Chladné obdobie je v plnom prúde a s ním sa vo väčšej miere objavuje aj prechladnutie, chrípka, prípadne iné formy infekcie dýchacích ciest. Tieto ochorenia zvykne sprevádzať nádcha, upchaté dutiny, ale i bolesť hrdla a kašeľ. Skvelou pomôckou na liečbu ochorení dolných dýchacích ciest sú práve inhalátory. Pôsobia priamo tam, kde to potrebujete a ich používanie je naozaj jednoduché a bezbolestné. Či už inhalačnú liečbu predpísal lekár alebo chcete inhalátor zaobstarať pre vášho blízkeho, mali by ste vedieť kedy a ako ho používať. Práve to sa dozviete v našom dnešnom článku. Čítajte ďalej.
Na čo sa používa inhalátor a v čom spočíva jeho účinnosť?
Inhalátory a nebulizéry premieňajú kvapalné alebo pevné liečivé látky na aerosóly. Tie potom pri použití inhalátora vdýchnete, vďaka čomu sa dostanú presne tam, kde sú potrebné. Oproti iným typom liekov majú tú výhodu, že pri inhalovaní stačí menšie množstvo liečiva, ktoré nezaťažuje celý organizmus, ale účinkuje lokálne a efektívne. Lieky podávané inhalačne majú vo väčšine prípadov tiež menej vedľajších účinkov a v porovnaní s inými liekovými formami spôsobujú menšiu záťaž na organizmus.
Inhalovanie má však aj ďalšie výhody:
- zvlhčuje sliznice dýchacích ciest,
- napomáha zvýšeniu obranyschopnosti, nakoľko zdravé sliznice sú odolnejšie voči infekcii,
- zmenšuje opuch slizníc,
- zlepšuje transport liečivých látok,
- pomáha znižovať množstvo hlienov v dýchacích cestách, čím uľahčuje vykašliavanie a zmierňuje nádchu,
- pôsobí uvoľňujúco na dýchacie cesty
Čo sú to nebulizéry?
Nebulizér je v podstate odborný názov pre inhalátor, vo všeobecnosti sú však nebulizéry väčšie prístroje, ktoré je potrebné pripojiť do zásuvky. Inhalátory sú väčšinou menšie prístroje nabíjateľné pomocou adaptéru alebo na batérie.
Prečo je inhalovanie vhodné počas chrípkovej sezóny?
Mnohí ľudia zrejme poznajú inhalovanie ako účinnú liečbu pri chronických ochoreniach dýchacej sústavy – napríklad pri pľúcnych poruchách, alergiách či astme. Inhalovanie však pomáha aj v rámci prevencie a tiež ako podporná liečba pri nachladnutí, chrípke, zápale priedušiek a podobne.
Prudké ochladenie, oslabenie imunitného systému, zvýšený výskyt infekcií a v neposlednom rade aj začiatok vykurovacej sezóny – to všetko pôsobí na zdravie sliznice dýchacej sústavy. Choroba i prekúrený vzduch spôsobujú jej vysušovanie, a to zas zvyšuje jej náchylnosť na rôzne infekčné ochorenia. Najviac náchylní sú pritom nielen naši najmenší, ale aj seniori či pacienti so slabším imunitným systémom. Práve inhalovanie môže byť vhodným spôsobom, ako zlepšiť zdravie dýchacej sústavy a podporiť liečbu jesenných ochorení.
Inhalovanie ako prevencia i liečba
Inhalovať môžete aj preventívne, nemusíte čakať, kým sa u vás či vášho blízkeho prejaví sezónne ochorenie. Práve počas jesene je preventívne inhalovanie skvelým spôsobom, ako sa respiračným ochoreniam vyhnúť alebo aspoň znížiť riziko ich vzniku na minimum. V rámci prevencie možno inhalovať napríklad Vincentku, ktorá je obľúbená pre svoje liečivé účinky. Základným inhalačným roztokom je fyziologický roztok chloridu sodného (NaCl 0,9%). Ten sa zvykne používať aj na riedenie inhalačných liekov.
Ak sa u vás už objavia príznaky prechladnutia, chrípky, prípadne iného sezónneho respiračného ochorenia, lekárnik vám určite odporučí vhodné voľnopredajné liečivá určené na inhalovanie, prípadne vám lekár liek predpíše. Nezabudnite si vždy dobre prečítať informácie o používaní a dávkovaní.
Ako často inhalovať ?
Frekvencia inhalovania závisí od viacerých faktorov. Na jednej strane na ňu vplýva to, či inhalujete v rámci prevencie alebo liečby ochorenia. Pri prevencii postačí inhalovať jedenkrát denne. V rámci liečby respiračného ochorenia inhalujte 2 až 3x denne.
Ďalším faktorom ovplyvňujúcim frekvenciu inhalovania je samotné liečivo – vždy sa riaďte dávkovaním a inštrukciami v príbalovom letáčiku. Nezabudnite si na inhaláciu vyhradiť dosť času a používať správnu techniku. Tá je totiž pri tomto type liečby kľúčová:
- Inhalovanie zvyčajne zaberie 10 až 15 minút. Inhalujte preto vždy na takom mieste, kde vydržíte potrebný čas sedieť pohodlne. Ak inhalujete pomocou nebulizéra, zapojte ho do zásuvky.
- Pripravte si liečivo. Ak vám liek na inhalovanie predpísal lekár, postupujte podľa inštrukcií v príbalovom letáčiku. V prípade prevencie si pripravte Vincentku alebo roztok chloridu sodného a nalejte ho do nádobky inhalátora.
- K inhalátoru pripojte náustok alebo masku.
- Usaďte sa a dbajte na to, aby ste sedeli vzpriamene.
- Nasaďte si masku a skontrolujte, že sedí správne a aerosól vám nebude spod nej unikať. Ak používate náustok, vložte si ho do úst.
- Pomaly a zhlboka sa nadýchnite. Pokiaľ je to možné, na chvíľku zadržte dych a potom pomaly vydýchnite.
- Pokračujte, až kým nespotrebujete liečivo v zásobníku.
Rozmýšľate nad kúpou inhalátora pre vaše dieťa?
Inhalátory môžu deťom pomôcť bojovať s astmou, alergiami a inými respiračnými problémami. Prečítajte si, ako dieťaťu vyberiete správny inhalátor.