Imobilní pacienti sú odkázaní na neustálu pomoc svojich blízkych. Niektorí ju potrebujú viac, iní trošku menej. Všetko to závisí od zdravotného stavu a veku pacienta. Starostlivosť o bezvládnych ľudí si vyžaduje množstvo trpezlivosti a nie je vždy ľahká. Aj preto máme v súčasnosti množstvo zdravotníckych pomôcok, ktoré majú asistentom a blízkym úkony uľahčiť – či už hovoríme o presune pacienta, jeho polohovaní, kŕmení alebo hygiene. Práve pri hygiene sa dnes zastavíme a povieme si viac o sprchovacích stoličkách pre imobilných pacientov. Ako vám uľahčia starostlivosť o blízkeho a z akých typov máte na výber?
Akú stoličku do vane vybrať?
Výber stoličky do vane by sa mal odvíjať vždy od toho, do akej miery je váš blízky imobilný. Niektoré stoličky sú totiž skôr podobné stolčekom – nemajú opierky rúk ani chrbta. Iné modely sú zas vybavené oboma typmi opierok. Vďaka tomu poskytujú väčšiu oporu, zvyšujú stabilitu a predovšetkým bezpečnosť pri používaní.
Ďalším faktorom, ktorý vplýva na bezpečnosť, sú gumené koncovky na nožičkách sprchovacích stoličiek. Tie stoličku pomáhajú udržať na mieste a znižujú tak riziko pádu či pošmyknutia na klzkom povrchu. Tento typ pomôcok možno použiť aj v sprchovacom kúte.
Iným typom stoličiek do vane sú sedačky, ktoré sa pripevnia priamo o vaňu. Sú vyrobené z pevnej konštrukcie a vybavené protišmykovými gumenými koncovkami. Sedadlá majú často mäkký a pohodlný povrch, aby sa váš blízky počas sprchovania cítil pohodlne. Nezvyčajné nie sú ani rôzne výrezy či perforácie. Tie uľahčujú odtekanie vody a zabraňujú jej zadržiavaniu.
Aj pri týchto typoch pomôcok máte na výber zo statických, otočných stoličiek, stoličiek s opierkami alebo bez opierok. Otočné stoličky sa ovládajú pomocou páky pod sedadlom. Jej stlačením sedačku nasmerujete tam, kam potrebujete a pustením zafixujete na mieste. Následne opäť stačí páku stlačiť a sedačka sa natočí späť k vani. Tento mechanizmus uľahčuje sadanie a vychádzanie z vane a tiež samotné vykonávanie hygieny.
Ako sa používa stolička do vane?
Existuje viacero typov sedačiek a stoličiek do vane. Niektoré sú statické, iné odnímateľné či otočné. V závislosti od toho sa môže trošku líšiť aj ich použitie, respektíve inštalácia. Čo sa týka samotného používania, to vyplýva už z názvu – stoličku umiestnite, prípadne upevníte o vaňu a je pripravená na použitie.
Ako sa starať o hygienu imobilného pacienta?
Tak ako výber potrebných pomôcok, ak samotné vykonávanie hygieny závisí predovšetkým od stupňa postihnutia pacienta. Pokiaľ je to možné a bezpečné, odporúča sa nechať pacientov niektoré úkony robiť samých. K takým činnostiam patrí napríklad umývanie tváre či zubov. Ak je pacient vyslovene odkázaný na vašu pomoc, mali by ste sa držať niekoľkých základných bodov:
- Hygiena je dôležitá pre fyzické aj psychické zdravie človeka a je ju potrebné vykonávať pravidelne.
- V rámci rannej toalety nezabúdajte na čistenie zubov, umývanie tváre, očí i uší.
- Veľmi dôležitá je tiež intímna hygiena. Tú vykonávajte tak často, ako je nutné. Zabránite tak vzniku nepríjemných zaparenín a prípadných infekcií.
- Úkony, ako je manikúra či pedikúra, nemusíte robiť dennej báze, pokojne sa nechtom stačí povenovať raz týždenne.
- Frekvenciu kúpania alebo sprchovania tiež prispôsobte stavu a potrebám pacienta.
- Nezabúdajte na starostlivosť o vlasy.
V rámci hygieny dbajte aj na pravidelnú výmenu posteľnej bielizne, pyžama a denného oblečenia pacienta.
Viete, aké rôzne pomôcky vám pomôžu s hygienou imobilného pacienta?
Pripravili sme pre vás malý prehľad najpoužívanejších pomôcok pri hygienickej starostlivosti o ležiaceho pacienta.