Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám
+421 911 717 966
(Po - Pia: 9:00 - 17:00)
0,00 
Kategórie produktov
Potrebujete poradiť?
+421 911 717 966
info@igorvlk.sk

Kompenzačné pomôcky pre seniorov: Čo všetko k nim patrí?

Dátum publikácie: 24. januára 2023

S pribúdajúcim vekom sa mnohé bežné a automatické činnosti stávajú pre našich seniorov problematickými. Ubúda im síl, môžu mať problémy s chodením, vstávaním, sadaním a podobne. Toto všetko vplýva na ich schopnosť byť samostatný a fungovať bez pomoci inej osoby. Veľkou pomocou sú pre nich práve kompenzačné pomôcky. Čo k nim patrí a aké kompenzačné pomôcky sú u seniorov najobľúbenejšie?

Čo sú to kompenzačné pomôcky pre seniorov?

Pod názvom kompenzačné pomôcky rozumieme všetky pomôcky a zariadenia, ktoré seniorovi pomáhajú nahradiť, doplniť alebo podporiť chýbajúce či oslabené funkcie. To znamená, že sem patria všetky pomôcky, ktoré pomáhajú seniorovi kompenzovať stratu pohyblivosti pohybového aparátu, niektorého zo zmyslových orgánov, a tiež zvýšiť jeho úroveň samostatnosti. Zaraďujeme sem napríklad:

  • načúvacie zariadenia, zosilňovače zvuku,
  • pomôcky pomáhajúce pri slabozrakosti, ako sú zväčšovacie sklá, lupy a podobne,
  • elektroniku, ako napríklad rôzne typy ovládačov, telefóny pre seniorov,
  • pomôcky na chodenie, ako sú chodítka, palice, barly, ale napríklad aj invalidné vozíky,
  • pomôcky na hygienu, toaletné kreslá, sedadlá do vane, kúpacie stoličky, nadstavce na WC,
  • dlahy, antidekubitné vankúše, podložky a mnoho iného.

Sami teda môžete vidieť, že spektrum kompenzačných pomôcok je naozaj široké a zastrešuje takmer všetky dôležité aspekty životných potrieb seniora. Pozrime sa spolu na niektoré druhy kompenzačných pomôcok bližšie.

Kompenzačné pomôcky pre seniorov na chodenie

Chôdza je jednou z najautomatickejších a najzákladnejších činností každého človeka. Robíme ju automaticky – postavíme sa a ideme kam potrebujeme, a to často bez toho, aby sme nad tým premýšľali. Naši milí seniori s tým však majú často problém. V dôsledku veku a rôznych zdravotných ťažkostí môžu mať problém vstať alebo si sadnúť, strácajú tiež na istote kroku a stabilite. Práve pre tieto prípady majú však k dispozícii niekoľko typov kompenzačných pomôcok:

Francúzske a podpazušné barly

Barly sú pomocníkmi pre tých seniorov, ktorí potrebujú pri chôdzi pomoc so stabilitou alebo oporou. Nemecké (alebo aj podpazušné) barle sú vhodnejšie na krátkodobé používanie, predovšetkým v dobe liečby zranenia, úrazu alebo pooperačného stavu či rehabilitácie. Francúzske barle sú naopak vhodné na dlhodobejšie použitie. Obľúbené sú predovšetkým u seniorov, nakoľko im pomáhajú nielen so stabilitou, ale odľahčujú tiež záťaž na dolné končatiny.

Vychádzkové palice

Vychádzkové palice sú, podobne ako barly, skvelým pomocníkom na udržanie stability, pomoc pri chôdzi a odľahčenie záťaže na dolné končatiny. Vášmu blízkemu seniorovi môžete zaobstarať klasickú drevenú vychádzkovú palicu, na výber však máte aj z mnohých štýlových palíc s krásnymi zdobenými rukoväťami.

Chodítka a rolátory

Pre seniorov, ktorí potrebujú väčšiu oporu pri chôdzi, ale aj vstávaní a sadaní si, sú ideálne chodítka. Poskytujú väčšiu stabilitu a sú vhodné do interiéru aj exteriéru. Pokiaľ je dôchodca však veľmi aktívny, môžete mu zaobstarať rolátor – čo je v podstate chodítko s kolieskami. Mnohé typy rolátorov sú vybavené aj košíkmi a sedátkami. Vďaka tomu si senior so sebou odnesie všetko, čo potrebuje, a navyše si môže počas prechádzky oddýchnuť, posedieť a nabrať dych.

Kompenzačné pomôcky do kúpeľne

Vykonávanie hygieny je pre seniorov tiež často spojené s komplikáciami. Hrozí im napríklad väčšie riziko pádu či pošmyknutia, no veľkým problémom môže byť napríklad aj vzdialenosť kúpeľne či jej zariadenie. Starší ľudia majú často problém stáť dlhšie na jednom mieste a lepšie sa im počas sprchovania sedí. Presne pre tieto prípady sú vhodné rôzne typy sprchovacích stoličiek a kresiel. Veľmi často používané sú tiež pomôcky ako sedadlá do vane či sprchovacie dosky.

Pre starších ľudí, ktorí nezvládajú sami používať toaletu, prípadne je pre nich cesta do kúpeľne príliš namáhavá, sú vhodné toaletné kreslá. Ide o pomôcku, ktorú možno umiestniť priamo v izbe seniora. Bude mať dostatok súkromia a pohodlia na vykonanie potreby.

Kompenzačné pomôcky na bežné používanie

Zdravý človek robí mnoho vecí automaticky. Preto by vám možno ani nenapadlo, že seniori, ktorým pomaly ubúdajú sily a trápia ich rôzne zdravotné ťažkosti, by mohli mať problém s vecami, ktoré sú pre vás drobnosť. Strihanie nechtov, otváranie pohárov či fliaš a dokonca aj uchopenie pera alebo malých predmetov môže byť pre starších ľudí problémom.

Medzi kompenzačnými pomôckami preto nájdete množstvo pomôcok na každodenné použitie, ktoré vášmu blízkemu pomôžu aj pri tých najbežnejších činnostiach. Lupy, gumičky na uchopenie menších predmetov, pomôcky na držanie pera, podávače predmetov, špeciálne otvárače na fľaše a mnohé iné „zlepšováky“ pomôžu aj vášmu seniorovi k väčšej samostatnosti a aktívnosti.

Pozrite si, aké ďalšie kompenzačné pomôcky na hygienu nájdete v našom sortimente a pomôžte vášmu blízkemu seniorovi prinavrátiť aspoň kúsok samostatnosti.

Všetky práva vyhradené © Igor Vlk - súkromná firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationbullhornclockcross