Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám
+421 911 717 966
(Po - Pia: 9:00 - 17:00)
0,00 
Kategórie produktov
Potrebujete poradiť?
+421 911 717 966
info@igorvlk.sk

Mám predpis na stoličku do sprchy. Aký je ďalší postup?

Dátum publikácie: 10. mája 2022

Nie len lieky, no aj niektoré zdravotnícke pomôcky sú preplácané zdravotnou poisťovňou. Ak vás alebo vášho blízkeho trápia pohybové problémy, na predpis môže dostať aj stoličku do sprchy. Je skvelou pomôckou pri dennodennej hygiene a pre niektorých ľudí aj jedinou možnosťou, ako základnú hygienu vykonávať samostatne a bez väčších problémov.

Ktoré sprchovacie stoličky si môžete vybrať?

Nie všetky sprchovacie stoličky však sú hradené zdravotnou poisťovňou. Z nášho e-shopu sú to konkrétne tieto modely stoličiek a sedadiel:

Pri niektorých poisťovňa prepláca celú sumu, pri iných len určitú časť. Možný doplatok je pri každom produkte vyznačený samostatne. Postupovať môžete dvomi spôsobmi:

  1. Najprv si dáte pomôcku predpísať. Následne poukaz pošlete nám, podľa ktorého vám budeme môcť vydať (poslať) pomôcku. Uhradíte len poštovné, prípadne doplatok.
  2. Pomôcku si najprv zakúpite v plnej hodnote na našom e-shope. Po vybavení poukazu nám ho zašlete a my vám na základe neho vystavíme dobropis na ekvivalentnú čiastku.

Na čo slúži stolička do sprchy?

Sprchovacie stoličky patria medzi tie najzákladnejšie pomôcky pre ľudí so zníženou pohyblivosťou a seniorov. Zabezpečujú komfort pri sprchovaní. Pre mnohých zároveň predstavujú jediný spôsob, ako vykonávať sprchovanie štandardným spôsobom. Ľudia s obmedzenou pohyblivosťou či po operáciách totiž mnohokrát nevydržia v sprche stáť. Bez kúpeľňových pomôcok by teda boli odkázaní len na používanie vlhčených obrúskov alebo iné formy hygieny.

V čom sa táto stolička líši od iných plastových stoličiek? Je špeciálne prispôsobená na potreby sprchovania. Znamená to, že v sedáku sú už od výroby pripravené otvory, cez ktoré môže pretekať voda. Zväčša bývajú výškovo nastaviteľné a majú bezpečnostnú ochranu proti posunutiu či skĺznutiu vo forme gumených protišmykových nožičiek. Vám či vášmu blízkemu teda stolička poskytne stabilitu aj pri sadaní a vstávaní, pričom sa nemusíte báť, že by ste sa pošmykli.

Je navyše možné ju umiestniť aj do vane, no jej používanie by mohlo byť komplikované a tiež pomerne nebezpečné. Hodí sa teda predovšetkým do sprchových kútov. Do vane sú vhodné skôr sedáky či dosky na sedenie.

Pre koho je stolička do sprchy výborným pomocníkom?

  • Seniorov
  • Ľudí so zníženou pohyblivosťou
  • Pacientov po úrazoch a operáciách
  • Deti so zhoršenou pohyblivosťou – napríklad po úrazoch či operáciách

Zjednodušene by sme mohli povedať, že ju využije každý, kto v sprche nevydrží stáť. Stačí ju umiestniť do sprchového kúta a svoju úlohu si splní vždy, keď ju bude pacient potrebovať. Umožní mu hygienu vykonať samostatne a bez pomoci iných, čo môže mať veľmi dobrý psychologický efekt na rekonvalescenciu alebo udržiavanie v aktívnom fyzickom stave. Zároveň môže byť užitočná aj v prípade, ak pacient potrebuje opatrovateľskú pomoc.

Ako vybrať vhodný model stoličky do sprchy?

Ani pri tejto zdravotníckej pomôcke neplatí, že jeden model bude vhodný pre každého. Kritériá, na ktoré by ste pri kúpe mali prihliadať, sú:

  • Nosnosť – to najzákladnejšie kritérium najmä v prípade, že bude stoličku využívať objemnejší človek.
  • Podrúčky – niektoré stoličky nemajú podrúčky vôbec, niektoré ich majú pevne pripevnené, a iné majú výškovo nastaviteľné či odnímateľné. Aj toto kritérium závisí od konkrétneho pacienta. Stolička s odnímateľnými podrúčkami je vhodná pre širších ľudí. Podrúčky, či už pevné alebo nastaviteľné, sú zase nutnosťou pre pacientov, ktorí majú problém samostatne sedieť, prípadne sa pri sadaní a vstávaní musia niečoho držať.
  • Hygienický výrez – ani výrez v strede sedáka nemajú všetky stoličky. Do veľkej miery však dokáže uľahčiť umývanie intímnych partií najmä u žien.

Ako získať predpis na túto zdravotnícku pomôcku?

Predpis vám môže predpísať len lekár, a to na základe vášho zdravotného stavu. Pokiaľ chcete pomôcku využívať, opýtajte sa svojho odborníka, či na ňu máte nárok aj vy. Sprchovaciu stoličku vám môže v závislosti od stavu a druhu postihnutia či úrazu predpísať napríklad odborný lekár pre fyziatriu, balneológiu a liečebnú rehabilitáciu (RHB), traumatológ (TRA), neurológ (NEU), chirurg (CHI) alebo neurochirurg (NCH), ortopéd (ORT) a ortopedický protetik (OPR).

Aké ďalšie pomôcky do sprchy možno dostať na predpis?

Okrem stoličiek do sprchy sú na predpis aj niektoré ďalšie sprchovacie pomôcky, napríklad doska alebo sedadlo do vane. Sprchovacia doska sa dá nastaviť priamo na šírku vane a slúži na sedenie či na zapretie sa pri vstávaní po kúpeli. Sprchovacie sedadlo zase plní podobnú funkciu ako sprchovacia stolička. Tá je však o niečo stabilnejšia a vhodná pre ľudí s vyšším stupňom imobility.

Pokiaľ hľadáte pomôcku aj mimo predpisu, k dispozícii sú vám rôzne schodíky do vane, madlá na držanie či skracovače do vane. Všetky sú vyrobené tak, aby pomohli k jednoduchšej a zároveň komfortnej hygiene a dovolili vám či vášmu blízkemu cítiť sa normálne.

Všetky práva vyhradené © Igor Vlk - súkromná firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationbullhornclockcross