Ortéza a bandáž spadajú pod ten istý typ pomôcok. Slúžia na ochranu a podporu kĺbov, svalstva a väzív. Sú obľúbené u športovcov, no tvoria tiež dôležitú súčasť rekonvalescencie po zraneniach a úrazoch. Aby ortéza plnila svoju úlohu na 100%, je potrebné, aby ste si vybrali tú správnu. V našom dnešnom článku sa dozviete, aké faktory sú pri výbere vhodnej ortézy dôležité a kedy by ste jej výber mali nechať na lekára.
Ortéza vs. bandáž: Aký je medzi nimi rozdiel?
Myslíte si, že bandáž a ortéza sú jedno a to isté? Nie je to úplne tak. Hoci obe pomôcky slúžia na podporu a spevnenie kĺbov a svalov, je medzi nimi zásadný rozdiel, a to v úrovni fixácie. Bandáže sú vhodné napríklad pre športovcov, ktorí si chcú preventívne chrániť namáhané kĺby. Ortézy sa zas častejšie využívajú ako fixačná pomôcka pri rekonvalescencii po zranení či operácii. Ako odlíšite bandáž od ortézy?
Hlavný rozdiel medzi týmito pomôckami nájdete v ohybnosti kĺbu. Pokiaľ hľadáte pomôcku, ktorá vám spevní koleno, lakeť či zápästie a zachová pritom pohyblivosť kĺbu, siahnite po bandáži. Bandáže sa najčastejšie vyrábajú z ohybných elastických materiálov a sú navrhnuté tak, aby nebránili pohybu a súčasne pomáhali zmierňovať bolestivosť. Sú obľúbené predovšetkým u športovcov, ktorí často siahnu po bandážach z termomateriálov. Tie udržia teplo a zahrievajú danú časť tela, vďaka čomu sú vhodné na šport počas chladnejších mesiacov.
Ortézy majú naopak o niečo „medicínskejšiu“ úlohu – ich funkciou je totiž v prvom rade fixácia. Vyrábajú sa z pevnejších materiálov a často sú vystužené alebo vybavené popruhmi. Niektoré ortézy sú určené na úplné znehybnenie, predovšetkým pri liečbe zranenia alebo po operácii. Iné ortézy majú spevňujúcu funkciu a podporujú danú časť tela bez toho, aby bránili pohybu. Pri výbere je teda dôležité zvážiť, aký účel má daná pomôcka splniť.
Kedy potrebujete ortézu alebo bandáž?
- Ak vás trápia bolesti vyplývajúce z preťažovania kĺbových štruktúr – napríklad pri chronických zápaloch úponov šliach preťažovaných svalov, ako je tenisový lakeť.
- V období rekonvalescencie po akútnom úraze niektorej zo štruktúry kĺbu (napríklad väzív), ktoré bývajú ošetrované operatívne. Kĺb je po zákroku oveľa zraniteľnejší než pred úrazom a je ho potrebné chrániť.
- V prípadoch, kedy je potrebná preventívna ochrana kĺbu, napríklad počas športovania a pri nadmernom zaťažovaní kĺbu.
Podľa čoho si vybrať vhodnú ortézu alebo bandáž?
Pri výbere ortézy je vždy potrebné dbať na niekoľko faktorov, a to:
- Účel použitia ortézy
- Úroveň fixácie
- Vhodná veľkosť pomôcky
- Materiál
Len po zvážení všetkých vyššie spomenutých bodov sa vám podarí vybrať ortézu, ktorá vám nielen „sadne“, ale tiež splní svoju úlohu. Pokiaľ bude totiž ortéza napríklad príliš malá, bude vás tlačiť a môže spôsobiť nedokrvenie končatiny. Pri veľkej ortéze zas nedochádza k 100-percentnému spevneniu postihnutého miesta.
Ak ste po vážnom zranení či úraze, mal by vám ortézu predpísať váš lekár. Vyberie pomôcku, ktorá je vhodná vzhľadom na váš stav, pričom predpísanú ortézu môžete získať plne alebo čiastočne hradenú zdravotnou poisťovňou.
1. Vyberajte podľa účelu ortézy
Ortézy a bandáže môžu postihnuté miesto buď úplne zafixovať, alebo ho spevniť bez toho, aby pohyblivosť obmedzili.
- Pokiaľ potrebujete pomôcku, ktorá vám nebude brániť v pohybe a súčasne poskytne kĺbu ochranu, siahnite po bandáži, prípadne spevňovacej ortéze.
- Na odstránenie bolesti pri pohybe môžete použiť návleky, tejpovacie pásky a funkčné ortézy. Funkčné ortézy, sú vytvorené so zameraním na špecifický problém a bývajú vystužené tak, aby chránili kĺb v tých smeroch, ktoré by vzhľadom na zranenie mohli kĺb ohroziť. Tento typ ortéz je vhodný aj pri prevencii opakovaného zranenia.
- Ak ste po úraze či operácií, lekár vám môže predpísať fixačnú ortézu, ktorá udrží postihnutý kĺb na mieste a bude pozitívne vplývať na hojenie zranenia.
2. Výber podľa úrovne fixovania
Úrovne fixovania môžeme rozdeliť na tri stupne:
- Ochrana a prevencia – v takomto prípade môžete siahnuť po neoprénových alebo elastických bandážach a ortézach. Ide zväčša o situácie, kedy pociťujete miernu bolesť, napríklad pri väčšej fyzickej záťaži. Táto úroveň pomôcok zastrešuje predovšetkým pomôcky pre športovcov, ktorí chcú chrániť športom namáhané kĺby a väzivá.
- Stredná ochrana a prevencia – pomôcky druhej úrovne môžu pozostávať z popruhov a drobnej výstuže pre väčšie spevnenie a vyššiu stabilitu. Ortézy môžete použiť napríklad pri podvrtnutí členku alebo pri problémoch s väzivami.
- Najvyššiu ochranu a fixáciu poskytujú ortézy tretej úrovne. Slúžia zväčša na úplné spevnenie postihnutého miesta, sú vybavené popruhmi a výstužami. Využívajú sa pri ťažších zraneniach a úrazoch.
3. Výber podľa veľkosti – ako vybrať vhodnú veľkosť ortézy?
Ortézy a bandáže možno použiť na horné i dolné končatiny, ale dokonca aj na krk, či chrbát. Keďže každý človek je iný a účinnosť ortézy závisí vo veľkej miere aj od jej správne zvolenej veľkosti, je naozaj dôležité, aby ste vybrali pomôcku so správnymi rozmermi. Pokiaľ by ste si nasadili ortézu, ktorá je vám malá, môže znížiť prekrvenie končatiny. Okrem toho vás ortéza bude zrejme tlačiť a v niektorých prípadoch môže spôsobiť aj porušenie pokožky. Pokiaľ zas naopak siahnete po väčšej veľkosti, je veľmi pravdepodobné, že ortéza nebude pevne držať na svojom mieste. To má samozrejme priamy vplyv na zníženie účinku pomôcky.
Pokiaľ si vyberáte ortézu na šport, dbajte na to, aby vás neobmedzovala v pohybe. Nemala by tiež znižovať vašu výkonnosť a samozrejme dajte pozor, aby vás neškrtila a neznižovala prekrvenie končatiny.
Ortéza na členok
Pri ortézach na členok sa zvykne vychádzať z veľkosti obuvi. Na to potrebujete vedieť základný rozmer – dĺžku chodidla. Jedna veľkosť ortézy zahŕňa väčšinou dve až tri čísla obuvi, nemali by ste mať preto problém s výberom. Pokiaľ by vám vychádzala vaša veľkosť niekde medzi dvoma veľkosťami ortézy, vyberte si radšej väčšiu.
Ortéza na koleno
Pre výber správnej veľkosti ortézy na koleno je najdôležitejší obvod stredu kolena, pričom pri niektorých bandážach a ortézach budete potrebovať aj obvod stehna. Pri meraní je potrebné, aby ste mali nohu uvoľnenú a koleno mierne pokrčené. Ortéza by mala stred kolena tesne obopínať – len tak bude môcť plniť svoju funkciu a koleno poriadne spevní. Obvod stehna merajte buď 10 alebo 15 cm nad stredom kolena (závisí od typu ortézy a tiež od výrobcu). Namerané hodnoty si porovnajte s prevodovou tabuľkou rozmerov k danej pomôcke.
Bandáž na lakeť
Ak si chcete, respektíve potrebujete, zaobstarať bandáž na lakeť, merajte obvod lakťa. Opäť je dôležité, aby ste počas merania mali lakeť uvoľnený. Merajte presne v ohybe. Pri výbere bandáže alebo ortézy na lakeť nezabudnite dobre zvážiť, či je nevyhnutná úplná fixácia alebo potrebujete len podporiť stabilitu kĺbu bez znemožnenia pohybu.
Bandáž na zápästie
Asi vás neprekvapí, že pri ortézach a bandážach na zápästie je najdôležitejším rozmerom práve obvod zápästia. Môžete sa však stretnúť aj s takými pomôckami, pri ktorých sa veľkosť odvíja od veľkosti dlane. Tu je opäť veľmi dôležité, aby ortéza presne sedela, inak vám nepomôže. Zvážiť by ste mali tiež i to, do akej miery je potrebné zápästie fixovať – pri fixácii totiž nebude zápästie pohyblivé a naopak, ak sa rozhodnete pre bandáž, ktorá umožňuje pohyb, nemusí byť kĺb dostatočne spevnený.