Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám
+421 911 717 966
(Po - Pia: 9:00 - 17:00)
0,00 
Kategórie produktov
Potrebujete poradiť?
+421 911 717 966
info@igorvlk.sk

Aké hodnoty ukáže pulzný oximeter?

Dátum publikácie: 10. mája 2022
Kategórie:

Pulzný oxymeter predstavuje jednoduchý spôsob, ako si aj v domácom prostredí môžete kontrolovať funkciu vašich pľúc. Používa na to meranie saturácie kyslíka v krvi (tzv. SpO2). Saturácia v praxi znamená podiel koncentrácie kyslíka v krvi a udáva sa v percentuálnom vyjadrení. Ako však pomocou takéhoto merania možno kontrolovať pľúca?

Je na to jednoduché vysvetlenie: Keď dýchame, pľúca odvádzajú vdýchnutý kyslík do krvných ciev – kapilár. Stadiaľ okysličená krv putuje do srdca, ktoré ju pumpuje ďalej do tela. Pokiaľ naše pľúca majú nejaký problém, saturácia kyslíka v krvi klesá. Keď si teda nameriate nižšie hodnoty saturácie, mal by to byť pre vás signál, že niečo nie je v poriadku. Všetky orgány totiž potrebujú stály prísun kyslíka, aby fungovali správne. Nižšiu saturáciu je preto nutné čo najskôr riešiť. Aká veľká je miera ohrozenia a následkov záleží od toho, do akej miery saturácia klesne.

Aké hodnoty pulzný oximeter ukazuje a čo znamenajú?

Srdce dospelého človeka za minútu vypumpuje približne 5000ml krvi, pričom do tkanív sa za rovnaký čas dostane zhruba 1000ml kyslíka. Pulzné oxymetre veľmi rýchlo diagnostikujú zmenu v tomto rytme a dokážu tak včasne varovať pred problémami. Do povedomia verejnosti sa dostali najmä v súvislosti s ochorením Covid-19. Tento vírus však nie je jedinou príčinou, ktorá môže spôsobovať pokles saturácie. Nižšia saturácia môže poukazovať aj na krvnú zrazeninu, zápal pľúc alebo problémy súvisiace so stresom a veľkým psychickým či fyzickým zaťažením človeka. Čo všetko vám oxymeter ukáže?

Saturácia kyslíkom

Hlavnou úlohou pulzného oxymetra je merať arteriálnu saturáciu kyslíkom. Udáva sa v percentách. Číslo v podstate vyjadruje koľko percent červených krviniek práve prepravuje kyslík. Normálne hodnoty sa líšia od toho, či ide o zdravého človeka, alebo o človeka s akýmkoľvek ochorením ovplyvňujúcim okysličenie krvi. Namerané hodnoty znamenajú:

 • 95 – 99%: normálne hodnoty saturácie kyslíka u zdravého človeka. U seniorov sa normálna hladina môže hýbať skôr na spodných hodnotách.
 • 90 – 94%: znížené až hraničné hodnoty saturácie u zdravého človeka. Pri týchto nameraných hodnotách treba spozornieť a kontrolovať sa, ide zrejme o signál nejakého zdravotného problému. Merania treba častejšie opakovať, prípadne kontaktovať svojho praktického lekára.
 • <90%: potrebné okamžité lekárske vyšetrenie prípadne privolanie rýchlej zdravotnej služby.
 • < 80%: kritický stav, ktorý jasne poukazuje na zlyhávanie dýchacej sústavy.
 • < 60%: desaturácia, hypoxické kŕče až strata vedomia.
hodnoty saturacie

Pokiaľ pacient trpí na ochorenie spôsobujúce nedostatočné okysličenie krvi (napríklad má astmu, anémiu, rakovinu pľúc, srdcové zlyhávanie, obštrukčnú chorobu pľúc či vrodenú srdcovú chybu), normálne hodnoty môžu byť nižšie ako u zdravého človeka. Pohybovať sa bežne môžu v hladine 90 – 94%. Pre presnosť je však dôležité poznať normálnu hladinu okysličenia, ktorá môže byť u každého individuálna.

Je to v podstate podobné ako pri hodnotách krvného tlaku – u každého pacienta je normálne niečo iné, no predsa sú hodnoty, ktoré už môžu signalizovať problém. Merania by sa preto mali vykonávať každý deň a je vhodné si ich zapisovať. Znížená hladina kyslíka v krvi sa nazýva hypoxémia. Označujeme ňou zväčša hodnoty pod 94 – 92%. Poznáme 2 typy hypoxémie:

 • Akútna: prejavuje sa dýchavičnosťou, zrýchleným dýchaním a tepom, vyšším krvným tlakom, zmätenosťou a dezorientovanosťou či zmenami farby kože. U človeka sa vyskytne počas krátkeho časového obdobia, napríklad vo vysokohorskom prostredí alebo pri náhlej zdravotnej komplikácii.
 • Chronická: tzv. dlhodobá hypoxémia, ktorá trvá dlhšie časové obdobie. Niekedy ju pacient ani neodhalí, pretože náš organizmus si pokles kyslíka dokáže kompenzovať. Zväčša vzniká v dôsledku nejakého ochorenia, ktoré má vplyv na okysličenie krvi. Príznakmi a následkami ale môže byť pľúcna hypertenzia, pravostranné zlyhanie srdca a podobne.

