Zrejme sa málokedy zamyslíte nad tým, koľko pohybov denne vykonáte. Kráčanie, vstávanie, ale i umývanie zubov či pitie – to všetko sú veci, nad ktorými nepremýšľate, jednoducho ich robíte. Imobilní pacienti a seniori sú v mnohých prípadoch odkázaní na pomoc druhých aj pri týchto najzákladnejších úkonoch. Môže to byť pre nich veľmi psychicky náročné. Uvedomujú si totiž, že už sami nezvládnu to, čo zvládali predtým. Starostlivosti o vášho ležiaceho blízkeho by ste aj preto mali venovať nielen pozornosť a trpezlivosť, ale aj dostatok lásky a jemnosti. Čo všetko by ste o starostlivosti o ležiaceho pacienta mali vedieť?
Aké sú zásady starostlivosti o ležiaceho pacienta?
Jednotlivé úkony starostlivosti a potreby pacienta či vášho blízkeho úzko súvisia s jeho zdravotným stavom. Tí pacienti, ktorí sú na lôžko pripútaní úplne, budú vašu opateru a starostlivosť potrebovať častejšie a vo väčšej miere, než tí, ktorí sú čiastočne schopní vykonávať niektoré úkony sami. Najdôležitejšie však je, aby ste k nim vždy pristupovali s trpezlivosťou, súcitom a láskou. Môžeme povedať, že by ste pri starostlivosti o imobilného pacienta mali postupovať podľa týchto zásad:
- precíznosť – keďže sa pacient nevie o seba postarať sám, je dôležité, aby ste napríklad v rámci jeho hygieny vykonali všetky úkony poctivo a precízne. Zabránite tak vzniku podráždenia, zaparenia či infekcií.
- pravidelnosť – nájdite si spolu s vašim blízkym či pacientom režim, dbajte na pravidelnosť hygieny (minimálne ráno a večer) a tiež pravidelnú zmenu polohy.
- individuálny prístup – nezabúdajte, že každý človek je iný, má iné potreby a pocity, snažte sa s ním čo najviac komunikovať to, čo cíti, potrebuje a ako sa má.
Hygienická starostlivosť o ležiaceho pacienta
Pravidelná hygiena je kľúčová pre zdravie tela aj ducha. U imobilných pacientov to platí ešte o niečo viac. Pri nedostatočnej alebo nepravidelnej hygiene môže totiž dochádzať k nepríjemným komplikáciám ako sú infekcie, zapareniny, kožné ochorenia a iné. Každodenná rutina by mala pozostávať z kúpeľa, ústnej hygieny, umývania vlasov a hygieny genitálií. Najčastejšie sa očista vykonáva v dvoch fázach – ráno a večer, prípadne aj priebežne počas dňa v závislosti od potrieb pacienta.
Ranná hygiena
V rámci rannej hygieny je potrebné umyť tvár, ústnu dutinu, skontrolovať či sú čisté uši, nos i oči. Podľa potreby môžete vykonať i hygienu genitálií. Pokiaľ je šanca, že sa váš pacient alebo blízky bude počas dňa pohybovať, je vhodné prezliecť ho do domáceho oblečenia. Pomôže mu to zachovať si akýsi pocit aktívnosti a rozdelenia dňa na „aktívny“ čas a čas odpočinku.
Večerná hygiena
Pri večernej hygiene môžete postupovať podobne ako pri rannej, s tým rozdielom, že prichádza čas na kúpeľ. V závislosti od možností a pohyblivosti pacienta je možné túto procedúru vykonať ako:
- kompletný posteľový kúpeľ,
- čiastočný kúpeľ,
- kúpeľ vo vani alebo sprchovacom kúte.
V prípade posteľového kúpeľa vám postačí lavór s teplou vodou, umývacie rukavice alebo žinky a uteráky. Je dôležité, aby ste pri kúpeli postupovali od hlavy smerom ku chodidlám, genitálie by ste mali umývať ako posledné.
Pokiaľ vám okolnosti umožnia pacienta okúpať vo vani či sprchovacom kúte, určite by vám nemali chýbať:
- podložky do vane alebo sprchy,
- madlá,
- sedadlá a sprchovacie stoličky,
- či iné pomôcky do kúpeľne.
Pri umývaní by ste mali byť naozaj dôkladní. Je potrebné odstrániť z pokožky nečistoty, pot aj odumretú pokožku. Pri používaní mydiel však dávajte pozor na množstvo, nakoľko veľa mydla môže spôsobovať jej vysušovanie.
Pri pacientoch, ktorí sú schopní používať toaletu, môže byť vhodným riešením zaobstaranie toaletného kresla. Toaletné kreslá sú vytvorené tak, aby uľahčili seniorom a zdravotne znevýhodneným ľuďom používať toaletu v súkromí a bezpečne. Na výber máte z viacerých typov a prevedení podľa potreby pacienta. Niektoré modely toaletných kresiel sú navrhnuté tak, aby boli súčasne použiteľné aj do sprchy.
Polohovanie a prevencia proti preležaninám
Dlhodobé ležanie či napríklad sedenie na invalidnom vozíku môže mať za následok vznik nepríjemných a bolestivých preležanín, zvaných aj dekubity. Ide v podstate o ťažko sa hojace rany, ktoré vznikajú tlakovým poškodením tkanív. Najlepším spôsobom ako vzniku dekubitov predísť, je pacienta pravidelne polohovať. To znamená, že ležiaceho pacienta je potrebné otáčať, prípadne meniť jeho pozíciu tak, aby nebol tlak vyvíjaný neustále len na jednu časť tela. Buďte však opatrný – aj polohovanie má svoje pravidlá a musí byť urobené správne. Aby ste si boli istý, odporúčame vám poradiť sa o správnom polohovaní so zdravotnou sestrou či lekárom.
Skvelými pomocníkmi pri polohovaní sú antidekubitné matrace a rôzne polohovacie pomôcky vyvinuté tak, aby zmiernili tlak na postihnuté oblasti tela.
Ďalším zo skvelých spôsobov, ako pacientovi pomôcť s prevenciou proti preležaninám, sú masáže. Masáž pomáha zlepšiť cirkuláciu krvi, čo je veľmi dôležité nielen pre ochranu pred dekubitmi, ale aj pre celkové prekrvenie organizmu.
Tak ako sa staráte o telesnú stránku zdravia a spokojnosti vášho blízkeho, nemali by ste zabúdať ani na tú duševnú. Často sa stáva, že pacienti pripútaní na lôžko posmutnejú. Cítia sa byť príťažou, pretože sa o seba nevedia postarať sami. Dajte im pocítiť, že vám na nich záleží a že sú dôležití. Komunikujte s vašim blízkym, spýtajte sa ho ako sa má, čo potrebuje, ako sa cíti.
Posledný, ale nie menej dôležitý faktor, ktorý môže vo veľkej miere ovplyvniť to, ako sa pacient cíti, je prostredie. Pripravte vášmu blízkemu priestor tak, aby sa v ňom cítil dobre a pohodlne. Zariaďte izbu funkčne, ale útulne, zapojte televíziu, prípadne mu púšťajte obľúbenú hudbu.