Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám
+421 911 717 966
(Po - Pia: 9:00 - 17:00)
0,00 
Kategórie produktov
Potrebujete poradiť?
+421 911 717 966
info@igorvlk.sk

Prehľad hygienických pomôcok pre imobilných pacientov

Dátum publikácie: 14. marca 2022

Starostlivosť o imobilných pacientov v domácom prostredí dokáže byť náročná nie len psychicky ale aj fyzicky. Zahŕňa pravidelné rehabilitácie, psychickú oporu a v neposlednom rade aj hygienu. Práve osobná hygiena dokáže zvýšiť pohodlie pacienta a v pozitívnom slova zmysle ovplyvniť jeho zdravotný stav. Je totiž dôležité telo pravidelne zbavovať nečistôt, aby sa predchádzalo vzniku infekcií a kožných problémov.

Ako sa starať o hygienu imobilného pacienta?

Prevencia, psychická pohoda a upevňovanie návykov sú len niektoré z množstva dôvodov, prečo je naozaj potrebné dbať o dôkladnú a pravidelnú hygienu imobilného pacienta. Rozdeliť si ju môžete do tzv. denných fáz: na rannú toaletu, večernú toaletu a priebežnú toaletu počas dňa zameranú na vylučovanie, prípadne výmenu inkontinenčných pomôcok.

Ranná a večerná toaleta by mali zahŕňať činnosti ako starostlivosť o ruky a nechty, pedikúru, vyčistenie zubov a ústnej dutiny, úpravu vlasov, intímnu hygienu a kúpeľ. Niektoré činnosti je nutné vykonávať aj ráno aj večer (napríklad umývanie zubov), niektoré len raz za pár dní (napríklad pedikúru). Rovnako by toaleta v pravidelných intervaloch mala zahŕňať výmenu oblečenia, posteľnej bielizne a pranie prikrývok. Práve pravidelnosť je pre pacienta obzvlášť dôležitá aj z psychologického hľadiska. Zvykne si na určitý režim a na jednotlivé úkony sa bude môcť pripraviť. Pokiaľ to zdravotný stav dovoľuje, nechajte ho samého sa z časti podieľať na hygiene – napríklad na umývaní zubov, úprave vlasov a podobne. Pomôže to k jeho samostatnosti a pozitívnemu psychickému nastaveniu.

Samotná realizácia hygieny, samozrejme, závisí aj od stupňa postihnutia pacienta. Niektorí zvládnu kúpeľ vo vani či v sprchovom kúte, iní sú odkázaní na kompletný posteľový kúpeľ. Pokiaľ sa vyžaduje hygiena len v posteli, zvoľte si správny postup – najprv sa povenujte tvári a zubom, potom vlasom, hornej časti tela, intímnej oblasti a nakoniec nohám.

hygiena pacienta

Diskrétne vylučovanie u imobilných pacientov

Starostlivosť o imobilných pacientov sa nedá opísať presne krok po kroku. Veľmi totiž závisí od miery postihnutia vášho blízkeho a jeho individuálnych potrieb a možností. Vo všeobecnosti však najväčší problém nastáva pri vylučovaní. Keďže ide o intímnu a diskrétnu záležitosť, samotný pacient býva častokrát zahanbený a ostýchavý.

Možností na vykonanie potreby je však viacero, a tá správna voľba opäť závisí od miery a typu postihnutia. Ak máte doma čisto ležiaceho pacienta, s vykonaním potreby mu môžu pomôcť:

  • Podložné misy: slúžia na vylučovanie moču aj stolice. V tomto prípade však buď budete musieť vášho blízkeho nadvihnúť, alebo sám zdvihne panvu.
  • Vrecká či fľaše na moč: pokiaľ má pacient zavedený katéter, ide o najjednoduchší spôsob vylučovania moču.
  • Plienky: používanie plienok je vhodné u nehybných pacientov. Myslite však na ich pravidelné prebaľovanie a správnu hygienu.

Nadstavce na WC a toaletné kreslá

Výber pomôcky na vylučovanie, ktorá vyhovuje aj pacientovi aj ošetrujúcej osobe, samozrejme vo veľkej miere závisí od psychického stavu pacienta. Svoju úlohu zohráva aj typ jeho postihnutia a schopnosť ovládať nutkanie na potrebu. Pokiaľ je vaša blízka osoba aspoň čiastočne mobilná, vhodnou pomôckou na vylučovanie môže byť aj toaletné kreslo prípadne nadstavec na WC.

