Imobilní pacienti, prípadne ich rodinní príslušníci, často nevedia, na čo všetko majú nárok. Či už je imobilita spôsobená zranením, vekom alebo zdravotným postihnutím, máte niekoľko možností, ako si zaobstarať zdravotné pomôcky. Najčastejším spôsobom je predpísanie pomôcky na poukaz, pričom zdravotná poisťovňa vám môže poskytnúť čiastočnú alebo plnú náhradu ceny.
V závislosti od stupňa imobility máte nárok na rôzne pomôcky – patria sem nielen vozíky, ale napríklad aj polohovateľné postele, antidekubitné matrace, toaletné kreslá a mnoho iných. Pozrite sa spolu s nami, ktoré pomôcky pre imobilných pacientov môžete získať na predpis.
Ako zistíte, na aké pomôcky pre imobilných ľudí má váš blízky nárok?
Zoznam všetkých pomôcok, ktoré sú plne alebo čiastočne hradené zdravotnou poisťovňou, nájdete na stránke Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Tento zoznam je pravidelne aktualizovaný a nachádzajú sa v ňom všetky potrebné informácie, zahrňujúce nielen typ pomôcky a úroveň úhrady, ale napríklad aj kód, ktorý je potrebné uviesť do poukazu.
To, na aké pomôcky má váš blízky nárok, sa vo veľkej miere odvíja aj od stupňa jeho postihnutia. Čím vyšší je stupeň imobility, tým viac opatery a asistencie pacient potrebuje. Od toho teda závisí aj nárok na získanie pomôcky. Potrebu predpisu pomôcky posúdi rehabilitačný lekár, ktorý zváži zdravotný stav a vystaví poukaz. Na základe poukazu si potom môžete vybrať pomôcku v lekárni alebo špecializovanom obchode. Teraz vám v krátkosti prestavíme najčastejšie používané pomôcky pre imobilných pacientov.
Opatrovanie ležiaceho pacienta: pomôcky na hygienu
Pri opatrovaní ležiaceho pacienta je dôležité venovať dostatočnú pozornosť predovšetkým dôkladnej a pravidelnej hygiene. Pomôcky na ranné a večerné umývacie rituály, prípadne na hygienu počas dňa po vykonaní potreby, sú preto veľmi dôležitou súčasťou výbavy. Veľkú úlohu pritom zohráva, do akej miery je váš blízky imobilný.
Pokiaľ je stupeň jeho postihnutia nižší, môže byť schopný vykonávať niektoré úkony sám. Napríklad v prípade toalety vám v takomto prípade môžu pomôcť rôzne typy madiel, ktoré pomáhajú pacientovi so sadaním a vstávaním, nadstavce na toaletu, prípadne stoličky a sedadlá do vane, uľahčujúce sprchovanie a kúpanie.
Pri hygiene pacientov, ktorí sú ležiaci, sa najčastejšie vykonáva takzvaný kompletný posteľový kúpeľ. Pri tomto type kúpeľa sa hygiena vykonáva pomocou vedra s teplou vodou a žinky alebo umývacej rukavice.
Toaletné kreslá
Pri imobilných pacientoch, ktorým zdravotný stav umožňuje použiť toaletu, no majú problém napríklad s chodením, sú vhodnou pomôckou toaletné kreslá. Na prvý pohľad vyzerajú ako bežné kreslá, majú však v sedáku skrytý výrez a nádobu na moč a stolicu. Sú vhodné v prípade, ak má váš blízky problémy s pohybom – toaletné kreslo môže byť totižto umiestnené priamo v jeho izbe. Dostupné sú rôzne varianty týchto kresiel, niektoré sú statické, iné na kolieskach, nájdete tiež nastaviteľné WC stoličky alebo kombináciu toaletného kresla a invalidného vozíka v jednom.
Polohovateľné postele a antidekubitné pomôcky
U ľudí pripútaných na lôžko či invalidný vozík je vysoké riziko vzniku dekubitov, ktoré zrejme poznáte ako preležaniny. Preležaniny sú bolestivé a ťažko sa hojace rany, vznikajúce tlakovým poškodením tkaniva. Aby ste ich vzniku zabránili, je potrebné vášho blízkeho pravidelne polohovať. Ideálne je zmeniť jeho polohu zhruba každé dve hodiny. Skvelými pomôckami na polohovanie sú nielen polohovateľné postele, ale aj rôzne antidekubitné matrace, podložky a vankúše.Pomáhajú rozložiť tlak na väčšiu plochu, čím odľahčia zaťažované časti tela.
Mechanické a elektrické invalidné vozíky do interiéru aj exteriéru
Rehabilitačný lekár môže pacientovi vystaviť poukaz i na invalidný vozík. S poukazom je potrebné ísť do zdravotnej poisťovne, pričom stav pacienta bude ešte posúdený posudkovým lekárom poisťovne. V prípade, že je suma schváleného poukazu nižšia než cena vybratého vozíka, je potrebné na vlastné náklady doplatiť zvyšnú časť sumy.
Mechanické invalidné vozíky
Mechanické vozíky sú prispôsobené na manuálne ovládanie pacientom alebo druhou osobou. Vozíky sú zväčša určené pre pohyb v interiéri aj exteriéri, no nájdete tiež rôzne kombinácie vozíkov a sprchovacích stoličiek či toaletných kresiel. Tento typ vozíkov však nemusí byť ideálny pre každého. Pri pacientoch a senioroch s rozsiahlejším postihnutím, prípadne slabšími pažami, môže byť používanie mechanického vozíka náročnejšie.
Elektrické invalidné vozíky
Elektrický invalidný vozík býva indikovaný predovšetkým pacientom, ktorí v dôsledku svojho zdravotného postihnutia nie sú schopní samostatne ovládať mechanický vozík. Podmienkou je však i to, aby bol pacient schopný elektrický vozík ovládať samostatne a bezpečne. Výhodou elektrických vozíkov je, že ich možno ovládať jednou rukou pomocou bočného panela. Nie je teda potrebné manuálne ovládanie ako u mechanických vozíkov.
Okrem predpisu od lekára je možné získať invalidný vozík i žiadosťou na peňažný príspevok na kompenzáciu zdravotného postihnutia od Úradu práce sociálnych vecí a rodiny. Túto možnosť môžete využiť v prípade, že máte jeden vozík hradený zdravotnou poisťovňou a žiadate o druhý – napríklad v prípade, že prvý vozík sa vám pokazí a potrebujete náhradu.
Nájdete pomôcky pre imobilných pacientov hradené poisťovňou aj u nás?
Na našom e-shope nájdete pomôcky, ktoré si môžete zakúpiť na vlastné náklady, no aj také, ktoré sú úplne či čiastočne hradené zdravotnou poisťovňou. Pri produktoch na predpis nájdete túto informáciu uvedenú aj s prípadnou výškou doplatku. Pokiaľ máte schválený poukaz na pomôcku z nášho sortimentu, kontaktujte nás a dohodneme spolu doručenie zdravotnej pomôcky.