Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám
+421 911 717 966
(Po - Pia: 9:00 - 17:00)
0,00 
Kategórie produktov
Potrebujete poradiť?
+421 911 717 966
info@igorvlk.sk

Ktoré pomôcky vám alebo vášmu blízkemu pomôžu pri vstávaní z postele?

Dátum publikácie: 4. apríla 2022
Kategórie:

Niekedy môže byť aj obyčajné ranné vstávanie z postele prekonaním samého seba. Po operáciách, s pribúdajúcim vekom, alebo pri bolestiach bedrových kĺbov, kolien či chrbtice, je aj tento rutinný úkon náročnejší než kedysi. Máme však pre vás jednoduché riešenie. Existuje totiž množstvo pomôcok, ktoré slúžia ako opora pri vstávaní pre mobilnejších pacientov. Vy či váš blízky vďaka nim budete môcť vstať z postele rýchlejšie, s menšou námahou a hlavne bez pomoci druhých. Poďme sa na ne pozrieť.

Univerzálna pomôcka pri vstávaní z postele bez náročnej montáže

dá zaprieť aj pri vstávaní z postele. Je to najbežnejšia a najpoužívanejšia pomôcka na vstávanie z postele. Má podobu univerzálnej rukoväte, vhodnej najmä pre postele s lamelovým roštom a rámom, či pre polohovacie postele. Pacientovi dodá pocit istoty pri vstávaní a hlavne možnosť relatívne ľahko sa postaviť bez pomoci iných.

Jej inštalácia je naozaj hračka. Montáž trvá menej ako 5 minút a nie je k nej potrebné žiadne náradie ani technické nadanie, takže ju zvládne naozaj každý. Jedinou nevýhodou bude zrejme jej nosnosť. Určená je len do 100 kg hmotnosti pacienta, čo ťažším ľuďom, najmä mužom, nemusí vyhovovať. Na druhej strane je ale výborným a hlavne overeným pomocníkom všetkých ľudí, ktorí majú problém aj so samotným sadaním na posteli.

Dokážete si na posteli sami sadnúť bez opory? Vstávanie uľahčia aj tieto pomôcky:

Ako je na obrázku jasne viditeľné, nami odporúčaná pomôcka na vstávanie je k posteli stabilne pripevnená. To však nemusí vyhovovať každému. Pokiaľ si myslíte, že by vám alebo vášmu blízkemu mohla pri spánku vadiť, vybrali sme pre vás ďalšie vhodné alternatívy.

Chodítko na chôdzu aj vstávanie:

S chodítkom ste sa už určite stretli. Je primárne určené na oporu pri chodení, no využitie má omnoho širšie. Keďže ide o stabilnú pomôcku, pomôže aj pri vstávaní či sadaní. Jeho výhodou je, že sa oň môžete pevne oprieť dvomi rukami, čo mnohým ľuďom dáva pocit lepšej stability.

Existujú rôzne druhy chodítok, no na vstávanie sú vhodné buď chodítko 2v1 alebo pevné chodítko. Na nožičkách majú gumené koncovky, vďaka ktorým sa nešmýkajú po podlahe a zaisťujú stabilitu. Chodítko najčastejšie využívajú práve slabšie mobilní seniori. Svoju úlohu však splní aj u ľudí po operáciách. V prvých dňoch či týždňoch rekonvalescencie im pomôže pri chodení, neskôr ho možno využiť už len na vstávanie a sadanie zo stoličky, postele ale napríklad aj WC.

opora pri vstavani

Barle ako opora nielen pri chôdzi:

Pre ľudí, ktorí barle používajú aj pri chôdzi, je samozrejmosťou, že ich využijú aj pri vstávaní z postele či gauča. Ak však so samotnou chôdzou problém nemáte, zrejme vás ani nenapadlo, že by barle mohli byť nápomocné aj vám. Niekedy sú ale tie najlepšie riešenia zároveň tie najjednoduchšie.

Barle sú na vstávanie vhodné pre ľudí, ktorí majú relatívne dobrú stabilitu, no aj tak sa potrebujú o niečo zaprieť. Ich výhodou je, že vám na posteli nebude nič zavadzať. Stačí si ich nechať niekde po ruke. Za zmienku stojí aj ich cena, nakoľko zo všetkých spomenutých pomôcok vás kúpa barle výjde cenovo najprijateľnejšie.

Ako si uľahčiť vstávanie z postele bez oporných pomôcok?

Tieto pomôcky sú pre niektorých ľudí jedinou možnosťou, ako sa bez väčších problémov ráno dostať z postele. Na čo sa však často zabúda, je samotná posteľ – pretože aj jej parametre do veľkej miery ovplyvňujú to, ako sa nám z nej ráno vstáva.

Základom je výška postele. V ideálnom prípade by posteľ mala mať vyvýšený rám alebo aspoň hrubý matrac. Aby bolo vstávanie čo najjednoduchšie, mala by siahať približne do výšky medzi kolenami a zadkom – a teda zhruba do polovice stehennej kosti. Zároveň by pri sedení na nej mali byť chodidlá pevne na zemi.

Práve takáto výška je na vstávanie ideálna, nakoľko nespôsobuje námahu bedrovým kĺbom. Naopak vstávanie z hlbokého posedu, kedy sú pri sedení na posteli kolená zohnuté v pravom uhle, alebo dokonca ešte nižšie, zaťažuje bedrové kĺby viac a môže človeka naozaj potrápiť. Dôležité je tiež to, aby matrac prevyšoval hranu postele. Ak je hrana vyššie ako matrac, bude tvoriť akúsi zábranu, z ktorej sa bude vstávať naozaj ťažko.

pomocky na vstavanie

Pokiaľ teda náhodou vyberáte novú posteľ, myslite na tieto rady. S pribúdajúcim vekom totiž začínajú trpieť kĺby každého z nás, kvôli čomu sa problémy našich rodičov postupne stávajú aj našimi problémami. V prípade, že chcete nateraz aspoň urgentne pomôcť vašim rodičom či iným blízkym osobám, vyberte im jednu z vyššie spomenutých pomôcok. Na začiatku sa možno budú zdráhať, pretože nebudú chcieť pripustiť, že potrebujú pomoc, no časom si na pomôcku zvyknú a určite ju ocenia. Na upravenie výšky postele zase môžu pomôcť špeciálne nožičky určené na vyvýšenie postele, prípadne výmena matraca za vyšší.

Všetky práva vyhradené © Igor Vlk - súkromná firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationbullhornclockcross