Invalidné vozíky sú veľkou pomocou pre imobilných pacientov, ktorí nie sú schopní samostatného pohybu a presunu. Pomáhajú im zlepšiť kvalitu života a dodať kúsok samostatnosti. Ide však o finančne náročnú záležitosť, ktorú si nie každý zdravotne znevýhodnený pacient môže dovoliť. Vedeli ste, že aj elektrický invalidný vozík možno získať na predpis lekára? Pripravili sme si pre vás malé zhrnutie všetkého, čo potrebujete o nároku na invalidný vozík vedieť a pridali sme tiež pár tipov, ako vybrať ten správny. Čítajte ďalej.
Ako zistím či mám nárok na invalidný vozík?
Nárok na invalidný vozík sa odvíja od stupňa odkázanosti na zdravotnícku pomôcku, ktorý určuje rehabilitačný lekár. Na základe vyšetrenia a posudku vám lekár predpíše poukaz na získanie invalidného vozíka hradeného poisťovňou. Pri výbere elektrického invalidného vozíka je dôležité, aby ste si overili, či vami vybratá pomôcka patrí do zoznamu poisťovňou hradených zdravotníckych pomôcok. Tento zoznam nájdete na stránkach Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Niektoré pomôcky hradí zdravotná poisťovňa v plnom rozsahu, pri iných je hradená len určitá časť ceny. Zoznam je pravidelne aktualizovaný, čiže v ňom nájdete vždy aktuálne informácie.
V prípade, že vám lekár predpíše invalidný vozík a poisťovňa predpis schváli, máte nárok na:
- nový mechanický vozík každých 5 rokov,
- nový elektrický vozík každých 7 rokov.
Kedy mi môže byť poskytnutý elektrický invalidný vozík?
Elektrický invalidný vozík býva indikovaný predovšetkým pacientom, ktorí v dôsledku svojho zdravotného postihnutia nie sú schopní samostatne ovládať mechanický vozík. Ďalším z predpokladov na jeho získanie je však i to, či je pacient schopný elektrický vozík ovládať samostatne a bezpečne. Tento faktor posúdi príslušný lekár, ktorého potvrdenie potrebujete pre schválenie žiadosti zdravotnou poisťovňou.
Ako môžem získať invalidný vozík?
Získať invalidný vozík môžete troma spôsobmi:
- Môžete si invalidný vozík zakúpiť sami na vlastné náklady – túto možnosť spomíname, hoci nejde práve o často využívaný spôsob zabezpečenia vozíka. Elektrické invalidné vozíky sú finančne náročnejšie pomôcky a nie každý je schopný zaplatiť si ich z „vlastného vrecka“.
- Invalidný vozík si môžete vybaviť na poukaz od lekára – ide zrejme o najčastejšie využívaný spôsob získania invalidného vozíka, kedy vám poisťovňa na základe predpisu uhradí cenu vozíka, alebo jej časť.
- Treťou možnosťou je žiadosť o peňažný príspevok na kompenzáciu zdravotného postihnutia od Úradu práce sociálnych vecí a rodiny – môžete si zažiadať o príspevok na zdravotnícku pomôcku na príslušnom Úrade práce. Túto možnosť môžete využiť v prípade, že máte prvý vozík hradený zdravotnou poisťovňou a žiadate o druhý. Nárok na tento príspevok máte napríklad vtedy, keď sa vám vozík hradený poisťovňou pokazí.
Invalidný vozík na predpis – čo potrebujem vedieť?
Pre získanie elektrického invalidného vozíka na lekársky predpis je potrebné lekárske potvrdenie – respektíve vystavenie poukazu rehabilitačným lekárom. Tento poukaz musí následne schváliť zdravotná poisťovňa. Až po schválení poisťovňou si môžete vybrať elektrický invalidný vozík. Ako celý tento proces prebieha?
- Výber invalidného vozíka by mal podliehať vašim špecifickým potrebám. Väčšinou býva rozhodujúcim faktorom cena vozíka. Nezabúdajte však na to, že vy alebo váš blízky v ňom budete tráviť veľa času, preto by vám mal vyhovovať a byť v súlade s vašimi preferenciami. Aby bol invalidný vozík hradený zdravotnou poisťovňou, musí sa nachádzať v Zozname kategorizovaných zdravotníckych pomôcok. V tomto zozname nájdete aj informácie o tom, či je pomôcka hradená poisťovňou celá, alebo je potrebné nejakú časť jej ceny doplatiť.
- Predpísať invalidný vozík vám môže len váš rehabilitačný lekár. Na základe vyšetrení posúdi, či si zdravotný stav vyžaduje používanie elektrického invalidného vozíka a vypíše vám poukaz – takzvaný predpis. Do predpisu vypíše lekár okrem odôvodnenia aj kód zdravotnej pomôcky.
- Vyplnené tlačivo je potrebné zaniesť do vašej zdravotnej poisťovne. Žiadosť musí schváliť revízny lekár.
- Po schválení predpisu poisťovňou nás kontaktujte a dohodneme sa na spôsobe doručenia pomôcky – v prípade úhrady plnej ceny poisťovňou platíte len za doručenie pomôcky. V prípade čiastočnej úhrady poisťovňou je potrebné zaplatiť doplatok.
-
Hradené ZPInvalidný vozík TERRA elektrický4705,80 € s DPH
Ktoré elektrické invalidné vozíky z našej ponuky sú hradené zdravotnou poisťovňou?
V našej ponuke sa momentálne nachádza jeden elektrický invalidný vozík, ktorý je plne preplácaný zdravotnou poisťovňou. Ide o model TERRA určený pre interiér i exteriér s dojazdom 32 km.
Vozík má výškovo nastaviteľné stupačky, odoberateľnú sedačku a operadlo nastaviteľné do 4 polôh od 60° do 90°. Ovládanie vozíka je možné nastaviť na pravú alebo ľavú ruku a samozrejmosťou sú elektromechanické brzdy. Súčasťou vozíka je nabíjačka na batérie a uzatvorené batérie.
Aké výhody má elektrický invalidný vozík?
Väčšinu elektrických invalidných vozíkov môžete využívať v interiéri aj exteriéri. Napájanie elektrických vozíkov funguje na akumulátorové batérie a ovládanie vozíka zvládnete jednou rukou – prostredníctvom ovládacieho panela. Hlavnou výhodou elektrických vozíkov je práve jednoduchosť ich ovládania. Sú pre vás vhodné v prípade, že váš zdravotný stav neumožňuje zvýšenie fyzickej záťaže, ktoré vzniká pri ovládaní mechanického vozíka.
Kritériá, ktoré by ste pri výbere invalidného vozíka mali zvážiť
Ako sme už spomenuli vyššie, v invalidnom vozíku zvyknú pacienti tráviť mnoho času. Preto by ste jeho výber mali dobre zvážiť a prispôsobiť ho vašim potrebám a fyzickému stavu. Podľa akých kritérií by ste vozík mali vyberať?
- Fyzický stav – príznaky a prejavy ochorenia či jeho následky sú veľmi dôležitým faktorom, nakoľko môžu ovplyvniť to, do akej miery pacient potrebuje podporu vozíka a aké by mal mať vozík parametre.
- Správna veľkosť vozíka – parametre vozíka by ste mali vždy prispôsobiť tak, aby mal pacient komfort, dostatočnú oporu a aby vo vozíku sedel v správnej polohe. Tieto faktory sú dôležité, pretože nesprávna poloha tela môže viesť nielen k nepohodliu, ale môže tiež negatívne ovplyvniť zdravotný stav pacienta.
- Miesto použitia – už sme spomínali, že väčšina elektrických invalidných vozíkov slúži na použitie v interiéri aj exteriéri, môže sa však stať, že niektoré modely sú určené len na použitie vnútri, iné zas vonku.
- Možnosť nastavenia opierok a stupačiek – aby ste mali istotu, že vy alebo váš blízky budete mať vo vozíku dostatok pohodlia, mali by ste pri výbere zvážiť aj rozsah nastavenia opierok – napríklad opierky hlavy, rúk či chrbta a tiež stupačiek na nohy.
Ako si môžem vybaviť vozík?
Invalidné vozíky si môžete vybaviť množstvom doplnkov, ktoré vám pomôžu zvýšiť komfort pri používaní vozíka. Predovšetkým v prípade, že radi trávite veľa času vonku, môže sa vám zísť príslušenstvo, ktoré vás ochráni pred dažďom alebo chladom. Všetky potrebné veci si zas môžete zbaliť do ruksaku či tašky na invalidný vozík a väčšie bezpečie vám pomôžu získať fixačné pásy. Pre tých z vás, ktorí majú radi po ruke šálku kávy či teplého čaju, máme v ponuke držiak na šálky.