Keď hovoríme o rôznych systémoch a sústavách v ľudskom tele, veľmi často opomíname práve lymfatickú sústavu. Lymfatická sústava pritom spolu s kardiovaskulárnym systémom tvorí obehovú sústavu. To znamená, že okrem krvných ciev a žíl sa vo vašom tele nachádzajú aj lymfatické cievy. Nimi prúdi životodarná lymfa, nevyhnutná pre správnu funkciu imunitného systému.
Lymfatický systém je nenahraditeľnou súčasťou tela každého človeka. Pomáha odvádzať toxíny, bojovať proti infekciám a udržiavať rovnováhu tekutín. Keď ale lymfatický systém nefunguje správne, prídu na scénu viaceré zdravotné ťažkosti a problémy. K tým najčastejším patria opuchy a oslabená imunita. Viete, čo vám alebo vášmu blízkemu pomôže podporiť zdravie lymfatickej sústavy a správne prúdenie lymfy? Čítajte ďalej, zistite viac a objavte masážne pomôcky z našej ponuky.
Čo je lymfa a lymfatický systém a čo by ste o nich mali vedieť?
Lymfa je tekutina, ktorá obsahuje a transportuje biele krvinky. Zároveň odvádza odpadové látky z tkanív do krvi. Spolu s lymfatickými cievami, uzlinami, slezinou, týmusom a ďalšími orgánmi tvorí lymfatický systém. Celý tento systém sa stará o to, aby lymfa prúdila v tele tak ako má a aby dochádzalo k jej filtrácii v lymfatických uzlinách. Medzi hlavné úlohy lymfatického systému teda patrí:
- detoxikácia organizmu – odvádza toxíny a odpadové látky z tela.
- podpora imunitného systému – pomáha bojovať proti infekciám.
- regulácia množstva tekutín v tele – zabraňuje nadmernému hromadeniu tekutín v tkanivách.
Čo sa stane, ak lymfa neprúdi správne?
Pokiaľ z nejakého dôvodu lymfatický systém nefunguje správne, môže to viesť k:
- upchatej lymfe – tento stav sa prejavuje napríklad pocitom ťažkých nôh, zadržiavaním vody v tele a celkovou únavou.
- lymfatickému opuchu (lymfedému) – dochádza k nemu najčastejšie po operáciách, ťažkej infekcii, ožarovaní a podobne.
- infekciám a zápalom lymfatických uzlín – ak sa lymfa zadržiava a nefiltruje správne, môže dôjsť k bakteriálnym alebo vírusovým infekciám.
Ako liečiť problémy s lymfatickým systémom?
Ak vás alebo vášho blízkeho trápia problémy s lymfatickým systémom vážnejšieho charakteru, nemali by ste odkladať návštevu lekára a odborné vyšetrenie. Ten na základe výsledkov vyšetrenia odporučí vhodnú liečbu, ktorá zvyčajne pozostáva z:
- medikamentóznej liečby – niekedy sú odporúčané diuretiká a bylinkové extrakty na podporu prúdenia lymfy.
- profesionálnej lymfodrenáže – špeciálna masáž, ktorá podporuje tok lymfy.
- nosenia kompresných pančúch – používajú sa na zlepšenie cirkulácie lymfy v nohách.
Čo môžete urobiť vy sami pre podporu prúdenia lymfy?
Je hneď niekoľko spôsobov, ako podporíte zdravé prúdenie lymfy a tiež celého lymfatického systému.
- V prvom rade stavte na zdravú a vyváženú stravu. Dbajte na dostatočný príjem všetkých potrebných živín, vitamínov, minerálov, antioxidantov a podobne. Kľúčový je tiež pitný režim. Ak telu nedodáte dostatok tekutín – primárne čistej vody, budete dehydrovaný. To priamo vplýva na viacero mechanizmov a procesov v tele, medzi nimi aj na prúdenie lymfy. Pitný režim môžete doplniť o bylinné čaje na podporu prúdenia lymfy s obsahom prasličky, nechtíka, púpavy a podobne.
- Hýbte sa. Vieme, že v dôsledku vyššieho veku a rôznych zdravotných problémov môže byť možnosť pohybu obmedzená. Pokiaľ to ale zdravotný stav dovoľuje, doprajte si prechádzku, prípadne si choďte zaplávať.
- Vyskúšajte domácu lymfodrenáž alebo domácu lymfatickú masáž. Odporúča sa, aby manuálnu lymfatickú masáž vykonával odborník, nakoľko je dôležité použitie správnej techniky, tlaku a podobne. Niektoré techniky sa však môžete naučiť aj doma – odporúčame vám ale najprv prekonzultovať túto možnosť s lekárom.
Domáca lymfodrenáž
Lymfodrenáž je špeciálny typ techniky, resp. terapie lymfatického systému. Pomáha zmierňovať opuchy a napomáha správnej funkcii lymfatického systému. Okrem toho tiež zlepšuje krvný obeh. Lymfodrenáž funguje na princípe mechanickej stimulácie a podpore v odbúravaní nadbytočných tekutín a odpadových látok.
Ako sme spomenuli, pred tým, ako sa pustíte do domácej lymfodrenáže, poraďte sa s odborníkom. Táto terapia totiž nie je vhodná pre každého. Neodporúča sa napríklad v prípade akútnej infekcie, vážnych ochorení srdca, akútnej trombózy, nádorových ochorení, pokročilých lymfedémoch a podobne.
Ak vám lekár domácu lymfodrenáž povolí, investujte do správnych pomôcok – na manuálnu alebo strojovú lymfodrenáž a naštudujte si správny postup.
Ak chcete podporiť zdravie lymfatického systému, musíte sa sústrediť nie len na domácu masáž, ale predovšetkým na zdravý životný štýl, vyváženú stravu, príjem tekutín a samozrejme dostatok pohybu. Len tak pomôžete lymfe správne prúdiť a postarať sa o silný imunitný systém a detox tela.
Chcete pomôcť vášmu blízkemu zvýšiť pohybovú aktivitu?
Zdravotné ťažkosti, obmedzenia a pribúdajúci vek často komplikujú pohyb a s ním aj každodenné fungovanie. Existuje však veľké množstvo pomôcok, ktoré mu môžu pomôcť. Pozrite si náš sortiment pomôcok pri chôdzi a pomôžte vášmu blízkemu zostať aktívnym.