Zrak je jeden z piatich zmyslov, vďaka ktorému robíme veľa činností automaticky. Mnohí sa možno ani len nezamyslíme nad tým, čo to obnáša, keď zrak postupne slabne alebo ho človek stratí úplne. Strata alebo absencia zraku môžu vo veľkej miere skomplikovať bežný život a každodenné fungovanie. Práve z tohoto dôvodu sú kompenzačné pomôcky pre nevidiacich obrovskou pomocou aj pre vášho blízkeho so zrakovým postihnutím. Aké pomôcky pre nevidiacich mu môžete zaobstarať?
Čo sú to kompenzačné pomôcky pre nevidiacich?
Kompenzačné pomôcky sú súhrnný názov pre zariadenia a predmety, ktoré nahrádzajú, dopĺňajú a podporujú chýbajúce alebo oslabené funkcie človeka s postihnutím. Ich úlohou je uľahčiť vášmu blízkemu fungovanie v domácnosti, ale aj v živote celkovo. Mnohé pomáhajú zrakovo postihnutým so vzdelávaním, čítaním, orientáciou v priestore – jednoducho povedané, zvyšujú ich samostatnosť a aspoň čiastočné zaradenie do bežného života.
Ako vybrať kompenzačnú pomôcku: slepecké palice
Palice pre nevidiacich, zvané tiež biele palice, sú na jednej strane symbolom nevidiacich, na tej druhej zrejme neodmysliteľnou súčasťou ich života. Vďaka palici sa totiž zrakovo postihnutí dokážu pohybovať a orientovať vo svojom okolí.
Slepecké palice rozdeľujeme do 3 skupín:
- orientačné,
- signalizačné,
- oporné.
Orientačné palice slúžia nevidiacemu na orientáciu v priestore. Signalizačné zahŕňajú palice so zaužívanými názvami ako krátka, ľahká, tenká – ide o palice, ktoré primárne slúžia na signalizáciu prítomnosti nevidiacej alebo slabozrakej osoby. Oporná palica, ako už naznačuje jej názov, slúži na poskytnutie opory a súčasne signalizuje, že jej používateľ je nevidiaci alebo slabozraký.
Slepecké palice môžu byť ďalej:
- pevné – vytvorené z jedného pevného dielu bez možnosti vysunutia alebo zloženia,
- skladacie – je možné ich zložiť na menší rozmer,
- teleskopické – palice sú taktiež zložené z viacerých dielov, pri skladaní sa však zasúvajú do seba,
- kombinované – spájajú v sebe prvky teleskopických a skladacích palíc.
Ďalšie kompenzačné pomôcky pre nevidiacich
Okrem palíc existuje široké spektrum kompenzačných pomôcok pre nevidiacich, kam zaraďujeme napríklad:
- ultrazvukové detektory prekážok, lokátory,
- pomôcky na písanie a čítanie,
- elektroniku – telefóny, prehrávače a zariadenia s hlasovým výstupom,
- hodinky s hlasovým výstupom, hmatové hodinky,
- a mnoho ďalších.
Vedeli ste, že ku kompenzačným pomôckam sa počíta aj vodiaci pes?
Pre mnohých nevidiacich je vodiaci psík neodmysliteľnou súčasťou života. Ide o psíka, ktorý je špeciálne cvičený tak, aby osobu so zrakovým postihnutím viedol. Pes musí vedieť rozpoznať prekážky a upozorniť na ne, prípadne ich obísť. Vodiace psy nie sú práve lacná záležitosť, na Slovensku sú však uznané ako hradená kompenzačná pomôcka. Je potrebné si však uvedomiť, že vodiaci psík nie je vhodný pre každého. Tréning a kooperácia so psíkom si vyžaduje veľa času a chuti sa učiť – či už zo strany nevidiaceho alebo psíka.