Venujete dostatočnú pozornosť zdraviu vašej chrbtice? Pravdepodobne nie – aspoň nie dovtedy, kým sa neobjavia prvé problémy a bolesť. Chrbtica je pritom jedna z najdôležitejších častí pohybového aparátu. V prvom rade má podpornú funkciu, no chráni tiež miechu a umožňuje pohyb. Ak si na chrbticu nedávate pozor, nedbáte na správne držanie tela, prípadne vás postihne ochorenie, objavia sa nepríjemné bolesti, znížená pohyblivosť a v horších prípadoch aj vážnejšie zdravotné problémy.
Zatiaľ čo pri niektorých problémoch s chrbtom je nevyhnutá návšteva lekára a špecifická liečba či rehabilitácia, s menej závažnými ťažkosťami vám môžu pomôcť vhodne zvolené ortopedické pomôcky na chrbát. Prečítajte si viac a objavte pomôcky, ktoré vám alebo vášmu blízkemu uľavia od bolesti i stuhnutia a zlepšia kvalitu vášho života.
Toto sú tie najbežnejšie problémy s chrbtom:
- Bolesti chrbta – Bolesť chrbta je vo všeobecnosti najčastejšia ťažkosť, pričom ju môže spôsobovať hneď niekoľko faktorov. Patrí k nim napríklad nesprávne držanie tela, nedostatok pohybu, sedavý životný štýl či preťaženie svalov.
- Skolióza – Skolióza je deformácia chrbtice. Dochádza pri nej k bočnému vrodenému, prípadne získanému zakriveniu chrbtice, pričom zhoršenie skoliózy nastáva v dôsledku nesprávneho držania tela.
- Hernia disku – herniu disku možno poznáte skôr ako vysunutú, resp. „vyskočenú“ platničku. Ide o nepríjemný a veľmi bolestivý stav, vznikajúci v dôsledku straty pružnosti platničky, jej pohyblivosti, a tým aj zvýšenej náchylnosti na prasknutie alebo spomínané vysunutie. Hernia sa prejavuje silnou bolesťou, mravčením a oslabením končatín.
- Lordóza a kyfóza – vaša chrbtica má určité prirodzené zakrivenie. Ak však v tomto zakrivení nastanú odchýlky, hovoríme o lordóze alebo kyfóze. Obe spôsobujú bolesť a obmedzenú pohyblivosť.
- Zlé držanie tela – musíme ho vypichnúť samostatne, nakoľko je nielen príčinou ďalších problémov s chrbtom, ale tiež ho považujeme za diagnózu. Zlé držanie tela je totižto veľmi častý problém, ktorý si mnohí ani neuvedomujú. Týka sa napríklad čoraz väčšieho množstva ľudí so sedavým zamestnaním.
- Reumatické ochorenia – k týmto ochoreniam patrí napríklad reumatoidná artritída alebo Bechterevova choroba. Obe ochorenia spôsobujú zápal v kĺboch chrbtice, stuhnutosť a chronickú bolesť, ktorá môže viesť k obmedzeniu pohybu.
- Lumbago – ľudovo sa mu hovorí, „seknutie“ v krížoch. Predstavuje náhlu, intenzívnu bolesť v dolnej časti chrbta. Často je táto bolesť spôsobená preťažením, nesprávnym zdvíhaním ťažkých predmetov a dokonca pôsobením chladu. Môže trvať niekoľko dní až týždňov a sťažuje až znemožňuje vykonávanie bežných pohybov.
Ortopedické pomôcky na chrbát alebo čo vám pomôže zmierniť bolesť chrbta?
V prípade vážnejšej diagnózy by ste mali liečbu a režimové opatrenia vždy konzultovať s lekárom, fyzioterapeutom či iným odborníkom. V mnohých prípadoch si však dokážete s bolesťami chrbta pomôcť aj prostredníctvom vhodných pomôcok – ortopedických, zdravotných a masážnych.
K ortopedickým pomôckam na chrbát patria napríklad:
- Bedrové a chrbtové ortézy – tie vám odporučí lekár na základe vyšetrenia, vášho zdravotného stavu a potreby používania takejto pomôcky. Zvyčajne sa totiž vyrábajú na mieru a pomáhajú napríklad s hojením a rekonvalescenciou po úrazoch.
- Bedrové, driekové a brušné pásy – sú obľúbené nielen ako prevencia proti prechladnutiu, ale pomáhajú tiež so správnym držaním tela a zmierňujú záťaž na spodnú časť chrbta.
- Ergonomické stoličky a vankúše na sedenie – pokiaľ počas dňa veľa sedíte, mali by ste zainvestovať do kvalitnej stoličky, prípadne vankúša na sedenie. Pomôžu vám so správnym držaním tela a zmiernením bolesti chrbta.
- Ortopedické/ergonomické vankúše a matrace – spánok v nesprávnej polohe dokáže spôsobiť nemalé ťažkosti a nepríjemné bolesti. Zabezpečte si preto vhodný a kvalitný vankúš i matrac, ktoré dajú vašej chrbtici dostatočnú podporu počas spánku.
Podľa čoho si vyberiete kvalitný vankúš na spanie? Poradíme vám
Existuje niekoľko kritérií, ktoré by ste pri výbere vankúša na spanie mali zohľadniť. Prečítajte si, čo by ste rozhodne nemali podceniť.
Zdravotné pomôcky na chrbát, ktoré zahrejú
Okrem ortopedických pomôcok vám môžu pomôcť aj rôzne chladiace či hrejivé produkty, ako sú vankúšiky, termofory, podložky a podsedáky. Pomáhajú zmierniť bolesť, uvoľniť svaly a priniesť úľavu. To, či potrebujete chladivý alebo naopak hrejivý obklad, je na vašom uvážení. Každému funguje niečo iné. V zásade sa chladivé vankúšiky prikladajú väčšinou na opuchy alebo pri akútnom stave. Hrejivé vankúšiky zase zvyknú pomáhať pri chronických bolestiach, bolestiach z "prievanu" a podobne.
V niektorých prípadoch je tiež vhodné ožarovanie infra lampou. Tu je však potrebné vziať do úvahy celkový zdravotný stav a diagnostikované ochorenia.
Poznáte všetky účinky infa lampy?
Prečítajte si viac o tom, ako fungujú infra lampy a spoznajte ich liečivé účinky na zdravie pohybového aparátu i iných aspektov vášho zdravia.
Masážne pomôcky na chrbát
Aj masáž je skvelým spôsobom, ako si uľaviť od bolesti chrbta – a to predovšetkým vtedy, keď je spôsobená stuhnutím svalov, ich nadmerným zaťažením či zlým držaním tela. Môžete sa objednať k odborníkovi, pomôcť si však viete aj doma. Na masáž a zlepšenie cirkulácie krvného obehu slúžia rôzne masážne valce, loptičky a iné pomôcky, ktoré dostanete kúpiť aj v našom e-shope. Pozrite napríklad: