Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám
+421 911 717 966
(Po - Pia: 9:00 - 17:00)
0,00 
Kategórie produktov
Potrebujete poradiť?
+421 911 717 966
info@igorvlk.sk

Ako vybaviť žiadosť o príspevok na palicu? Využite nárok na zdravotnú pomôcku hradenú poisťovňou

Dátum publikácie: 7. septembra 2022

Pre mnohých seniorov či ľudí po zranení, operácii alebo so zdravotným postihnutím sa vychádzkové palice stali neodmysliteľnou súčasťou ich života. Pomáhajú im zostať aktívni a zapojení do každodenného kolobehu činností, pričom zvyšujú úroveň ich samostatnosti. Sú neoceniteľným pomocníkom nie len pri chôdzi, ale do istej miery i pri vstávaní a sadaní a oporou pri strate rovnováhy.

Tak ako aj iné zdravotné pomôcky, aj vychádzkové palice môžete získať na predpis – to znamená plne alebo čiastočne hradené zdravotnou poisťovňou. Čo všetko k tomu potrebujete a ako prebieha vybavenie žiadosti?

Ktoré pomôcky hradí zdravotná poisťovňa?

O možnosti získania zdravotníckych pomôcok plne alebo čiastočne hradených poisťovňou by vás mal informovať váš lekár. Kompletný zoznam pomôcok však nájdete aj na stránke Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Tento zoznam je aktualizovaný každý štvrtok a nachádzajú sa v ňom nielen všetky hradené pomôcky, ale dozviete sa aj to, či sú poisťovňou hradené plne alebo len čiastočne. Odporúčame vám overiť si predovšetkým výšku doplatku, jednotlivé pomôcky sa totiž pohybujú v rôznych cenových úrovniach.

Plne hradené zdravotné pomôcky sú zväčša základné modely bez rôznych vylepšení či doplnkov. Pokiaľ sa rozhodnete pre iný typ palice, je pravdepodobné, že budete doplácať určitú časť zo sumy pomôcky. Tento doplatok sa môže pohybovať v rôznych výškach od 2 až do 14 €.

Žiadosť o príspevok na palicu – obráťte sa na vášho ošetrujúceho lekára

Aby ste získali zdravotnú pomôcku na predpis, nie je potrebné podávať žiadosť o príspevok, je však vždy nutná návšteva lekára – konkrétne špecialistu. Poukaz vám totiž nemôže vystaviť váš všeobecný lekár, je potrebné vyšetrenie a posudok napríklad od rehabilitačného lekára. Aj to sa však môže pri rôznych pomôckach líšiť. Niektoré môžete získať na predpis od ortopéda, pri iných je potrebný posudok od viacerých špecialistov (napríklad pri elektrických invalidných vozíkoch). Odvíja sa to predovšetkým od účelu, typu a ceny zdravotnej pomôcky. Palicu vám alebo vášmu blízkemu môže predpísať:

  • ortopéd,
  • geriater,
  • rehabilitačný lekár,
  • reumatológ,
  • chirurg,
  • neurochirurg,
  • neurológ.
žiadosť o príspevok na vychádzkovú palicu

Po vyšetrení a posúdení stavu a potreby zdravotnej pomôcky vám špecialista vystaví poukaz na zdravotnícku pomôcku – môžete ho poznať aj pod pojmom predpis. Tento poukaz nemusíte dostať len v papierovej podobe, dnes môže mať len elektronickú formu. V lekárni alebo VZP potom stačí nadiktovať vaše rodné číslo.

Čo by mal obsahovať poukaz?

Okrem údajov o pacientovi vypíše lekár na poukaz i číslo zdravotnej poisťovne pacienta a kód konkrétnej pomôcky. Vo výdajni zdravotníckych pomôcok dostanete presne ten typ palice, ktorý vám váš lekár predpísal. Poukaz na pomôcku má platnosť 1 mesiac, dajte si preto pozor, aby vám neprepadol. Na novú palicu máte nárok každé dva roky. Lekár je tiež povinný upozorniť vás na prípadné doplatky, ak poisťovňa nehradí daný typ palice v plnom rozsahu.

vychádzková palica na predpis

S poukazom na palicu môžete ísť priamo do výdajne pomôcok

Pri mnohých pomôckach, ktoré sú finančne náročnejšie, je potrebné ísť s poukazom najprv do zdravotnej poisťovne, kde musí prejsť schválením revíznym lekárom poisťovne. Pri lacnejších pomôckach, ako sú napríklad vychádzkové palice, to však nie je potrebné. Stačí, ak vezmete poukaz a navštívite výdajňu zdravotníckych pomôcok. Predložíte predpis od lekára a v prípade, že je daná pomôcka fyzicky na sklade, môžete si ju vybrať. V niektorých prípadoch je možné, že si ju budete musieť vopred objednať a neskôr vyzdvihnúť či nechať doručiť k vám domov.

U nás si vychádzkovú palicu môžete objednať aj prostredníctvom e-shopu, kontaktného formulára, telefonicky, ale tiež osobne v našej prevádzke v Kamenci pod Vtáčnikom.

Pri niektorých typoch zdravotníckych pomôcok existuje viacero možností, ako získať  príspevok na ich kúpu. Jednou z nich je napríklad žiadosť o príspevok na kúpu pomôcky, ktorú môžete podať na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Platí to však len pre také pomôcky, ktoré nie sú hradené či požičiavané zdravotnou poisťovňou, prípadne pre druhý invalidný vozík a podobne. Táto možnosť sa teda nevzťahuje na kúpu vychádzkových palíc.

Máte na vychádzkovú palicu špeciálne požiadavky?

Pokiaľ poisťovňou hradené vychádzkové palice nevyhovujú vašim potrebám, prípadne požiadavkám, môžete si zakúpiť pomôcku aj bez predpisu. V tom prípade je však potrebné uhradiť plnú sumu. Pokiaľ sa rozhodnete do palice zainvestovať sami, môžete si zvoliť typ, farbu i prevedenie podľa vašich preferencií, prípadne zaobstarať funkčnú, ale aj peknú palicu vášmu blízkemu. Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť našu prevádzku, môžete využiť možnosť si pomôcky nie len obzrieť, ale aj vyskúšať a vybrať si tú správnu.

Všetky práva vyhradené © Igor Vlk - súkromná firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationbullhornclockcross