Zdravý človek si bežne neuvedomuje množstvo pohybov, ktoré denne robí úplne automaticky. Veľa vecí vás naučia rodičia, keď ste ešte deti a akonáhle sa jednotlivé úkony v hlave zautomatizujú, už sa nad nimi nikdy nebudete zamýšľať. Život s telesným postihnutím so sebou však prináša rôzne úskalia. Či už ide o problémy s chôdzou, jemnou motorikou, koordináciou medzi mozgom a končatinami alebo poruchou zmyslových orgánov, potrebujú deti s hendikepom často pomoc. Na jednej strane stoja ich rodičia, prípadne asistenti, ktorí ich učia a pomáhajú im počas dňa. Na tej druhej sú pomôcky a prístroje, ktoré detičkám s telesným postihnutím môžu pomôcť so zaradením do bežného života a získaním aspoň čiastočnej samostatnosti. Aké pomôcky pre deti s telesným postihnutím existujú a ktoré z nich nájdete u nás na e-shope?
Pomôcky pri chôdzi pre deti
Neschopnosť samostatne sa pohybovať a fungovať v bežnom živote je často nielen otázkou fyzického zdravia, ale aj toho psychického. Byť schopný postaviť sa a ísť si vziať pohár vody, prejsť sa po vonku alebo chodiť sám do školy, to je len zlomok toho, čo zdravé dieťa považuje sa samozrejmé. Pre deti s telesným postihnutím však môžu byť aj takéto bežné úkony náročné. Vďaka zdravotným pomôckam na chodenie môžete pomôcť vášmu dieťaťu získať aspoň trošku samostatnosti a dobrého pocitu z toho, že niečo zvládlo bez pomoci inej osoby.
Pokiaľ potrebuje vaše dieťa oporu pri chôdzi, ktorá mu dodá istotu v kroku a súčasne mu pomôže sa voľne pohybovať v interiéri alebo exteriéri, môžete mu zaobstarať barlu či vychádzkovú palicu. Podľa toho, koľko opory dieťa potrebuje, sú dostupné klasické jednobodové alebo štvorbodové barly a palice. Konce pomôcok sú vo väčšine prípadov vybavené protišmykovými koncovkami. Gumené koncovky zvyšujú bezpečnosť pri používaní a pomôžu dieťaťu kráčať bez strachu, že sa pošmykne.
Pre detičky, ktorým zdravotný stav nedovoľuje používať len palicu, existujú detské chodítka a rolátory. Sú prispôsobené tak, aby dieťa dostalo čo najväčšiu oporu pri chôdzi a tiež, aby udržalo stabilitu a rovnováhu. Chodítka sú väčšinou viac využívané v interiéroch, rolátory s kolieskami sú zas vhodné do exteriérov.
Invalidné vozíky sú riešením pre deti, ktoré sú v dôsledku hendikepu imobilné, prípadne inak indisponované a nedokážu kráčať samé či s pomocou barly alebo chodítka. Invalidné vozíky pre deti sú veľkosťou a často i tvarom prispôsobené potrebám dieťaťa a uľahčujú mu pohyb doma, ale aj po exteriéri.
Pomôcky do kúpeľne pre deti s telesným postihnutím
Hygiena je dôležitou súčasťou každodenného života. Nielenže je kľúčová pre vaše fyzické zdravie a ochranu pred infekciami a inými ťažkosťami, ale zohráva veľkú úlohu aj v tom, ako sa počas dňa cítite. Určite poznáte ten dobrý pocit, keď vyjdete čistý a voňavý zo sprchy. Deti zbožňujú predovšetkým kúpanie, ideálne s veľa bublinkami a obklopené hračkami. Skvelými pomocníkmi pre tieto prípady sú rôzne madlá, sedačky do vane, skracovače a sprchovacie stoličky. Vďaka nim bude pre vaše dieťa oveľa bezpečnejšie a jednoduchšie aktívne sa zúčastniť na vykonávaní hygieny a ktovie. Starším deťom, ktorým to zdravotný stav dovoľuje, môže používanie pomôcok uľahčiť vykonávanie hygieny bez asistencie rodiča a dodať mu pocit väčšej samostatnosti.
Používanie toalety zjednodušia pomôcky ako nadstavce a sedadlá na toalety. Od veku dieťaťa a jeho zdravotného stavu sa potom odvíja výber jednotlivých pomôcok. Pokiaľ dieťatko zvládne sedieť na toalete bez opory, môžete siahnuť napríklad po rodinnom sedadle na WC, ktoré jednoducho nasadíte a zdvihnete dosku v závislosti od toho, kto plánuje WC použiť. Ak potrebuje dieťa väčšiu oporu, existujú sedadlá na WC opatrené opierkami a popruhmi. Tie mu zabezpečia komfort a predovšetkým bezpečie pri vyprázdňovaní.
Čo pomôže vášmu dieťaťu s handicapom pri jedení a pití?
Aj zdravé deti môžu mať občas tendenciu obsah taniera alebo pohára vyliať. Inokedy im zas môže robiť problém správne uchopenie a narábanie s príborom. Väčšinou to chce len dávku trpezlivosti a trocha času, kým sa deti naučia čo a ako. U detičiek s telesným postihnutím môže byť tento proces o niečo komplikovanejší, a preto by im mohli pomôcť napríklad taniere s delením alebo vyvýšeným okrajom, príbory so špeciálne prispôsobeným úchopom či poháriky zabezpečené proti vytekaniu.

Iné pomôcky pre deti s telesným postihnutím
Okrem pomôcok a zariadení, ktoré hendikepovaným detičkám pomáhajú uľahčiť chôdzu alebo vykonávanie hygieny, sú dostupné tiež také, ktoré im pomôžu pri problémoch s jemnou motorikou. Uchopenie drobných predmetov, písanie či dokonca strihanie nožnicami tak pre nich môže byť ľahšie. Vďaka tomu sa o niečo jednoduchšie zaradia nielen do bežného života, ale aj do spoločnosti či školy.
Pomôcky na každý deň:
Dostupné sú taktiež rôzne nástroje a pomôcky pri postihnutí sluchových a zrakových orgánov, ako sú načúvacie prístroje, zväčšovacie sklá a prístroje na prevod textu. Chodenie do školy môžu deťom uľahčiť špeciálne perá, držiaky na knihy, nožnice s dvojitým ovládaním a mnoho iných pomôcok.