Invalidný vozík je zdravotnícka pomôcka, ktorá je pre mnohých ľudí so zníženou pohyblivosťou jedinou šancou, ako sa presúvať a nebyť neustále odkázaný len na trávenie času doma a byť pripútaný na lôžko. Či už hovoríme o klasickom mechanickom alebo elektrickom invalidnom vozíku, zhodneme sa určite na tom, že nejde práve o lacné zdravotné pomôcky. Smutnou realitou je, že len máloktorý pacient odkázaný na použitie invalidného vozíka je schopný si ho dovoliť na vlastné náklady.
Ako pomoc pre pacientov s pohybovým znevýhodnením, zranených, imobilných pacientov a seniorov ponúkajú zdravotné poisťovne možnosť získať invalidný vozík hradený poisťovňou v plnej alebo čiastočnej miere. Ako získate vozík hradený zdravotnou poisťovňou a čo na to budete potrebovať?
Zdravotné pomôcky hradené poisťovňou vs. na predpis – ide o to isté?
Áno, pomôcka na predpis, na poukaz či hradená zdravotnou poisťovňou – všetky tri názvy pomenúvajú to isté, a teda to, keď je zdravotnícka pomôcka hradená z vášho zdravotného poistenia. Niektoré pomôcky pritom vaša zdravotná poisťovňa hradí v plnej miere. Iné len čiastočne. V prípade čiastočnej úhrady poisťovňou je potrebné, aby ste pri preberaní danej pomôcky uhradili stanovený doplatok.
Každá zdravotnícka pomôcka hradená zdravotnou poisťovňou má svoj kód. V podstate si môžete vopred prezrieť zoznam týchto pomôcok a u lekára sa popýtať na predpísanie poukazu na konkrétny mechanický alebo elektrický invalidný vozík vyhovujúci potrebám vášho blízkeho. Zoznam všetkých poisťovňou hradených pomôcok nájdete na stránkach Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Tento zoznam je pravidelne aktualizovaný.
Elektrické invalidné vozíky hradené poisťovňou – kedy majú pacienti nárok na ich získanie?
Elektrický invalidný vozík hradený poisťovňou získa pacient po splnení určitých kritérií. V prvom rade sa posudzuje odkázanosť pacienta na používanie vozíka a jeho schopnosť vozík používať samostatne. O posúdenie stupňa odkázanosti sa postará rehabilitačný lekár, a to na základe vyšetrenia a posudku. Následne pacientovi vypíše poukaz na konkrétnu pomôcku.
Aby bolo možné získať elektrický invalidný vozík hradený poisťovňou, musí byť pacient teda nielen odkázaný na jeho pomoc, ale taktiež musí byť schopný vozík ovládať samostatne a bezpečne. Často sa elektrické invalidné vozíky predpisujú pacientom, ktorí nie sú fyzicky schopní samostatne ovládať klasický mechanický vozík. Pri ňom je totiž potrebný určitý pohyb rúk a tiež dostatočná sila v pažiach. Elektrický invalidný vozík má jednoduchšie použitie, nakoľko sa ovláda pomocou páčky. Je však potrebné, aby pacient dokázal pomôcku ovládať bezpečne – teda tak, aby neohrozil seba a ľudí okolo.
Ak spĺňate vy alebo váš blízky tieto predpoklady a rehabilitačný lekár vám vypíše poukaz, je potrebné ho odovzdať vo vašej zdravotnej poisťovni. Tam prejde ešte schvaľovacím procesom vykonávaným revíznym lekárom poisťovne. Záverom tohto procesu je buď schválenie alebo zamietnutie predpisu na elektrický invalidný vozík hradený poisťovňou. So schváleným poukazom sa následne stačí obrátiť na špecializovanú predajňu, prípadne online obchod so zdravotníckymi pomôckami a doladiť objednanie a doručenie pomôcky.
V našej ponuke nájdete tieto mechanické a elektrické invalidné vozíky hradené zdravotnou poisťovňou (čiastočne alebo plne):
Ako často máte nárok na invalidné vozíky hradené poisťovňou?
V prípade, že vám vaša poisťovňa schváli predpis na mechanický invalidný vozík hradený poisťovňou, môžete si o nový požiadať každých 5 rokov. Na nový elektrický invalidný vozík máte nárok každých 7 rokov.
Chcete vedieť o elektrických invalidných vozíkoch na predpis viac?
V našom článku sa dočítate aj o tom, pre koho je elektrický vozík vhodný, na aké kritériá by ste pri jeho výbere mali dbať a dokonca, akými doplnkami a príslušenstvom ho môžete vybaviť.