Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám
+421 911 717 966
(Po - Pia: 9:00 - 17:00)
0,00 
Kategórie produktov
Potrebujete poradiť?
+421 911 717 966
info@igorvlk.sk

Prenosná WC stolička je pomôckou pre mnohých seniorov. Aké sú jej ďalšie funkcie?

Dátum publikácie: 14. marca 2022
Kategórie: ,

Vylučovanie je veľmi citlivou a diskrétnou témou nie len u bežných ľudí ale aj u imobilných pacientov a seniorov. Práve seniorom častokrát zdravotné ťažkosti nedovoľujú používať klasickú toaletu, a tak sú pri vykonávaní potreby odkázaní na pomoc rodiny alebo ošetrovateľov. Tento fakt môže mať negatívny vplyv na ich psychické rozpoloženie. Existujú však spôsoby, ako môžu seniori vykonávať svoju potrebu diskrétne, hygienicky a pohodlne aj bez toho, aby použili klasické WC.

Toaletné kreslá sú pre mnohých pacientov výbornou pomôckou. Ako fungujú?

Pre seniorov, málo mobilných pacientov alebo ľudí po operáciách, je niekedy naozaj náročné používať toaletu, prípadne vôbec prejsť z izby až do kúpeľne. Aj preto sa stále viac rozširuje používanie tzv. WC stoličiek, respektíve toaletných kresiel. Umožňujú vykonávať potrebu kdekoľvek, a to naozaj veľmi hygienicky – stolička má totiž odnímateľné vedro (nádobu), ktorú stačí po potrebe vyprázdniť do klasického WC a znovu ju umyť.

V porovnaní s inými pomôckami, napríklad podložnými misami či používaním plienok, ide o doslova kultivovanejší a príjemnejší spôsob vykonávania potreby. Svojím princípom sa táto stolička veľmi podobá klasickému WC, no s dvomi rozdielmi: nedá sa spláchnuť a dá sa presúvať v rámci domácnosti. Najčastejšie býva umiestnená v kúpeľni, no keďže sa dá výškovo nastaviť, má opierky a lepšie sa na ňu sadá, pre seniorov je vhodnejšia ako klasické WC. Na trhu ju pritom nájdete vo viacerých typoch s rôznymi pridanými funkciami.

Nepojazdné toaletné kreslá

Nepojazdné toaletné kreslá na pohľad vyzerajú ako klasické kreslá, no keď vložíte vedro a vyberiete sedák, poskytujú praktickú pomôcku na výkon potreby. Predstaviť si ich teda v podstate môžete ako klasické kresielka, akurát s pridanou nádobou na stolicu a moč. Zväčša sú vyrobené z dreva alebo kovu a nemajú žiadne kolieska. Z miesta na miesto ich viete len preložiť, nie posunúť. Sú však vyrobené z ľahkých materiálov, takže s manipuláciou nie je žiadny problém.

Všetky tieto kreslá sú stabilné, odolné a majú protišmykové gumené poistky na nožičkách. Podľa konkrétneho modelu kresla môžu byť výškovo nastaviteľné alebo s pevnou výškou. Niektoré sú dokonca skladacie alebo rozkladacie. Tie skladanie po použití šikovne zložíte a odložíte napríklad za skriňu. Tie rozkladacie zase dokážete rozložiť na viac častí. Základ konštrukcie kresielka potom vytvorí šikovnú podperu k WC – umožní zaprieť sa do rúčok a jednoduchšie vstať z klasickej toalety. Ide teda o pomôcku, ktorá môže seniora sprevádzať počas celej rekonvalescencie po operácii kĺbu a podobne.

Ktoré nepojazdné toaletné kreslo je to najlepšie?

Na túto otázku nevieme odpovedať všeobecne, nakoľko každému bude vyhovovať niečo iné. Pri výbere vhodného kresla zohľadnite mieru mobility seniora, jeho váhu, výšku, ale tiež priestorové možnosti.

Pokiaľ žijete v malom byte, najpraktickejšia bude skladacia WC stolička. Od výšky seniora zase závisí to, či bude potrebné výškovo nastaviteľné kreslo – pre vyšších seniorov môže byť náročné sadnúť si na nízku stoličku, presne opačný problém budú mať seniori nízkeho vzrastu.

Pojazdné toaletné kreslá

Okrem rôznych výškovo nastaviteľných či skladacích toaletných kresiel môžete vášmu blízkemu vybrať aj ďalšiu možnosť – pojazdné toaletné kreslo. Používa sa v podstate rovnako, no jeho výhodou je, že ho môžete použiť aj na krátky presun pacienta. Keď vyberiete nádobu a vložíte sedák, vyzerá ako štandardný vozíček.

WC kreslá tohto typu môžu mať výškovo nastaviteľné opierky rúk alebo stupačky na nohy. Niektoré sú navyše vyrobené z materiálov odolných voči vode, a tak vám poslúžia aj ďalšou pridanou funkciou: používajú sa aj ako sprchovacie kreslá. Seniora či imobilného pacienta na nich odveziete priamo do sprchy a vykonáte celkovú telesnú hygienu.

Majú v rámci starostlivosti o seniora tieto kreslá vôbec nejakú nevýhodu? Pravdepodobne len vyššiu cenu. Sú vyrobené z odolnejších materiálov a majú viac funkcií – čo sa prirodzene odráža aj na cene. Ich praktickosť a pomoc pri každodennej starostlivosti o blízku osobu však prevyšuje počiatočnú investíciu.

Ako seniora jemne presvedčiť na používanie toaletného kresla?

Pokiaľ vašim rodičom, partnerovi či inému blízkemu navrhnete používanie takéhoto toaletného kresla, s veľkou pravdepodobnosťou to najprv odmietne. Pre množstvo seniorov je totiž naozaj náročné vyrovnať sa s tým, že sú aj v takejto intímnej oblasti odkázaní na pomoc druhých. Je pre nich ťažké prijať svoje zdravotné problémy, a tak zo začiatku môžu byť proti.

Na túto zmenu by ste preto mali ísť citlivo a postupne. Vášho blízkeho uistite, že to nie je hanba a používanie WC stoličky pre neho bude komfortnejšie, než používanie toalety. Najprv môžete seniora naučiť sadať si na stoličku bez vykonania potreby – musí sa na nej začať cítiť isto a osmeliť sa. Potom si dohodnite určitý systém: poskytnite mu pri potrebe dostatok času a doprajte mu súkromie. Buďte láskavý a vľúdny, aj ten najmenší náznak neochoty sa môže odraziť na odmietnutí používania tejto pomôcky. Váš blízky jednoducho musí vedieť, že sa o neho staráte s radosťou a budete pri ňom stáť aj v zložitejších zdravotných situáciách.

Všetky práva vyhradené © Igor Vlk - súkromná firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationbullhornclockcross