Cukrovka, odborne diabetes mellitus, je ochorenie látkovej premeny v organizme. Vyznačuje sa zvýšenou hladinou glukózy v krvi a je zapríčinená poruchami tvorby inzulínu v pankrease. V súčasnosti ide o čoraz rozšírenejšie ochorenie, pričom rozlišujeme dva hlavné typy cukrovky – cukrovku typu I a cukrovku typu II. Cukrovka je chronické ochorenie, ktoré si vyžaduje úpravu životného štýlu, dodržiavanie stanovenej diéty, liečby a tiež vhodnú starostlivosť.
Ak vám alebo vášmu blízkemu diagnostikovali diabetes, pravdepodobne sa snažíte zorientovať vo všetkých pravidlách a zásadách. Čo smiete a čo nie? Aké pomôcky budete potrebovať a na čo máte nárok? Pripravili sme si pre vás malú pomôcku vo forme prehľadu základných pomôcok pre diabetikov.
Pomôcky pre diabetikov na liečbu i starostlivosť o telo
Pomôcky pre diabetikov môžeme rozdeliť do viacerých skupín. Prvú tvoria pomôcky súvisiace s cukrovkou ako takou – čiže glukomer, testovacie prúžky či lancety. Tie sú potrebné na to, aby si diabetik mohol kontrolovať hladinu glukózy v krvi, a teda aj účinnosť diéty a liečby. Niekto si robí kontrolné merania len v lekárom stanovených intervaloch, iní diabetici si cukor merajú pravidelne.
Pomôcky na podávanie liekov a inzulínu
Ďalšia skupina pomôcok pre diabetikov sú tie, ktoré sú potrebné na podávanie liekov a inzulínu. Nie každý cukrovkár je totiž odkázaný na inzulínovú terapiu. Väčšina pacientov s diagnostikovanou cukrovkou II. typu, donedávna nazývanou aj starecká cukrovka, sa lieči pomocou perorálne (ústne) podávaných liekov na cukrovku. Niektorí cukrovkári II. typu a všetci cukrovkári s diabetom I. typu si však musia pichať inzulín.
Zvyčajne sa podávanie inzulínu realizuje prostredníctvom inzulínového pera. Dostupné sú tiež inzulínové striekačky a špeciálne inzulínové pumpy. Tu je potrebné mať na pamäti, že neotvorený inzulín sa skladuje v chlade, otvorený pri izbovej teplote – nepodáva sa studený.
Pokiaľ cestujete na dovolenku či výlet, určite bude vhodnou pomôckou chladiace puzdro na inzulín, ktoré ho udrží v bezpečnej teplote. Nezabúdajte ale, že by ste puzdro nemali vystavovať teplotám vyšším ako 30°C, priamemu slnku a ani mrazu.
Dávkovače liekov vám pomôžu nevynechávať dávky liekov
Na uľahčenie užívania liekov a tiež prehľad o tom, či ste dennú dávku užili, odporúčame použitie dávkovačov liekov. Táto pomôcka sa najčastejšie používa u seniorov, nakoľko práve oni často musia užívať väčšie množstvá liekov.
Dávkovače sú však veľkým pomocníkom pre všetkých, ktorí denne berú lieky či doplnky a sem-tam sa im stane, že ich zabudnú užiť. Dávkovače kúpite v rôznych variantoch. Niektoré sú menšie, iné väčšie a nájdete aj také, čo majú formu kľúčenky. Môžete si teda výber prispôsobiť presne vašim potrebám. Nadávkujete si lieky na jeden deň alebo napríklad na celý týždeň?
Pomôcky na starostlivosť o nohy
Ďalšou skupinou pomôcok, ktoré by diabetikovi nemali chýbať, sú prípravky starostlivosti o nohy. Ak trpíte cukrovkou, určite vás diabetológ upozornil, že cukrovkári sú všeobecne náchylnejší na vznik infekcií. Môžu sa im horšie hojiť rany, a preto by mali byť veľmi opatrní pri strostlivosti o svoje nohy.
Jednou z nepríjemných, a často aj vážnych komplikácií cukrovky, je totiž vznik diabetických vredov a diabetickej nohy. Diabetická noha je závažná komplikácia diabetu, ktorá vzniká v dôsledku poškodenia nervov (neuropatie) a ciev (ischemickej choroby) dolných končatín. Vedie k tvorbe vredov, infekcií a v prípade zanedbania až k riziku amputácie končatiny.
Je preto obzvlášť dôležité, aby osoby s diabetom venovali starostlivosti o nohy naozaj patričnú pozornosť. Pravidelná hygiena, pedikúra, prevencia vzniku popraskanej kože či vyhýbanie sa mykózam sú v tomto prípade kľúčové.
Môžete sa objednať na odbornú pedikúru u pedikérky – tá je vhodná predovšetkým, ak už máte problémy s plesňovými infekciami či zhrubnutou kožou. V rámci domácej starostlivosti potom nezabudnite na pravidelnú hydratáciu, hygienu a jemné odstraňovanie zhrubnutej kože. Rozhodne neodporúčame používanie žiletiek, ale jemných pilníkov určených na nohy. Vždy si dajte pozor, aby ste si nespôsobili poranenie a nezaviedli infekciu.
U diabetikov náchylných na vznik diabetickej nohy sa tiež odporúča nosenie špeciálnych ponožiek či topánok. Bežné ponožky a obuv totiž môžu spôsobovať zvýšenie tlaku, odery, prípadne brániť pokožke v „dýchaní“. To všetko má potom vplyv na vznik už spomínaných komplikácií vo forme poranení, infekcie až diabetickej nohy.
Aké ďalšie pomôcky sa vám ako diabetikovi môžu zísť?
Okrem vyššie spomenutých pomôcok nezabudnite na:
- tlakomer, predovšetkým ak vás trápia problémy s tlakom,
- prípravky a pomôcky na dezinfekciu miesta vpichu pri aplikácii inzulínu a dezinfekciu rúk,
- nádobu na likvidáciu použitých ihiel,
- zápisník, do ktorého si budete písať namerané hodnoty glukózy, prípadne aj konzumované jedlo a iné potrebné údaje, vďaka ktorým si bude lekár môcť odpozorovať váš stav.
Na aké zdravotnícke pomôcky má slovenský diabetik nárok?
Ak vám diagnostikovali cukrovku, máte nárok na niektoré lieky a niektoré pomôcky plne alebo čiastočne hradené zdravotnou poisťovňou. Zvyčajne ide predovšetkým o glukomer, prúžky, ihly, lancety, inzulínové pumpy a samozrejme tiež lieky a inzulín. Okrem toho vám diabetológ môže predpísať aj špeciálnu obuv, ponožky a ďalšie pomôcky, pokiaľ to váš zdravotný stav vyžaduje. Aktuálny zoznam všetkých pomôcok hradených zo zdravotného poistenia nájdete na stránkach Ministerstva vnútra SR, prípadne sa informujte priamo u vášho diabetológa.