Toaletné kreslá umožňujú diskrétne, pohodlne a veľmi hygienicky vykonať potrebu podobne ako na klasickom WC. Rozdiel je len v tom, že toaletné kreslo môže byť umiestnené prakticky kdekoľvek, napríklad aj v spálni. Keďže je pri jeho používaní potrebné vstať z postele (aj keď s vašou pomocou), môže byť toaletné kreslo aj psychologickou pomôcku. Vášmu blízkemu pomôže sa tzv. „aktivizovať“, a teda bude nútený vykonať nejakú činnosť. Môže mu dávať pocit samostatnosti a tým prispievať k jeho psychickej pohode.

Druhou možnosťou je nadstavec na WC. Ten je ale vhodný len pre pomerne dobre mobilných pacientov – napríklad pre seniorov s bolesťami kĺbov, prípadne pre mladších ľudí po rôznych operáciách. Je stabilne pripevnený k toalete, a tak ho po určitú dobu zrejme bude musieť používať celá rodina. 

Inkontinencia: Čo by vám nemalo chýbať pri ošetrovaní pacienta s únikom moču?

Pri problémoch s inkontinenciou sa odporúča používať buď inkontinenčné vložky alebo nohavičky. Pre ležiacich pacientov sú lepšou voľbou inkontinenčné nohavičky, ktoré pred únikom moču chránia aj v polohe ležmo. Čo je pri starostlivosti o takýchto pacientov dôležité?

V zásade je to podobné ako pri plienkach – inkontinenčné pomôcky treba pravidelne vymieňať. Pacient totiž nemôže ostať vo vlhkom prostredí príliš dlho. Pri výmene treba zároveň vykonať aspoň základnú očistu pokožky v intímnej oblasti. Nepravidelné, či málo časté vymieňanie pomôcok, môže viesť k podráždeniu kože a podpore rastu mikrooganizmov, ktoré spôsobujú zápaly, zapareniny a podobne. Vždy by ste preto mali mať po ruke intímne umývacie prípravky určené práve na tento problém.

Sprchovanie a kúpeľ u imobilných pacientov

Tak ako pri vylučovaní, aj výber pomôcok na sprchovanie závisí od stupňa mobility vášho blízkeho. Možností, ako mu pri umývaní poskytnúť čo najväčší komfort, je viac. Nápomocné vám môžu byť napríklad:

  • pojazdné toaletné kreslá, ktoré možno využiť aj pri sprchovaní,
  • podporné madlá a držadlá do vane,
  • sprchovacie sedačky do kútu,
  • vaňové zdviháky,
  • špeciálne pomôcky určené na hygienu ležiacich pacientov.

Všetky, okrem posledného spomenutého, umožňujú pacienta umyť vo vani alebo v sprchovacom kúte. Pokiaľ to ale z rôznych dôvodov nie je možné a pacienta musíte umyť priamo v posteli, hygienu vám uľahčia napríklad tieto produkty, ktoré vašej blízkej osobe doprajú pocit sviežosti a čistoty aj bez použitia vody.

Hygiena ústnej dutiny

Zabúdať netreba ani na pravidelnú a dôslednú hygienu ústnej dutiny, ktorá chráni pred vznikom zápalov ďasien, zubných kazov a podobne. Spôsob sa odvíja od toho, či má pacient vlastné zuby alebo vyberateľnú protézu. U starších pacientov je protéza výhodou, nakoľko ju možno ľahšie očistiť. Na druhej strane však môžu mať následne problém s jej nasadzovaním.

Pokiaľ je váš blízky schopný vykonávať ústnu hygienu sám, nechajte to na neho. Starostlivosť o seba patrí medzi základné predpoklady k tomu, aby mal zo seba pacient plnohodnotný pocit. Pre tých, u ktorých je ústna hygiena obzvlášť náročná, môžu byť vhodné napríklad tieto glycerínové tyčinky.

Starostlivosť o nechty

Medzi posledné, ale určite nemenej dôležité, časti tela patria nechty. Ležiaci pacient by ich mal mať vždy čisté, bez záderov a nerovností, aby sa náhodou nepoškrabal alebo sa mu v okolí nechtov náhodou nevyvinula infekcia. Dôležitá je aj pravidelná pedikúra, a to obzvlášť u diabetikov. Medzi základné pomôcky patria nožničky alebo klieštiky, pilník na zrohovatenú kožu, odstraňovač nechtovej kožtičky, pilníky a ďalšie pomôcky. Tieto, aj mnohé iné, nájdete na našom eshope.

Všetky práva vyhradené © Igor Vlk - súkromná firma 2016 - 2022
envelopephone-handsetlocationbullhornclockcross