Určite ste zvyknutý na to, že si doma pravidelne meníte posteľnú bielizeň a občas možno „hodíte do práčky“ aj návlek z matraca. Môže sa však stať, že vášmu blízkemu budete musieť meniť posteľnú bielizeň častejšie. Starší ľudia a imobilní pacienti totiž veľmi často trpia zdravotným problémom s názvom inkontinencia. Toto ochorenie označuje stav, kedy dochádza k neúmyselnému a nedobrovoľnému úniku moču alebo stolice.
Aj napriek tomu, že budete pri starostlivosti o vášho blízkeho používať inkontinenčné pomôcky, napríklad plienky, nohavičky či rôzne typy vložiek, môže dôjsť k „malej nehode“. Obliečky i plachtu stačí oprať v práčke, avšak čo s matracom? Jeho čistenie je o niečo náročnejšie a pravdepodobne naň doma nemáte viacero náhradných poťahov. V rámci preventívnych opatrení pre vás ale máme vcelku jednoduché riešenie – nepremokavú plachtu alebo ochranný poťah na matrac.
Nepremokavé plachty – ako fungujú?
Existuje viacero typov nepremokavých plachiet a rôznych typov poťahov na matrace. Plachty bývajú zväčša vyrobené z viacerých vrstiev materiálu. Vrchné vrstvy majú savý povrch, ktorý vstrebe tekutinu do vnútra plachty. Spodnú vrstvu tvoria materiály s nepriepustnými a nepremokavými vlastnosťami. Práve táto vrstva potom plní funkciu ochrany matraca.
Niektoré poťahy na matrace majú formu plachty, iné ako keby návleku, ktorý obalí celý matrac. Bránia prieniku vlhkosti, nečistôt a niektoré dokonca aj roztočom a iným parazitom. Na matrac chránený takýmto návlekom už potom stačí len natiahnuť klasickú plachtu. Tieto pomôcky dostanete kúpiť vo variantoch z rôznych materiálov, napríklad CPE fólie alebo polyuretánu.
Pre koho sú nepremokavé plachty určené?
Nepremokavé plachty majú naozaj široké využitie. Siahnuť po nich môžete, nech už potrebujete matrac chrániť z akéhokoľvek dôvodu. Ako sme už spomenuli, najčastejšie ide o pacientov a seniorov trpiacich únikom moču. Hodiť sa môžu aj pri starostlivosti o:
- pacientov po operácii,
- ľudí trpiacich na dekubity,
- ľudí s kožnými ochoreniami,
- detičky s telesným znevýhodnením.
Aké ďalšie typy ochrany matraca existujú?
Niekedy v dôsledku ochorenia alebo vážnejšieho štádia inkontinencie nestačí používať len ochrannú nepremokavú plachtu. V niektorých prípadoch je zase potrebné každý deň ju vymieňať. Pre takéto prípady vám odporúčame mať po ruke podložky na matrac. Môžete si zakúpiť balenie jednorazových podložiek, ktoré po použití jednoducho vyhodíte do koša. Zaobstarať si však viete aj prateľnú savú podložku z absorpčného materiálu. Tú stačí jednoducho vyprať, nechať vysušiť a je opäť pripravená na použitie. Spomenúť by sme tiež určite mali fólie na matrac vyrobené napríklad z mäkkého PVC materiálu. PVC vrstva neprepustí tekutiny a ochráni matrac pred vlhkosťou i znečistením.
Malá rada na záver: Udržujte pacienta v suchu
Pri inkontinencii je veľmi dôležité pravidelne, respektíve podľa potreby, meniť inkontinenčné pomôcky a zabezpečiť, aby pacient alebo senior neležal v mokrom. Dbajte tiež na pravidelnú hygienu. Zminimalizujete tak riziko vzniku kožných zápalových ochorení, infekcií, zaparenín a iných ťažkostí.
Staráte sa o imobilného pacienta?
Prečítajte si viac o tom, aké pomôcky vám pomôžu pri bežných hygienických úkonoch u ležiacich pacientov.