S pribúdajúcim vekom sa istota, balans a pevný krok postupne vytrácajú a pomôcky na chodenie sa stávajú nevyhnutnými spoločníkmi mnohých seniorov. Nie je to len otázkou uľahčenia chôdze, ale aj bezpečia. Keď máte totiž neistý krok, ľahšie sa môže stať, že stratíte rovnováhu a spadnete. V závislosti od toho, akú veľkú pomoc a oporu potrebujete, si môžete vybrať z viacerých typov bariel, palíc, chodítok a rolátorov. Pripravili sme si pre vás malý prehľad jednotlivých pomôcok, ktoré pomôžu vám alebo vášmu blízkemu znovu získať stabilitu.
Typy pomôcok na chodenie pre seniorov
Medzi zrejme najpoužívanejšie a najvyhľadávanejšie pomôcky na chodenie patria barly a vychádzkové palice. Pomáhajú zmierniť záťaž na dolné končatiny a súčasne poskytujú oporu a stabilitu pri chôdzi. Ďalšími typmi pomôcok na chodenie sú chodítka a rolátory, využívané predovšetkým tými, ktorí potrebujú väčšiu oporu. Pozrite sa s nami na tieto pomôcky bližšie.
Barle nielen na oporu po zranení, ale aj stabilitu pri chôdzi seniora
Barlu ako pomôcku na chodenie zrejme pozná každý. Či už hovoríme o francúzskej alebo nemeckej barle, určite sa zhodneme na tom, že ide o veľmi šikovnú pomôcku. Oba typy bariel sú vhodné pri problémoch s pohybovým aparátom, bedrovými kĺbmi, zraneniach, operáciách či úrazoch. Rozdiel medzi nimi je však predovšetkým v tom, že nemecké barly, zvané tiež podpazušné, sú vhodné v prípade zranenia jednej nohy, ktoré si vyžaduje krátkodobé používanie tejto pomôcky.
Pokiaľ hľadáte pomôcku na chodenie, ktorá je pre seniora vhodnejšia na dlhodobé používanie, správnou voľbou sú francúzske barly. Sú vhodné aj pri postihnutí oboch nôh, poskytujú oporu, stabilitu a zmierňujú zaťaženie dolných končatín. Ide tiež o pomôcku, ktorá bude pre seniora pravdepodobne pohodlnejšia, nakoľko pri jej použití nevzniká tlak na podpazušie.
Viete ako vášmu blízkemu nastaviť správnu výšku barle?
Prečítajte si v našom článku viac o tom, ako zistíte, že má barla správnu výšku a ako ju v prípade potreby nastaviť.
Vychádzkové palice pre seniorov
U seniorov sú veľmi obľúbené vychádzkové palice. Dodajú im potrebnú oporu a stabilitu – bez ohľadu na to, či sa pohybujú doma alebo vonku. Vychádzková palica pomôže seniorovi zostať dlhšie samostatným a bude ho sprevádzať pri bežných denných činnostiach. Veľkou výhodou týchto pomôcok je, že sú nielen funkčným, ale v mnohých prípadoch aj štýlovým doplnkom. V našom sortimente nájdete napríklad modely vychádzkových palíc v rôznych farebných prevedeniach s krásnymi rukoväťami. Váš milý senior si tak môže vybrať palicu, ktorá mu bude nielen dobre slúžiť, ale tiež ulahodí jeho oku.
Potrebuje senior väčšiu oporu pri chodení? Zaobstarajte mu chodítko
Pre tých seniorov, ktorým palica či barla neposkytuje dostatok opory, máme v ponuke rôzne druhy chodítok. Tie pomáhajú seniorom nielen kráčať, ale napríklad aj vstávať či sadať si. Ich veľkou výhodou je predovšetkým stabilita. Dôchodca sa o chodítko môže oprieť a získať tak stratenú rovnováhu. Pri výbere jednotlivej pomôcky by ste vždy mali zvážiť viacero faktorov, napríklad:
- Bude sa dôchodca primárne pohybovať v interiéri alebo aj v exteriéri?
- Akú veľkú oporu potrebuje senior?
- Bude váš milý senior pomôcku využívať dlhodobo a pravidelne alebo len počas rekonvalescencie či rehabilitácie?
- Ako veľmi aktívny dôchodca je?
Chodítka sú stabilné pomôcky na chodenie, ktoré dôchodcovi poskytujú oporu vďaka štyrom nohám a pevnej konštrukcii. Tie najbežnejšie chodítka sú pevné, čo znamená, že seniori si ich počas chôdze podvihujú a posúvajú. Iný typ chodítok sú krokovacie. Tie sa vďaka kĺbom hýbu spolu s používateľom. Oba typy chodítok sú vhodné do interiéru aj exteriéru. Pre aktívnejších seniorov, ktorí sa radi pohybujú vonku, prípadne sú stále schopní si mnoho denných povinností (nákupy, návštevy, vyšetrenia) vybaviť sami, je vhodné poobzerať sa po rolátoroch.
Rolátory pre aktívnych seniorov
Rolátory sú v podstate chodítka vylepšené o kolieska. Sú vhodné aj do interiéru, svoje využitie nájdu však predovšetkým v exteriéri. Mnoho modelov rolátorov má totiž zabudované rôzne vylepšenia, ako sú napríklad košíky či háčiky na tašky. Vďaka nim si senior môže vziať so sebou všetko, čo potrebuje, prípadne si zvládne odniesť menší nákup. Ďalším vylepšením sú sedáky. Pokiaľ sa senior počas vychádzky unaví, môže sa jednoducho posadiť na sedák a na chvíľu si odpočinúť. Samozrejmosťou vo výbave rolátorov sú brzdy.
Možno získať pomôcky na chodenie na lekársky predpis?
Tak ako aj mnoho iných pomôcok, aj tie na chodenie môžete získať na lekársky predpis. Pre získanie poukazu je potrebné navštíviť lekára špecialistu, ktorý posúdi seniorov zdravotný stav a jeho odkázanosť na používanie pomôcky. Následne vypíše poukaz na konkrétnu pomôcku a informuje vás o prípadnom doplatku. Niektoré zdravotnícke pomôcky sú totiž preplácané zdravotnou poisťovňou v plnej miere, pri iných zas treba určitú časť doplatiť. Kompletný zoznam pomôcok nájdete na stránke Ministerstva zdravotníctva SR. S poukazom potom stačí navštíviť špecializovanú predajňu a pomôcku si vybrať.
Zatiaľ čo chodítka a rolátory seniorovi môže predpísať len rehabilitačný lekár, pri barlách a paliciach je možností viacero. Poukaz môže vystaviť rehabilitačný lekár, ale tiež ortopéd, geriater, reumatológ, chirurg, neurochirurg alebo neurológ.
Zistite viac o tom, ako získať chodítko pre seniorov na predpis
Prečítajte si jeden z našich starších článkov a zistite všetko potrebné o získaní poukazu na chodítko či rolátor.
Ako zistíte ktoré pomôcky na našom e-shope sú hradené zdravotnou poisťovňou?
Aj u nás si môžete vybrať pomôcky na chodenie, ktoré vám úplne alebo čiastočne preplatí poisťovňa. Ktoré to sú, zistíte naozaj jednoducho. Každá preplácaná pomôcka je viditeľne označená štítkom „hradené ZP“. Po rozkliknutí daného produktu sa potom na produktovej stránke dozviete aj to, či je hradená úplne, alebo je potrebné nejakú časť sumy doplatiť.