Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám
+421 911 717 966
(Po - Pia: 9:00 - 17:00)
0,00 
Kategórie produktov
Potrebujete poradiť?
+421 911 717 966
info@igorvlk.sk

Ako uľahčiť vykonávanie hygieny starším ľuďom? Každodennú rutinu zabezpečia pomôcky do vane pre seniorov

Dátum publikácie: 21. júla 2022
Kategórie: ,

Boľavé kĺby, nestabilita v nohách či trasenie rúk – to všetko sú problémy, ktoré môžu seniorom brániť vykonávať obyčajné činnosti. Aj rutinné úkony ako varenie, upratovanie či dokonca sprchovanie, sa s pribúdajúcim vekom môžu stávať náročnejšími, boľavejšími a nebezpečnejšími. V dôsledku toho sa potom seniori týmto činnostiam vyhýbajú, postupne s nimi prestávajú a stávajú sa odkázaní na pomoc druhých.

Dnes však už dokážeme našim seniorom pomôcť takmer s čímkoľvek. Výrobcovia zdravotníckych pomôcok nezabúdajú ani na túto skupinu ľudí, a tak navrhujú pomôcky, ktoré im uľahčujú každodenné aktivity. Pomáhajú seniora udržať aktívneho a samostatného. Patria sem napríklad pomôcky na chôdzu, ale aj na vykonávanie potreby, kúpanie či sprchovanie. Práve v kúpeľni totiž hrozí vysoké riziko pošmyknutia a pádu, čo u staršieho človeka môže mať vážne následky – od zlomenín až po krvácania.

Toto riziko je ešte vyššie v mokrej a šmykľavej vani, prípadne na zamočených kachličkách po sprchovaní. Je preto rozumné, aby sme seniorom pri vykonávaní hygieny poskytli pomocnú ruku v podobe stabilných a podporných pomôcok do vane.

Najdôležitejšie pomôcky pre seniorov na bezpečné sprchovanie vo vani

Pomôcky do vane môžu seniorovi poskytnúť potrebnú oporu nie len pri samotnom sprchovaní a kúpaní, ale najmä pri vstupovaní a vystupovaní z vane, či pri sadaní a vstávaní. Robia z vane bezpečné miesto, kde sa senior nebude báť ísť, práve naopak – bude schopný vykonávať túto činnosť samostatne aj napriek zdravotným ťažkostiam.

Na trhu je množstvo pomôcok do vane, ktoré sú primárne určené seniorom. Pripravili sme preto pre vás zhrnutie toho najdôležitejšieho a najfunkčnejšieho vybavenia. Pri výbere zohľadnite všetky faktory používania a jeho hlavný účel.

Ako vybrať tú správnu pomôcku do vane?

Pomôcok do vane pre seniorov je hneď niekoľko – medzi najzákladnejšie patria madlá a držadlá, kreslá a sedáky do vane, schodíky či skracovače do vane. Hlavné body, ktoré by ste si mali pred kúpou rozmyslieť sú:

1.Spôsob použitia:

Je dôležité presne vedieť, akú funkciu by vami zvolená pomôcka mala vykonávať, aby ste seniorovi poskytli ten najvyšší komfort. Má mu pomôcť dostať sa do vane? Potom budú zrejme vhodné schodíky spolu s pevne navŕtaným madlom. Alebo má pomôcka zvýšiť jeho komfort pri sprchovaní? V takom prípade môžu pomôcť rôzne sedáky alebo skracovače do vane, vďaka ktorým si bude môcť pohodlne sadnúť a osprchovať sa.

2.Miesto inštalácie:

Predovšetkým pri madlách a držadlách je dôležité zvážiť miesto inštalácie z dôvodu tvrdosti stien. Niektoré držadlá nemožno nainštalovať na duté sadrokartónové steny. Kým začnete vŕtať do stien, dôkladne si zmerajte priestor, kde bude madlo alebo držadlo nainštalované. Niektoré držadlá sú totiž veľmi veľké a do stiesnených kúpeľní by sa nemuseli rozmerovo zmestiť.

3.Váha imobilného pacienta alebo seniora:

Niektoré pomôcky majú špecifické miery zaťaženia. Zvážte teda nosnosť každého držadla a spôsob, akým bude používané. Bude sa naň senior vešať celou váhou, alebo sa bude len pridržiavať? Pri niektorých madlách a držadlách sa napríklad neodporúča, aby sa pacient o ne prichytával z polohy sedu.

Držadlá a madlá na vaňu pre seniorov

Hlavný význam vaňového držadla je opora pri prekračovaní okraja vane. Zabezpečuje bezpečné a silné uchopenie rukou. Pripevňuje sa priamo na okraj vane. Väčšina typov držadiel má nastaviteľné svorky na prispôsobenie výšky. Pri nákupe nezabúdajte na odporúčanú nosnosť. Dajte si pozor na to, aby držadlo nebolo predimenzované. Riadne si preštudujte nastavenia a parametre tejto pomôcky. Niektoré držadlá totiž nie sú vhodné na vstávanie zo sedu.

Madlá majú naopak plnohodnotnú funkciu pri vstupe a výstupe z vane. Seniorom tak zabezpečia pevné a bezpečné uchopenie a znížia riziko pošmyknutia. Madlá sú navyše nenápadné a ľahko sa zladia s okolím vašej kúpeľne. Je však potrebné mať doma kutila, alebo požiadať o namontovanie niekoho iného, nakoľko madlo sa pripevňuje priamo o stenu.

Na vstup a vystúp z vane môžu seniorom slúžiť aj schodíky. Táto pomôcka však nie je vhodná pre seniorov, ktorí majú problém s chodením po schodoch, prípadne často strácajú rovnováhu.

Sedačky a skracovače do vane

Kým madlá a držadlá pomôžu seniorovi bezpečne sa dostať dnu a von z vane, sedačky a skracovače mu zabezpečia komfort pri kúpaní alebo sprchovaní. Pomôžu seniorom, ktorí si nedokážu do vane sadnúť, prípadne v takejto polohe nevydržia dlho alebo majú bolesti.

Sedačky sa zväčša inštalujú priamo na okraj vane. Slúžia v podstate ako stolička, na ktorú si senior môže sadnúť a umyť sa. Zo spodnej strany zvyknú mať otvory na prietok vody, takže si senior pohodlne umyje aj intímne partie. Skracovače do vane sú zase pomôckou pre ľudí, ktorí sa pri umývaní potrebujú oprieť. Vaňu doslova „skrátia“, a tým poskytnú potrebnú podporu pre chrbticu. Obidve tieto pomôcky, sedačky aj skracovače, odporúčame kombinovať buď s madlami alebo držadlami. Senior sa tak do vane jednoducho dostane, pohodlne sa osprchuje a následne bezpečne vyjde z vane von.

Pomôcky do vane pre imobilných seniorov: Pomôže elektrický zdvihák

Zdvihák s elektrickým pohonom je skvelým pomocníkom do vane pre ľudí so zníženou pohyblivosťou alebo pre úplne imobilných ľudí. Zdvíhanie a spúšťanie je vďaka špeciálnemu systému ideálne na prevoz osoby z postele do vane. Ľahkú manipuláciu zabezpečuje obratná hlavica. Ku zdviháku patrí aj univerzálny závesný vak. Elektrický zdvihák môže pôsobiť objemne, dá sa však zložiť a môže sa tak schovať napríklad za záves. Nevýhodou zdviháku je len jeho vyššia cena.

Všetky pomôcky do vane pre seniorov na jednom mieste

Hľadáte tú najvhodnejšiu pomôcku pre vašich rodičov, starých rodičov či niekoho z vašich blízkych? Bezpečné a praktické pomôcky nájdete aj u nás.

Všetky práva vyhradené © Igor Vlk - súkromná firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationbullhornclockcross