Každý, kto už mal v živote niečo zlomené vie, že kým sa zlomená kosť zahojí, chvíľku to potrvá. Priemerná doba rekonvalescencie zlomeniny je 6 až 8 týždňov, no môže byť kratšia, prípadne dlhšia. Závisí to predovšetkým od zlomenej kosti, typu zlomeniny, veku a podobne. Čo sa však nemení, je to, že nosiť sadru na ruke či nohe vám dokáže poriadne skomplikovať bežné činnosti aj cestovateľské plány. Vedeli ste, že aj so sadrou na ruke či nohe sa môžete kúpať?
Ochranné návleky na sadru budú vaším spojencom
Cestovanie sa spája najmä s letom a krásnym, no väčšinou horúcim počasím. To znamená, že väčšinu dňa sa človek teší na to, keď skočí do sprchy, bazéna či mora. Pokiaľ však máte sadru, mali by ste si dávať veľký pozor na to, aby sa nenamočila, a to z vonkajšej i vnútornej strany. Na jednej strane navlhnutá sadra zmäkne a prestane plniť svoju spevňujúcu a fixačnú úlohu. Na druhej strane pokožka pod sadrou neprichádza do kontaktu so vzduchom, horšie schne a vlhkosť môže prispieť k vzniku kožných zápalov či infekcií.
Sadra teda spôsobuje nemalé problémy nie len pri plánovaní letných dovolenkových aktivít, ale často aj pri tak bežných činnostiach, ako je sprchovanie a hygiena. Ako si s tým poradiť? Skvelým a v súčasnosti veľmi populárnym riešením sú ochranné návleky na sadru. Existuje ich hneď niekoľko druhov. Niektoré slúžia len na pomoc pri sprchovaní, prípadne kúpaní v rámci vykonávania hygieny. Iné sú zas prispôsobené na použitie aj v bazéne či mori.
Ako fungujú návleky na sadru?
Jednoduchšie typy návlekov pripomínajú jednorazové igelitové rukavice. Jednoducho ich natiahnete na ruku alebo nohu a vrchnú časť uzavriete – jednotlivé návleky môžu mať rozličné typy zatvárania. Takéto návleky sú vhodné skôr na vykonávanie bežnej hygieny, pričom by ste sa aj napriek ich použitiu mali snažiť riziko namočenia čo najviac znížiť. Počas sprchy sa teda snažte časť tela so sadrou nedržať pod priamym prúdom vody.
-
Vodotesný návlek na sádru a obväz19,40 € – 25,20 € s DPH
Populárnejší a veľmi praktický typ ochranných návlekov na sadru sú tie, ktoré sa po natiahnutí uzatvoria samé. Na trhu nájdete viacero typov týchto návlekov. Niektoré sú vyrobené z gumy, iné napríklad z neoprénu. Takýto návlek stačí natiahnuť na končatinu a pustiť, uzavrie sa sám. Je vhodný aj na použitie v bazéne či mori – samozrejme len v prípade, že to dovoľuje váš celkový zdravotný stav.
Upozornenie:
Veľmi často sa stáva, že pokožka pod sadrou svrbí – a to hlavne po niekoľkých týždňoch od jej nasadenia. Neodporúča sa však medzi sadru a končatinu nič „strkať“ a škriabať sa, nakoľko si môžete zaniesť infekciu.
Zložili vám sadru? Máme pre vás pár tipov
Rekonvalescencia zlomenej končatiny pokračuje aj po zložení sadry. V závislosti od závažnosti zlomeniny a dĺžky hojenia, môže chvíľku trvať, kým budete opäť „fit“. Niekto potrebuje rehabilitácie, aby končatinu rozcvičil, iný pociťuje mierne bolesti a podobne. Prečítajte si, čo by vám mohlo pomôcť.
Studené a teplé obklady
Po odstránení sadry sa môže objaviť pocit bolesti, stuhnutosti či opuch. V prípade, že nejde o žiadnu komplikáciu zápalového charakteru, uľavia vám teplé obklady. Takzvané suché teplo pomáha uvoľniť stuhnutie i svaly. V prípade opuchu pomáhajú zas studené obklady. Skvelými pomôckami sú rôzne hrejivé a chladivé vankúšiky, ohrevné fľaše a podobne.
Parafínový kúpeľ pomôže s rehabilitáciou po zlomenine
Parafínový kúpeľ je možno známy skôr kvôli svojim kozmetickým účinkom na pokožku. Má však oveľa viac účinkov. Pomáha napríklad zmierniť bolesti pri artritíde, uvoľniť svalstvo a kĺby pred športovým výkonom a je skvelou pomôckou aj v rámci rehabilitácie po zlomeninách a úrazoch.
Potrebujete spevniť končatinu?
Ak ste mali zlomenú ruku či nohu, môže sa stať, že vaša končatina bude ešte nejaký čas po rekonvalescencii potrebovať trošku pomôcť. Aby ste si končatinu nepreťažovali, mali by ste postupne rozhýbať svalstvo a šľachy nie príliš náročnými pohybmi. Vyskúšajte rehabilitačné a masážne pomôcky – napríklad stláčanie penovej loptičky, prípadne masážneho ježka.
Pri zlomeninách v blízkosti kĺbov môžu so zabehnutím do normálneho života pomôcť aj rôzne bandáže. Spevnia kĺb, pomôžu naň znížiť záťaž a zmierňujú bolesť. V prípade zlomených rebier siahnite po bandážach na rebrá, pri problémoch s končatinami máme pre vás bandáže na rameno, koleno, zápästie či členok.
Objavte celú ponuku rehabilitačných pomôcok
Nenašli ste pomôcku, ktorú ste hľadali? Pozrite si celý sortiment rehabilitačných pomôcok z nášho eshopu.