Pociťujete vy alebo váš blízky mravčenie a brnenie, prípadne stratu sily v rukách? Pravdepodobne vás trápi syndróm karpálneho tunela. Ide o veľmi častý problém postihujúci nielen starších a manuálne pracujúcich ľudí, ale čoraz viac aj tých, ktorí pracujú s počítačom a vykonávajú stereotypné pohyby rukou. Ako možno karpálny tunel liečiť a ako si viete uľaviť od jeho nepríjemných príznakov?
Čo je to karpálny tunel a kde sa nachádza?
Karpálny tunel je úzky priechod obklopený kostičkami zápästia a väzmi dlane. Tento priechod je veľmi uzučký a prechádza ním takzvaný stredový nerv tiahnuci sa od ramena až k prstom. Vzhľadom na nedostatok miesta, ktoré nerv obklopuje, môže veľmi rýchlo dôjsť k jeho podráždeniu alebo stlačeniu – napríklad v dôsledku opuchu či zmeny polohy tkaniva v karpálnom tuneli. Takéto stlačenie nervu potom spôsobí príznaky ako:
- bolesti prstov, dlane a zápästia,
- znížená citlivosť,
- brnenie,
- opuch zápästia,
- zvýšená únava rúk,
- mravčenie,
- slabosť v rukách.
Karpálny tunel – liečba a prevencia
Ak máte syndróm karpálneho tunela, prvé, čo musíte urobiť, je nastaviť kľudový režim a ruku nezaťažovať. S tým vám pomôžu bandáže, ortézy a dlahy. Tie zápästie zafixujjú, znehybnia a udržia v pozícii znižujúcej tlak na nerv. Niektorí odporúčajú po ortéze siahnuť na večer, respektíve počas spánku, keď ruka oddychuje. Tieto pomôcky však môžete samozrejme nosiť aj počas dňa, nakoľko práve vtedy je ruka najviac zaťažovaná a namáhaná.
V rámci prevencie sa odporúča ruku pred záťažou rozcvičiť, prípadne si počas práce robiť krátke prestávky a trošku so zápästím pohýbať. Pokiaľ možno skúste nespať s rukami pod hlavou. Možno sa vám to bude zdať čudné, ale aj to môže zvýšiť tlak na zápästie. Ak pracujete vy alebo váš blízky s počítačom, zainvestujte do ergonomickej podložky a počítačovej myšky.
Liečba ďalej pozostáva z tlmenia bolesti pomocou voľnopredajných liekov z radov nesteroidových antiflogistík. Tie sú dostupné v rôznych formách, ako napríklad tablety, prášok, granulát, ale tiež náplasti, krémy a gély. Nezabúdajte však – bolesť je indikátorom toho, že niečo nie je v poriadku a lieky od bolesti vám síce na chvíľu prinesú úľavu, ale váš problém nevyriešia. Siahnite po nich teda len vtedy, keď potrebujete potlačiť akútnu bolesť.
Pokiaľ žiadne iné liečebné metódy nezaberajú, môže vám lekár odporučiť operáciu. Ide o zákrok, pri ktorom sa chirurgicky uvoľní nerv – prerezaním tkaniva, ktoré naň tlačí. Táto operácia sa v závislosti od rozsahu vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii. Pri väčších zákrokoch je samozrejme potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenia. Prvé dni a hodiny po zákroku je potom vhodné ruku polohovať smerom nahor a môžete tiež siahnuť po chladivých obkladoch na zápästie.
-
Studený / teplý obklad2,00 € – 9,95 € s DPH
Rehabilitácia po operácii karpálneho tunela
Pokiaľ máte za sebou operáciu, bez rehabilitácie sa nezaobídete. Proces rehabilitácie trvá zhruba 6 až 8 týždňov a je kľúčový pre postupný návrat končatiny do života. Fyzioterapeut vám vysvetlí celý postup, odporučí vám cviky na uvoľňovanie jazvy, rozcvičovanie prstov, zápästia i predlaktia. Keď budete tieto cviky zvládať, môžete začať s trénovaním úchopu v bežnom živote – držanie pohára, otáčanie kľúčov vo dverách a podobne. Pravdepodobne to bude spočiatku náročné, nesmiete sa však vzdávať. Pokiaľ budete cvičiť poctivo a pravidelne, ruka bude časom fungovať presne tak, ako má.
Poznáte cviky na karpálny tunel, ktoré vám pomôžu v rámci liečby i prevencie?
V rámci prevencie i počas problémov s karpálnym tunelom vám môžu pomôcť v zásade jednoduché cvičenia. Niektoré z nich možno počas dňa spontánne robíte a ani o nich neviete. Preto je vhodné ich úmyselne zaradiť do vašej rutiny. Vyskúšajte napríklad:
- krúženie zápästím,
- zovretie a otváranie päste,
- vystrite prsty a natiahnite ich,
- zovrite päste tak, že palce budete mať vo vnútri, natiahnite paže pred seba a striedavo ťahajte päste smerom do vnútra a von,
- natiahnite ruku pred seba tak, aby prsty smerovali do hora (ako keby ste sa držali steny), druhou rukou si chyťte prsty a ťahajte ich smerom k predlaktiu, pričom súčasne tlačte dlaň vystretej ruky od seba,
- pomôcť môže aj to, keď si ruky čas od času pretrasiete alebo ich zdvihnete nad hlavu.
Ak pociťujete prvé príznaky brnenia a mravčenia v rukách, ruky rozcvičujete a dokonca nosíte bandáž, no symptómy neustupujú, obráťte sa na lekára. Platí to, čo pri väčšine zdravotných ťažkostí – čím skôr ich budete riešiť a liečiť, tým je vaša šanca na úplné vyliečenie vyššia a proces liečby jednoduchší.
Objavte viac praktických rehabilitačných pomôcok
Pozrite si našu ponuku a objavte šikovné a kvalitné pomôcky na rehabilitáciu.