Tepová frekvencia

Tepová frekvencia znamená počet tepov srdca za minútu. Na pulznom oxymetri je táto hodnota označená symbolom PRbpm. Udáva sa v jednotkách bpm, ktoré ukazujú počet úderov srdca za minútu. Normálne hodnoty sú:

 • muži: priemerne 75 bpm – a teda 75 úderov srdca za minútu,
 • ženy: priemerne 82 bpm – a teda 82 úderov srdca za minútu.

Priemerná tepová frekvencia sa taktiež líši od človeka k človeku. Nižšiu môžu mať napríklad športovci, u ktorých môže klesať až na hodnotu 50 bpm. Naopak frekvencia stúpa pri strese, nervozite, fyzickej námahe alebo pri celkovej záťaži organizmu.

meranie pulzným oximetrom

Perfúzny index

Perfúzny index, ktorý na oxymetri nájdete označený ako PI, udáva podiel okysličenej krvi prichádzajúcej s každým novým srdcovým tepom voči celkovému množstvu krvi, ktoré sa v danom momente nachádza v ruke. Zväčša sa tento index hýbe medzi hodnotami 1 – 20 a je z percent prenesený na celé číslo. Pokiaľ vám oxymeter ukazuje napríklad číslo 7, znamená to, že pri každom pulze príde do prsta 7% novej okysličenej krvi voči celkovému množstvu krvi.

V akých rôznych situáciách sa pulzný oximeter používa?

 • Kontroluje správnu činnosť pľúc a schopnosť srdca pumpovať kyslík ďalej do tela – vhodný na preventívne sledovanie funkcie pľúc prakticky u kohokoľvek, vrátane detí a seniorov.
 • Slúži na sledovanie zdravia pri ochoreniach, ktoré ovplyvňujú okysličenie krvi – napríklad pri astme, rakovine pľúc, anémii, vrodených srdcových vadách, zápaloch pľúc, infarkte.
 • Pomáha športovcom pri tréningu – je určený na sledovanie okysličenia krvi pri vyššej záťaži.
 • Je nápomocný pri zisťovaní, ako funguje nový liek, prípadne či je účinná doplnková kyslíková terapia a podobne.
 • Slúži na kontrolu pri aklimatizácii vo vysokohorskom prostredí – čím vyššia je nadmorská výška, tým nižší je tlak vzduchu a s ním aj menej kyslíka vo vzduchu, čo nazývame tzv. „riedky vzduch“. Vo vyšších nadmorských polohách sa tak náš organizmus nedokáže nadýchať kyslíka rovnako ako v nížinách. Oxxmeter môže byť výbornou pomôckou pri aklimatizácii v takomto prostredí.

Oximeter si teda môže zadovážiť naozaj každá domácnosť. Špeciálne však bude prínosný pre ľudí s ochoreniami ovplyvňujúcimi okysličenie krvi, ale aj pre seniorov či športovcov. Využiť sa dá rôznymi spôsobmi, či už pri kontrole zdravotného stavu a nasadených liečiv, zlepšovaní fyzického výkonu alebo aklimatizácii vo vysokohorskom prostredí.

Ako používať oximeter?

Len správne používanie oximetra vám zabezpečí presné meranie. Na záver preto majte na pamäti zásady pri meraní:

1. Oximeter si nasaďte na prst na ruke. Ruka by mala byť pevne položená alebo podopretá, prst nesmie byť vo vzduchu.

2. Pulzný oximeter by sa mal vždy nasádzať na čistý prst s nenalakovanými nechtami. Meranie totiž prebieha na základe princípu absorpcie svetla, takže lak, špina alebo škvrny na nechtoch môžu spôsobiť chybné merania.

3. Pri meraní je vhodné sedieť.

4. Prst, na ktorý si oximeter nasádzate, by mal byť prekrvený. Ak ho máte príliš studený, skúste si ho zahriať napríklad pošúchaním o dlaň.

5. Meranie zväčša prebieha pár sekúnd. Chvíľku preto seďte v kľude a vyčkajte, kým sa hodnoty ustália.

Všetky práva vyhradené © Igor Vlk - súkromná firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationbullhornclockcross