Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám
+421 911 717 966
(Po - Pia: 9:00 - 17:00)
0,00 
Kategórie produktov
Potrebujete poradiť?
+421 911 717 966
info@igorvlk.sk

Ako správne nastaviť výšku vychádzkovej palice alebo barle?

Dátum publikácie: 31. mája 2022
Kategórie:

Palice a barle sú spoľahlivými pomôckami, ktoré poskytujú oporu, stabilitu a istotu pri chôdzi. Zväčša po nich siahajú ľudia s bolesťami nôh a kĺbov, kŕčovými žilami, po úrazoch či operáciách. Pomôcť však môžu aj pri zhoršenej koordinácii a stabilite v stoji, napríklad v dôsledku vyššieho veku alebo iného ochorenia, ktoré môže spôsobiť točenie hlavy či zapríčiniť pád pri chôdzi.

Vďaka týmto pomôckam sú teda osoby s pohybovými ťažkosťami samostatnejšie, dokážu sa pohybovať bez pomoci ostatných, a môžu tiež bez problémov vykonávať bežné činnosti dňa, ako je osobná hygiena, starostlivosť o domácnosť, nákupy či prechádzka na čerstvom vzduchu. Palice a barly znižujú záťaž na dolné končatiny tým, že váhu prenášajú čiastočne do chrbta, čiastočne do rúk a tiež do samotnej chodiacej pomôcky. Aby však boli tieto funkcie splnené, musia byť palice aj barly správne nastavené a prispôsobené výške pacienta. Niektoré si dokážete prenastaviť aj sami doma, iné je potrebné skrátiť na fixnú výšku. Pokiaľ práve takýto problém riešite, pozrite si naše odporúčania na nastavenie.

Správne nastavenie vychádzkovej palice

Palica vám bude dobre slúžiť len v prípade, že bude presne prispôsobená na vašu výšku. Nesprávne nastavenie vychádzkovej palice neponúkne požadovanú úľavu, a dokonca môže obmedziť jej funkčnosť. V zásade platí, že výška palice by mala siahať po zápästie v obutom stave. Ako najjednoduchšie nastaviť jej optimálnu výšku?

 • 1. Postavte sa vzpriamene a v obuvi, ktorú nosíte najčastejšie.
 • 2. Ruky nechajte voľne visieť, mali by byť prirodzene mierne pokrčené.
 • 3. Palicu položte na zem.
 • 4. Zmerajte si dĺžku od kĺbu zápästia (ohybu) až po zem.
 • 5. Nameraná dĺžka zodpovedá správnej výške vašej palice.

Pozor: dĺžka musí byť zmeraná naozaj až po kĺb zápästia, nie len po prsty. Pokiaľ nebudete merať dĺžku od zeme až po zápästný kĺb, palica nebude mať dobrú výšku, a tak neposkytne požadovanú oporu a istotu pri chôdzi. Dĺžku si môžete skontrolovať aj tak, že popri nastavenej palici spustíte ruku. Rúčka palice by sa mala nachádzať presne vo výške zápästia v ohybe. Viac vám možno napovie aj nasledovná tabuľka. Mierne odchýlky môže spôsobiť napríklad hrúbka podrážky na obuvi.

spravna dlzka palice na chodenie

Od správneho nastavenia sa potom odvíja aj to, či budete palicu v ruke držať správne. Ak ju budete mať príliš nízko, budete sa nad ňu skláňať a hrbiť. Ak ju zase budete mať príliš vysoko, nebudete sa o ňu vedieť poriadne zaprieť. Optimálne držanie palice je zobrazené na nasledujúcom obrázku.

ako spravne drzat palicu

Správne nastavenie francúzskej barle:

Rovnako ako vychádzková palica, aj barla by mala byť nastavená na správnu výšku, aby poskytla požadovanú oporu a úľavu. Nastavíte ju nasledovne:

 • 1. Barlu oprite kolmo o zem, cca pár centimetrov od nôh.
 • 2. Ruky voľne zveste popri barle, v lakťovom kĺbe ich ohnite do uhla približne 30° (viď obrázok).
 • 3. Nastavte výšku barle tak, aby opierka končila pár centimetrov pod lakťom. Lakeť sa musí dať voľne a pohodlne ohnúť.
 • 4. Pokiaľ máte barlu s nastaviteľnými rúčkami, prestavte si ich výšku tak, aby po opretí ruky do opierky boli rúčky vo výške vášho zápästia (ohybu zápästia).
nastavenie francuzskej barle

francúzskej barle sa nesmiete skláňať smerom dole – vtedy je vám jej výška príliš nízka. Nemali by ste sa o ňu opierať ani tak, že vám bude plece neprirodzene vystreľovať do výšky – vtedy máte barlu nastavenú príliš vysoko. Taktiež by sa o opierku nemal opierať celý lakeť. Ak sa vás niektorý z týchto prípadov týka, môže ísť len o zle nastavenú výšku rúčky, ale tiež o zlé nastavenie výšky barle.

Správne nastavenie podpazušnej barle:

Podpazušné, respektíve nemecké barly, sa zo všetkých spomenutých nastavujú najjednoduchšie. Keďže ich možno prestavovať manuálne, nič sa nestane, ak si ich na prvýkrát zle odmeriate. Postup je nasledovný:

 • 1. Barlu oprite kolmo o zem, cca pár centimetrov od nôh.
 • 2. Ruky voľne zveste popri barle.
 • 3. Barlu si nastavte tak, aby jej vrchný polstrovaný okraj končil približne 1 – 2 cm pod podpazuším.
 • 4. Madlá si potom podľa tejto výšky upravte smerom nahor alebo nadol tak, aby boli ruky pri chôdzi mierne skrčené v lakťoch.

Pri používaní týchto barlí sa môžete mierne predkláňať. Takýto postoj vám umožní adekvátne preniesť váhu na barlu a odľahčí chorú nohu.

Ako sa vďaka barlám a paliciam bezpečne pohybovať?

Pokiaľ u človeka dôjde k zraneniu, operácii, zhoršeniu zdravotného stavu alebo inej príčine pohybových ťažkostí, prvou pomocou je samozrejme zaobstaranie pomôcky na chodenie. Nie vždy však pomôcka poskytne 100% oporu – predovšetkým nie na šmykľavom a nerovnom povrchu, na piesku, skalkách, po daždi, na šmykľavej dlažbe v kúpeľni a podobne.

Niekedy je teda vhodné, a tiež žiaduce, upraviť prostredie bytu tak, aby sa prispôsobilo aktuálnym pohybovým ťažkostiam pacienta. V byte je potrebné dať si pozor na prahy, malé šmykľavé koberčeky, gumené podložky a šmykľavú podlahu. Pri chôdzi s palicou taktiež môže byť problém na tesno poukladaný nábytok, a tak by ste mali zvážiť, či sa nábytok nedá popresúvať tak, aby neprekážal v pohybe.

Počas pobytu vonku je zase pre pacientov s barlami alebo palicami najlepšie zvoliť takú trasu, na ktorej bude málo „prekážok“ – teda minimum vysokých obrubníkov, schodov alebo hlavných cestných komunikácií bez vyznačených prechodov pre chodcov. Vítaná určite bude aj lavička na krátky oddych.

Vychádzkové palice v našej ponuke

Francúzske barly v našej ponuke

Všetky práva vyhradené © Igor Vlk - súkromná firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationbullhornclockcross