Mnohí ľudia majú ťažkosti dosiahnuť kvalitný spánok. Okrem toho je kvalita spánku často podceňovaná a nie každý ju považuje za dôležitú. Kvalitný spánok je však jedným zo základných pilierov nielen fyzického, ale aj psychického zdravia. To, či sa vyspíte dobre, pritom ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov – napríklad váš životný štýl, spánkový režim, posteľ, matrac a samozrejme aj kvalitný vankúš na spanie.
Dobre zvolený vankúš totiž poskytuje oporu hlavy, krčnej chrbtice a pomáha vám zachovať si počas spánku optimálnu polohu. Tým priamo ovplyvňuje zdravie chrbtice a pomáha predchádzať bolestiam chrbta, krku i hlavy. Pre chronických pacientov či seniorov je dobrý vankúš nesmierne dôležitý, nakoľko môže výrazne ovplyvniť mieru bolestí kĺbov i svalov. Pozrite sa spolu s nami na to, ako by mal vyzerať vhodný vankúš na spanie a nájdite taký, ktorý vám či vašim blízkym prinesie kvalitný a ničím nerušený spánok.
Podľa čoho vybrať kvalitný vankúš na spanie?
Asi by sme len ťažko našli jeden vankúš vyhovujúci všetkým ľuďom rovnako. Na jednej strane má totiž každý človek rozličné nároky na vankúš samotný, na druhej strane zohrávajú svoju úlohu aj faktory ako zdravotný stav, poloha v spánku či dokonca ročné obdobie. Čo by ste teda mali vziať do úvahy pri výbere nového vankúša pre seba alebo vášho blízkeho?
Vankúš na spanie vyberajte podľa polohy, v ktorej zvyknete spávať
To, v akej polohe máte vo zvyku spávať, je pre výber toho najlepšieho vankúša na spanie naozaj kľúčové. Pre každý typ spáča je totiž vhodný iný typ vankúša.
Spánok na chrbte
Ak zvyknete vy alebo váš blízky spávať prevažne na chrbte, vhodnou voľbou pre vás bude vyšší a stredne mäkký vankúš. Vankúš však nesmie byť príliš vysoký, aby ste nemali hlavu veľmi zdvihnutú. Chrbtica má byť v jej prirodzene zakrivenej polohe a vankúš má poskytovať oporu pre plecia a krk. Ak zvyknete spávať na chrbte, je pre vás vhodný anatomický vankúš.
Spánok na bruchu
Pre spáčov na bruchu sa odporúča mäkký a nízky vankúš, ktorý sa prispôsobí hmotnosti vášho tela, aby nedochádzalo k nadmernému zaťažovaniu chrbtice. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú vankúše určené vyslovene na spanie na bruchu. Zaručujú, že nebudete mať hlavu zdvihnutú príliš dohora a chrbticu v neprirodzenej polohe.
Spánok na boku
Ak spíte najradšej na boku, siahnite po vyššom a tvrdšom vankúši. Potrebujete totiž poskytnúť správnu podporu pleciam, krku a chrbtici. Pri spaní na boku by mala byť vaša chrbtica vždy v rovine a hlava by sa nemala zakláňať – ani dozadu, ani do bokov. Opäť je vhodné vybrať anatomický vankúš pre čo najlepšiu oporu.
Pre výber kvalitného vankúša na spanie zohľadnite aj zdravotné ťažkosti a ochorenia
Najčastejšie zdravotné ťažkosti ovplyvňujúce výber vankúša sú rôzne alergie a tiež problémy s chrbticou – zväčša krčnou. Pri alergiách zohráva dôležitú úlohu predovšetkým materiál, z ktorého je vankúš vyrobený. Vhodné sú napríklad vankúše z dutého vlákna a pamäťovej peny so snímateľnými a prateľnými poťahmi. Ak vás trápia ťažkosti s krčnou chrbticou, opäť sa odporúča siahnuť práve po anatomicky tvarovanom vankúši.
Anatomický vankúš na spanie
Pri výbere vankúša sa môžete stretnúť s rôznymi názvami. My sme už niekoľkokrát spomenuli anatomický vankúš, no časté sú aj názvy ako zdravotný, ergonomický či ortopedický vankúš. V zásade by sa dalo povedať, že ide o ten istý typ vankúšov. Ich úlohou je zabezpečiť správnu polohu tela počas spánku, podporiť hlavu, krk, chrbticu i plecia. Zdravotné vankúše disponujú licenciou a boli vytvárané pod dohľadom odborníkov. Máte pri nich teda istotu, že nekupujete „mačku vo vreci“. Ortopedické a ergonomické vankúše sú v podstate všetky vankúše, ktorých úlohou je zlepšiť kvalitu spánku.
Anatomický vankúš spoznáte podľa jeho špecifického tvaru dvojitej vlnovky prispôsobenej tvaru ľudského tela. Vďaka tomuto zakriveniu zmierňuje tlak v oblasti šije a umožňuje svalom počas spánku úplné uvoľnenie. Okrem toho prináša anatomický vankúš úľavu pri bolestiach krčnej chrbtice a môže dokonca pozitívne ovplyvniť nočné chrápanie či nepokojný spánok.
Anatomické vankúše majú pevný tvar. Nájdete ich však v rôznych veľkostiach. Je teda potrebné, aby ste si vybrali vám vyhovujúcu veľkosť. Len tak totiž vankúš bude môcť splniť svoju úlohu – zabezpečiť vám kvalitný spánok. Pri ležaní na anatomickom vankúši by mala vyššia strana poskytovať oporu krku, hlava by mala byť v priehlbine vankúša a ramená by mali ležať voľne na matraci.
Aké ďalšie vankúše na spanie môžu zvýšiť kvalitu vášho spánku?
Vankúše na spanie s bylinnou náplňou
Okrem klasických či anatomických vankúšov sú dostupné napríklad aj malé vankúšiky s rozličnými náplňami. Obľúbené sú napríklad vankúšiky so sušenou levanduľou, ktorej vôňa má upokojujúce účinky. Nájdete však aj vankúše s mätou a šalviou, ktoré napomáhajú lepšiemu dýchaniu, čím zároveň zvyšujú kvalitu spánku.
Polohovacie vankúše
Polohovacie vankúše sú určené predovšetkým pre ľudí so zníženou pohyblivosťou. Umožňujú im zmeniť polohu, čím sa zmierňuje tlak na jednotlivé časti tela, zamedzuje sa vzniku preležanín a zlepšuje sa kvalita spánku. Niektoré typy polohovacích vankúšov používajú aj mladší a zdraví ľudia. Ide predovšetkým o podlhovasté vankúše na spanie na boku, obľúbené napríklad u budúcich mamičiek.
Poznáte rozdiel medzi klasickým a antidekubitným vankúšom?
Prečítajte si viac o polohovacích vankúšoch, zistite, pre koho sú vhodné a aký typ tejto pomôcky si vybrať.