Je úplne prirodzené, že s pribúdajúcim vekom potrebuje človek pomoc pri rôznych činnostiach a úkonoch. Vo veľkej miere to závisí predovšetkým od zdravotného stavu seniora. Niektorí seniori sú veľmi čiperní, a hoci v pomalšom tempe, ale predsa len zvládnu väčšinu úkonov sami. Iní seniori sú však odkázaní na pomoc rodinných príslušníkov či opatrovateľov. Pokiaľ aj sa vy staráte o rodiča nad 80 rokov, prečítajte si, čo takáto starostlivosť obnáša, aké pomôcky budete potrebovať a na aké príspevky máte od štátu nárok.
Opatrovanie rodiča nad 80 rokov doma
Každý človek je iný, a to platí aj v prípade seniorov. Počas života sa môžu objaviť rôzne ochorenia, úrazy a poranenia, ktoré ovplyvnia zdravotný stav človeka nielen krátkodobo, ale aj dlhodobo. Preto sa potreby jednotlivých dôchodcov líšia. Ak by sme to však mali nejako zhrnúť, opatrovanie seniora možno rozdeliť do dvoch skupín:
- zdravotná starostlivosť,
- príprava a zabezpečenie domácnosti pre potreby seniora.
Domáca starostlivosť o seniora môže tiež prebiehať vo viacerých úrovniach. V prvom rade dobre zvážte, či váš milý senior zvládne bývať sám. Vo všeobecnosti je bezpečnejšie, ak seniori nebývajú sami. Možno ste sa už ale aj vy stretli s takými staršími ľuďmi, ktorí na život vo vlastnom byte nedajú dopustiť a chcú byť samostatní do poslednej možnej chvíle. V takom prípade zvykne starostlivosť prebiehať aj „na diaľku“ – čiže pravidelnými návštevami a kontrolou, či je u seniora všetko v poriadku a nič mu nechýba.
V prípade, ak sa rozhodnete opatrovať rodiča doma, budete mať väčší prehľad o tom, aké má návyky a koľko toho zvládne sám. Budete mu môcť pomôcť v situáciách, kedy by si už sám poradiť nevedel. Vo väčšine prípadov takúto starostlivosť potrebujú seniori nad 80 rokov, ktorých na jednej strane poteší, že nie sú sami a na druhej sú často fyzicky slabší a už si napríklad nedokážu sami navariť, nakúpiť či bezpečne zvládnuť sprchu alebo kúpeľ.
Zdravotná starostlivosť o rodiča – seniora
Pri domácej starostlivosti o rodiča hrá veľmi veľkú úlohu to, ako je na tom váš rodič zdravotne. Pri chronických či vážnych ochoreniach môže byť potrebná zvýšená starostlivosť, prípadne asistencia opatrovateľa, zdravotnej sestry a podobne. Pokiaľ však váš rodič nepotrebuje špeciálnu starostlivosť, je možné, že vám postačí:
- dohliadnuť na to, že užíva všetky potrebné lieky,
- mať prehľad o jeho diagnózach a sledovať, či sa u neho neobjavujú zmeny v správaní, príznaky zhoršenia zdravotného stavu a podobne,
- sledovať pravidelné kontroly u lekárov a ubezpečiť sa, že váš rodič na nejaké vyšetrenie nezabudol, prípadne ho počas jednotlivých kontrol sprevádzajte.
Z pomôcok sa vám zídu dávkovače na lieky umožňujúce jednoduché rozdelenie liekov do jednotlivých dávok. V závislosti od množstva liekov, ktoré senior užíva, môžete siahnuť po dávkovačoch rozdelených len na dni, alebo po takých, čo majú aj jednotlivé dni rozdelené na ráno, obed a večer. Niektoré disponujú dokonca aj časovačom. Ten seniorovi pripomenie, kedy je čas užiť lieky.
Príprava a zabezpečenie domácnosti pre potreby starostlivosti o rodiča nad 80 rokov
Pri starostlivosti o rodiča nad 80 rokov bude potrebné domácnosť určitým spôsobom prispôsobiť. Do akej miery budú úpravy potrebné, záleží predovšetkým od samotného seniora. Základom sú však rôzne kompenzačné pomôcky, ďalej pomôcky pri chôdzi, či používaní kúpeľne. Pokiaľ býva váš rodič sám, zídu sa mu navyše aj pomôcky pri obliekaní, obúvaní, otváraní dvier, fliaš a podobne.
Pomôcky do kúpeľne:
- Nadstavce a zvyšovače WC – keďže starší ľudia všeobecne zvyknú mať problémy so vstávaním a sadaním si, zvyšovač na WC je jedna z prvých pomôcok, ktorú váš senior určite ocení.
- Madlá– madlá možno pripevniť takmer na hocijaký povrch, takže sú vhodné k vani, toalete, ale aj na miesta, kde seniorovi poskytnú potrebnú podporu pri vstávaní.
- Sedačky do vane – tieto pomôcky majú vášmu blízkemu uľahčiť vykonávanie hygieny, konkrétne sprchovanie a kúpanie. Senior sa bezpečne posadí a nebude musieť pri sprchovaní stáť a strachovať sa, že sa mu šmykne alebo stratí rovnováhu.
- Sprchovacie stoličky – pre seniorov, ktorí pri sprchovaní potrebujú trošku viac pomoci, sú vhodné sprchovacie stoličky. Sú určené predovšetkým do sprchovacích kútov, kde by senior inak musel stáť. Takto sa pohodlne posadí a celá hygiena prebehne bezpečne a bez zvýšeného rizika úrazu.
Pomôcky pri chôdzi:
V rámci pomôcok na chodenie sú veľmi obľúbené, a predovšetkým praktické, chodítka a rolátory. Poskytujú dostatok opory, zvyšujú stabilitu a umožňujú seniorovi pohybovať sa nielen po byte či dome, ale aj po exteriéri bez pomoci inej osoby. Chodítka sa zídu predovšetkým v interiéri a rolátory sú zas užitoční spoločníci na prechádzky vonku. Mnohé disponujú sedákmi, na ktorých si váš milý rodič môže v prípade potreby posedieť a trošku si oddýchnuť.
Ďalšie pomôcky, ktoré sa seniorovi môžu zísť:
Opatrovanie rodiča nad 80 rokov: Ak sa staráte o rodiča, možno máte nárok na opatrovateľský príspevok
Peňažný príspevok na opatrovanie poskytuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ÚPSVaR). Slúži na zabezpečenie pomoci tým, ktorí sú zdravotne ťažko postihnutí a potrebujú pomoc pri základných úkonoch, starostlivosti o domácnosť a realizovaní sociálnych a vzdelávacích aktivít.
Tento príspevok môžete získať len v prípade, že spĺňate stanovené podmienky a osobne opatrujete osobu so zdravotným postihnutím – musíte byť takzvaná oprávnená osoba. Oprávnenou osobou ste vtedy, ak spĺňate 2 podmienky. Prvou je samotné opatrovanie blízkeho, pri druhej podmienke musíte spĺňať jednu z nasledujúcich možností:
- ste manžel, manželka, rodič, náhradný rodič, súdom ustanovený opatrovník, dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta (aj ovdovená žena po synovi svokry alebo svokra), zať (aj ovdovený muž po dcére svokry alebo svokra), svokor, svokra, švagor, švagriná, neter alebo synovec fyzickej osoby s ŤZP,
- bývate s fyzickou osobou s ŤZP (pri rodinných príslušníkoch nie je podmienkou, aby bývali s opatrovanou osobou).
Viac o tom, ako si o príspevok môžete zažiadať a kedy naň nárok vzniká či nevzniká, sa dočítate v našom článku Kedy sa vypláca opatrovateľský príspevok?
Pre získanie opatrovateľského príspevku sa obráťte na príslušný ÚPSVaR. Táto stránka je len informačná, nie je v žiadnom priamom vzťahu s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR a neslúži na vybavovanie príspevkov.
Starostlivosť o seniora nie je vždy jednoduchá a sú prípady, kedy je nevyhnutné obrátiť sa na inštitúcie, ktoré vášmu milému rodičovi dajú potrebnú zdravotnú starostlivosť. Mnohí ľudia sa však o svojich príbuzných starajú doma a doprajú im tak pokoj, príjemné rodinné prostredie a teplo domova – presne tak, ako to pre nich robili ich rodičia, keď boli ešte deti.