sú užšie, iné nižšie či naopak vyššie.
Aké typy prenosných WC pre imobilných sú dostupné?
Okrem parametrov ako sú výška, šírka či nosnosť si môžete vybrať aj z viacerých typov toaletných kresiel. Myslite predovšetkým na to, aké potreby má váš blízky či pacient a vyberajte tak, aby ste mu kreslom čo najviac uľahčili vykonávanie potreby. Aké typy prenosných WC sú dostupné?
Toaletná stolička statická
Statické toaletné stoličky sú obľúbené pre svoju stabilitu. Sú vyrábané s konštrukciou z kovu alebo dreva, čo zaručuje ich pevnosť. Zároveň sa pri ich výrobe dbá aj na to, aby kreslá neboli ťažké, a teda aby sa s nimi dobre a ľahko manipulovalo. Tieto prenosné WC sú často vybavené vystužením a opierkami na ruky i chrbát. To umožňuje pohodlné sedenie aj po dlhšiu dobu.
Niektoré nepojazdné WC stoličky majú pevnú výšku, iné sú výškovo nastaviteľné. Vďaka tomu ich viete prispôsobiť presne potrebám vášho blízkeho. V našom sortimente nájdete tiež skladacie alebo rozkladacie WC stoličky.
Toaletné kreslá pojazdné
Pokiaľ hľadáte také kreslo, v ktorom bude vášho blízkeho možné presúvať po domácnosti, vyberajte z pojazdných WC stoličiek. V princípe fungujú rovnako ako statické kreslá, disponujú však kolieskami. Vizuálne môžu niektoré modely pripomínať invalidné vozíky s výrezom a odnímateľným vedrom na stolicu a moč. Vyrábané sú z kvalitných a odolných materiálov, pričom mnohé sú použiteľné aj ako sprchovacie stoličky.
Pojazdné WC kreslá sprchovacie
Niektoré pojazdné toaletné kreslá sú vyrobené nielen z odolných, ale dokonca aj vodoodolných materiálov. Sú teda upravené tak, aby ste ich mohli používať aj ako stoličky do sprchy. Pri tomto type kresiel ide v podstate o kombináciu vozíka, toaletného kresla a sprchovacej stoličky.
Toaletné kreslá na predpis
Niektoré zdravotnícke pomôcky môžete pre seba alebo vášho blízkeho získať aj na predpis – to znamená hradené plne alebo čiastočne zdravotnou poisťovňou. Pre získanie poukazu je potrebné navštíviť špecialistu z odboru chirurgie, neurológie, neurochirurgie, ortopedickej protetiky, ortopédie, prípadne rehabilitačného lekára či traumatológa. Ten na základe zdravotného stavu posúdi potrebu používania zdravotníckej pomôcky a vypíše poukaz. S poukazom potom navštívte špecializovanú predajňu, kde vám pomôcku vydajú. Zoznam všetkých hradených pomôcok nájdete na stránkach Ministerstva zdravotníctva spolu s potrebným kódom pomôcky a informáciami o prípadných doplatkoch.