Vykonávanie každodenných činností môže byť pre ľudí s hendikepom náročné. Samozrejme, vždy závisí od typu a miery postihnutia. Niektorí ľudia môžu bežné denné úkony zvládať bez asistencie a pomoci inej osoby. U iných je však pomoc v podobe rodinného príslušníka, asistenta alebo zdravotníckej pomôcky nevyhnutná. Práve kompenzačné pomôcky majú za úlohu uľahčiť vášmu blízkemu život v najvyššej možnej miere.
Medzi kompenzačné pomôcky zaraďujeme všetky zariadenia a prístroje, ktoré nejakým spôsobom pomáhajú postihnutej osobe nahrádzať, podporovať alebo doplniť stratenú funkciu. Môže ísť o problémy s pohybovým aparátom, stratu niektorého zmyslu alebo vykonávanie iných bežných činností.
Čo všetko patrí ku kompenzačným pomôckam pre telesne postihnutých?
Už sme spomenuli, že miera a typ postihnutia sa môžu líšiť. Niektorí ľudia môžu trpieť postihnutím pohybového aparátu, čo im znemožňuje sa svojvoľne pohybovať. Iný typ postihnutia je napríklad strata sluchu alebo zraku. Každé postihnutie si však so sebou nesie určité úskalia a obmedzenia pri bežných činnostiach. Vďaka kompenzačným pomôckam môžete vášmu blízkemu pomôcť vykonávať niektoré činnosti samostatne alebo s minimálnou pomocou.
Spektrum týchto pomôcok je naozaj široké, patria sem napríklad:
- kuchynské príslušenstvo s hlasovým výstupom (kuchynské váhy, rôzne spotrebiče a podobne),
- pomôcky do kúpeľne, ku ktorým patria nielen schodíky, sedáky, sprchovacie stoličky, ale napríklad aj zdviháky do vane,
- pomôcky na chôdzu, respektíve pohyb, čiže palice, barly, chodítka a invalidné vozíky,
- pomôcky na zosilnenie zvuku, načúvacie zariadenia,
- pomôcky pre slabozrakých a nevidiacich, ako napríklad slepecké palice, signalizačné zariadenia, hodinky a budíky s hlasovým výstupom,
- elektronika so špeciálnou úpravou.
Aké kompenzačné pomôcky pre telesne postihnutých nájdete u nás?
V našom sortimente nájdete predovšetkým kompenzačné pomôcky pre imobilných pacientov a ľudí s problémami s pohybovým aparátom. Niektoré z týchto pomôcok si môžete dokonca zaobstarať na lekársky predpis – teda hradené plne alebo čiastočne zdravotnou poisťovňou. Na našom e-shope sú hradené pomôcky vždy viditeľne označené.
Mechanické aj elektrické invalidné vozíky a kompenzačné pomôcky na chodenie
Invalidné vozíky sú nevyhnutnou pomôckou pre tých, ktorí sa nedokážu sami pohybovať po domácnosti či v exteriéri, prípadne nezvládnu prejsť dlhšiu vzdialenosť. Podľa miery postihnutia a schopností vášho blízkeho je potom možné zvoliť buď mechanický (ručne ovládaný), alebo elektrický vozík, ktorý sa ovláda pomocou konzoly.
Pre ľudí, ktorým postihnutie umožňuje chôdzu, avšak potrebujú pomôcť s oporou a stabilitou, sú vhodné barle, palice, chodítka a rolátory. Z týchto pomôcok je potom potrebné vyberať na základne potrieb vášho blízkeho a miery jeho samostatnosti.
Kompenzačné pomôcky do kúpeľne
Do tejto skupiny patria rôzne pomôcky, ktoré majú pacientovi uľahčiť vykonávanie základnej hygieny. Niektorým možno postačia nadstavce na WC, schodíky či sedadlá do vane. Avšak ľuďom, ktorí sú v dôsledku postihnutia odkázaní na pomoc iných, prípadne sú plne imobilní, určite v mnohom pomôžu kúpeľňové zdviháky, sprchovacie alebo toaletné kreslá a podobne. Vykonávanie hygieny je pre mnohých imobilných ľudí či seniorov chúlostivou záležitosťou. Práve používanie takýchto pomôcok môže pomôcť prinavrátiť vášmu blízkemu aspoň maličký kúsok samostatnosti a diskrétnosti.
Kompenzačné pomôcky pre nevidiacich a slabozrakých
Absencia zraku, prípadne jeho zhoršený stav, môže človeku skomplikovať život – hoci trochu iným spôsobom, než pri postihnutí pohybového aparátu. Orientácia v priestore, pohyb vonku a vykonávanie bežných činností so sebou v takomto prípade prinášajú úskalia, ktoré si vidiaci človek zrejme nevie ani len predstaviť. Kompenzačné pomôcky, ako sú napríklad zariadenia s hlasovým výstupom (teplomery, kuchynské váhy a podobne), ale tiež budíky či špeciálne telefóny sú skvelými voľbami, ktoré nevidiacemu pomôžu s každodenným fungovaním.
Nevyhnutnosťou sú tiež napríklad slepecké palice, vďaka ktorým sa nevidiaci dokáže pohybovať a orientovať v priestore. Sú charakteristické svojou bielou farbou, ktorá je vyhradená práve na signalizáciu zrakovo postihnutého človeka – má upozorniť okolitých chodcov, ale aj šoférov.
Chceli by ste o kompenzačných pomôckach pre nevidiacich vedieť viac?
Prečítajte si v našom článku, aké typy pomôcok pre nevidiacich existujú a pozrite sa na našu ponuku palíc pre nevidiacich.
Kompenzačné pomôcky pre deti
Nie len vysoký vek či úraz počas života sú dôvodom pre využívanie kompenzačných pomôcok. Aj telesne postihnuté či ťažko choré detičky potrebujú pri niektorých činnostiach špeciálnu pomoc. Práve niektoré kompenzačné pomôcky môžu poskytovať spôsob, ako dieťa aspoň čiastočne naučiť samostatnosti a pomôcť mu s vykonávaním bežných činností.
Okrem už spomenutých držadiel do kúpeľne či vozíkov to môžu byť detské chodítka, špeciálne upravené pre detských pacientov. Niektoré deti s poruchami pohybového aparátu majú vďaka nim možnosť samostatnejšie sa pohybovať (napríklad v škole). Okrem toho v našom eshope nájdete pomôcky na uchopenie pera, detské palice, špeciálne príbory či iné pomôcky na uľahčenie každodenného života vášho dieťaťa.